صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

هشدار درباره سفر در آخرین هفته های شهریور/خطر خلق گونه های جدید و قوی تر کرونا در راه است

متخصصان همچنان نسبت به شکل گیری موج جدید کرونا در پی سفرهای تابستانی و خلق گونه های جدید و سهمگین تر کرونا در کشور هشدار می دهند.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، طبق اعلام  وزات بهداشت و بر اساس آمار رسمی درکشور دیروز 12 اردیبهشت  561 مرگ بر اثر کرونا ثبت شد و با توجه به معیارهای قطعی تشخیصی 27 هزار و 621 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی شد که 4061 نفر از آنها بستری هستند،  این درحالی است که مجموع جانباختگان متاسفانه از 109 هزار نفر فراتر رفته است.

 

 

دکترپیام طبرسی رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری می گوید: در حال حاضربر اساس آمار و مشاهدات عینی میزان مراجعان کرونایی کاهش یافته و یا به عبارتی از قله پایین افتاده، اگر در این بزنگاه حساس پروتکل های بهداشتی به صورت کاملا سخت گیرانه اعمال شود و واکسیناسیون سرعت بیشتری بگیرد، در کنترل کرونا می توانیم موفق عمل کنیم.

 

وی ضمن هشدار نسبت به وخیم تر شدن اوضاع پاندمی COVID-19  با شکل گیری سفرهای پایان تابستان اضافه می کند: سفرهای تابستانی  قطعا زمینه ساز شکل گیری موج جدید کروناست.

 

رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری تاکید می کند: تجربه نشان داده، موج جدید کرونا به طور قطع سهمگین تر از موج های قبلی است بنابراین باید با رعایت نکات بهداشتی شکل گیری موج جدید را تا انجام واکسیناسیون عمومی به تاخیر بیندازیم.

 

بر اساس آمار و با وجود توصیه ها، هشدارها و اعمال قوانین سخت گیرانه، همچنان سفرهای تفریحی خصوصا به مناطق شمالی کشور با استقبال فراوانی روبرو است واین درحالی است که آمار مرگ و میر هفته هاست که چشمگیر است و آمار جانباختگان کرونا در کشور به 109 هزار و 549 نفر رسیده است.

 

دکتر علیرضا ناجی رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی نیز درباره شیوع کرونا در کشور اظهار نگرانی می کند و می گوید: باتوجه به عدم کنترل و پایش مناسب و همچنین گردش بالای کرونا در کشور، ورود واریانت های جدید از جمله "لامبدا" و "مو" اصلا دور از انتظار نیست.

 

وی می گوید: هر گونه رفتاری اعم از تجمع، مهمانی رفتن و مهمانی دادن، مسافرت رفتن و یا عدم رعایت پروتکل ها که موجب افزایش گردش ویروس شود، قطعا به خلق گونه های جدید و سهمگین تر کرونا مبدل خواهد شد.

 

این استاد دانشگاه به افرادی که در روزهای پایانی تابستان بار مسافرت بسته اند، حتی واکسینه شده ها هشدار می دهد: واریانت های جدید کرونا، در بسیاری از موارد کفایت واکسن ها را از کار انداخته، واکسن ها از بیماری زایی شدید و تا حدودی ازمرگ ناشی از کرونا پیشگیری می کنند ولی باید بدانید ژنتیک، بیماری های زمینه ای و نوع واکسنی که دریافت شده می تواند بیماری زایی و شدت چرخش ویروس را گسترش دهد.

دکتر ناجی تجربه های اخیر کشورهای واکسینه شده علیه کرونا را مورد توجه قرار داده و تاکید می کند: تا زمانی که واکسیناسیون به صورت عمومی انجام نشود، نمی توانیم به عادات و شیوه زندگی قبل از کرونا برگردیم، در بسیاری از کشورها علیرغم واکسیناسیون عمومی همچنان واریانت های جدید در حال چرخش و شاهد افزایش بیماری زایی هستیم.

 

وی ادامه می دهد: جولان ویروس می تواند باعث شکسته شدن ایمنی و کفایت واکسن ها، ایجاد کرونایی قوی تر و در نهایت کشتار بالاتر شود.

 

این استاد دانشگاه نسبت به تداخل کرونا با ویروس آنفولانزا در فصل های سردتر سال هشدار می دهد و می گوید: همچنان ابتلا به ویروس آنفولانزا برای کادر درمان، سالمندان و مبتلایان به بیماری های زمینه ای، تهدید آمیز و خطرناک تلقی می شود که باید برای پیشگیری ازآن در زمان مناسب اقدام مداخله ای صورت گیرد.

 

علی رغم این که بنا بر اعلام وزارت بهداشت در حال حاضر 306 شهر کشور در وضعیت قرمز، 10 شهر در وضعیت نارنجی و 32 شهر در وضعیت زرد قرار دارند، همچنان مردم اصرار به مسافرت رفتن دارند.

 

در ادامه دکتر علی دل پیشه استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی رعایت نکردن شیوه نامه های بهداشتی و سفر رفتن را یکی از اصلی ترین عوامل انتشار ویروس و ابتلا به بیماری کرونا و متعاقبا افزایش آمار مر گ و میر عنوان می کند و می گوید: به صورت خاص سفرهای موکول شده به آخر شهریور می تواند به طور قابل توجهی باعث انتشار ویروس و افزایش شیوع این ویروس و زمینه ساز  شکل گیری موج ششم اپیدمی شود.

 

این استاد اپیدمیولوژی در ادامه می گوید: اگر مبنای زمان شروع سفرهای تابستانی را از 15 شهریور در نظر بگیریم نتایج این مسافرت ها دو الی سه هفته بعد از آن معلوم می شود، یعنی در نیمه مهر و با شیوع احتمالی آنفولانزای فصلی این اقدام می تواند فاجعه به بار بیاورد.

 

وی ادامه می دهد: تجربه نشان داده که با توجه به رفتار کرونا و تغییرات مداوم سویه های آن، نظریه  ایمنی جمعی به سهولت محقق نمی شود و نباید به تحقق آن خیلی دلخوش کرد، در واقع افرادی که به سویه های قبلی این ویروس  مبتلا شده اند کماکان در معرض ابتلا به سویه های جدید این ویروس هستند بنابراین در حال حاضر،  تنها ابزار مقابله با این ویروس رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت جدی تر پرهیز از رفت و آمدهای غیر ضروری است.

 

دکتر دل پیشه بار دیگر با تاکید برضرورت  پرهیز از تجمعات، سفر و تردد غیرضروری می گوید: با نزدیک شدن به فصل پاییز علاوه بر ویروس کرونا، درگیر آنفلوآنزای فصلی نیز خواهیم شد و موضوع هم افزایی اثرات مخرب این دو ویروس هم بنوعی مطرح است،  هرچند استفاده از ماسک و رعایت فاصله و شیوه نامه های بهداشتی که برای پیشگیری از ابتلای به بیماری کرونا مطرح است خودبخود موجب کاهش بروز آنفلوآنزای فصلی نیز خواهد شد ولی باید بدانیم رعایت شیوه نامه های بهداشتی،  شروع واکسیناسیون آنفولانزا برای گروهای هدف و همچنین تسریع عملیات واکسیناسیون کرونا مهمترین عوامل مطرح کننده برای عبور از بحران سخت پیش رو است. 

                                                                                                                                     

انتهای پیام/

کدخبرنگار:س.ق7701

 

 

 

 


١٣:٤٤ - شنبه ١٣ شهريور ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٧٧٧٥    /    تعداد نمایش : ٧٨١