صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم بزرگداشت هفته بسیج با حضور دکتر زالی برگزار شد/بسیج نهادی بالنده و یک عنصر عمیق راهبردی است

مراسم بزرگداشت هفته بسیج با حضور دکتر زالی رییس دانشگاه، دکتر عیسی مالمیر مسئول بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ، دکتر صیادی رییس دانشگاه علوم پزشکی البرز و عضو بسیج جامعه پزشکی دانشگاه ، دکتر بلادیان رییس بسیج جامعه پزشکی دانشگاه، مسئولان کانونها و اعضای شورای اجرایی بسیج جامعه پزشکی دانشگاه  عصر چهارشنبه سوم آذرماه در تالار شهید بهشتی برگزار شد .

 


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر زالی رییس دانشگاه ضمن گرامیداشت هفته بسیج به رشادتها و نقش آفرینی موثر بسیجیان در پاندمی کرونا اشاره کرد و گفت: تفکر، نگاه و گفتمان بسیجی پیشران موثری برای تحقق فعالیتهای جهادی در تمام عرصه های خطیر اجرایی و خدمتی است .

وی در ادامه از تلاشهای تمامی بسیجیان، دکتر مالمیر مسئول بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ و دکتر بلادیان مسئول بسیج جامعه پزشکی دانشگاه تقدیر کرد و حضور دکتر عین اللهی را به عنوان یک عضو بسیجی دانشگاه و عنصری دلسوز و مومن و پرتلاش در کسوت سکانداری وزارت بهداشت را مایه افتخار این دانشگاه برشمرد .

دکتر زالی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درخصوص شان شکل گیری بسیج گفت: بسیاری از نهادهایی که امروز در کشور سرمنشا خدمت رسانی در عرصه ملی و فراملی هستند از نگاه راهبردی و استراتژیک امام راحل نشات گرفتند نظیر شورای انقلاب فرهنگی، جهاد سازندگی، جهاد دانشگاهی که از فکر بلند امام حاصل شده اند.

وی با اشاره به تاکید امام راحل بر شکل گیری و استقرار سپاه علیرغم مخالفتهایی که در آن روزگار وجودداشت خاطرنشان کرد: اگر این نگاه مدبرانه حضرت امام نبود امروز شاهد این قدرت افرینی و صلابت و عمق راهبردی ایران در منطقه نبودیم که به مدد سپاه حاصل شده است.

به گفته رییس دانشگاه اگر امروز از قدرت نظامی موشکی ایران صحبت می‌کنیم و از عمق استراتژیک در منطقه جنوب غربی آسیا و حتی فراتر از آن ، هر گونه تسریع در ژئوپلتیک در منطقه برخوردار هستیم بدون توجه و التفات به عنصر سپاه این امر محقق نمی شد و به دلیل دیدگاه مترقی حضرت امام درخصوص لزوم  ایجاد تشکیلات نظامی مقتدرانه سپاه بود.

 دکتر زالی با اشاره به این که شکل گیری بسیج از نگاه متعالی استراتژیک حضرت امام نشات گرفت افزود: مقام معظم رهبری ضمن بازتبیین آن فرمودند:  13 آبان وقتی تسخیر لانه جاسوسی اتفاق افتاد کشور در یک التهاب و اضطراب عمومی به سر می برد . در آن فضای مبتنی بر تهدید که حتی آمریکا دخالت مستقیم نظامی در طبس کرد و از هیچ عملکردی فروگذار نکرد و در یک عملیات کور پارتیزانی از شرق کشور برای آزادی گروگانها وارد شدند.

 رییس دانشگاه یادآور شد : در این شرایط تهدیدآمیزو التهابی و اضطراب سیاسی کشور، بسیج شکل گرفت و از صلابت و قوام برخوردار شد.

وی با اشاره به خصایل و فضایل بارز بسیج و بسیجیان بر لزوم احصای این خصایل تاکید کرد و با اشاره به بیانات بنیانگذار کبیر انقلاب گفت: به واقع بسیج شجره طیبه است و برای هیچ نهاد و شبه نهادی از این لفظ استفاده نشده است.

دکتر زالی خاطرنشان کرد: هیچ نهاد سیاسی، نظامی، خدماتی و اجتماعی را در هیچ بخش از جغرافیای سیاسی جهان را نمی توانید مثال بزنید که در تنازع با بسیج باشد. بسیج تشکیلات شبه نظامی نیست واگر به عنوان تشکیلات شبه نظامی به ان بنگرید یک نگاه کمینه ای  و حداقلی و ظلم به بسیج است .

به گفته دکتر زالی همزمان با شکل گیری بسیج در ایران در کشورهایی نظیر نیکاراگوئه و لهستان نیز تشکیلاتی نظیر آن شکل گرفت اما در حال حاضر هیچ اثری از آنها باقی نمانده در صورتی که امروز در ایران بسیج کماکان مقتدرانه تر از قبل در حال حرکت است.

مهمترین وجه بسیج مردمی بودن آن است

رییس دانشگاه مهمترین وجه بسیج را که باعث شد همانند درختی تناور در حال گسترش و بالندگی باشد را این موضوع عنوان کرد که خاستگاه و منشا آن از مردم است و امروز در جغرافیای سیاسی کشور در نگاه ملی و در همه عرصه های اجتماعی نقش دارد وهر روز بر کارنامه درخشان و دستاوردهای سترگ آن افزوده می شود.

وی با اشاره به دستاوردهای بسیجیان در حوزه سلامت و در برنامه ریشه کنی فلج اطفال و سرخک یادآور شد:  در مناطق محروم در جوزه  خدمات درمانی دستاوردهای بسیار سترگی از سوی بسیجیان همین دانشگاه انجام شده است و شاید اوج این بالندگی اجرایی و دستاوردهای سترگ را در طرح شهید سلیمانی متجلی شد. طرح موفق و مداخله اجتماعی که از ابتدای انقلاب تاکنون بی نظیر است .

دکتر زالی در بخش دیگری از سخنان خود به خلاقیت بسیجیان دراجرای طرح شهیدسلیمانی، برگزاری 110 رزمایش مقابله با کرونا در تهران توسط سپاه اشاره کرد و بر ضرورت مستندسازی این دستاوردها تاکید کرد.

وی با اشاره به این که امروز دولتی مستقر است که در مدیریت کشور بر ابتنا به تفکر بسیجی و ترویج کار جهادی پافشاری دارد گفت:  فرصت خوبی است که شاهد احیای مجدد تفکر بسیجی در مدیریت جهادی کشور هستیم. مدیریت بسیجی مدیریت درون زا است، نگاهش به درون مرزهاست و به خوداتکایی می اندیشد.بسیج تبلور خوداتکایی و خودباوری است و عزت نفس ملی در واقع عصاره نگاه تشکیلاتی بسیج است.

تفکر بسیجی ایستا نیست

دکتر زالی خاطرنشان کرد: تفکر بسیجی ایستا نیست و تحول خواهی در متن نیروهای بسیجی است .

وی با توجه به جایگاه مترقی بسیج جامعه پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی از بسیجیان حاضر خواست سه موضوع  مهم که مقام معظم رهبری نیز مکررا بر آنها تاکید دارند را مورد توجه قرار دهند.

به گفته وی مهمترین موضوع مرجعیت ایرانی است و بسیج باید پیشتاز نیل به این جایگاه باشد و این مرجعیت علمی سیاسی اجتماعی و مرجعیت در عرصه های مختلف حاصل شود و  ایران باید در نگاه سیاسی به عنوان یک کنشگر منطقه ای موردالتفات قرار گیرد و در علم و فناوری و ...  طبق فرمایش مقام معظم رهبری به مرجعیت برسد.

دکتر زالی با توجه به نگاه اسیب شناسانه مقام معظم رهبری در تحلیل ریشه ای انقلاب اسلامی، عدالت ورزی را موضوع دیگری عنوان کرد که باید مورد توجه قرار گیرد و یادآور شد که بسیج می تواند در بحث استقرار عدالت و ترویج مدیریت مبتنی بر عدالت پیشقراول باشد .

به گفته وی بسیج جامعه پزشکی در محرومیت زدایی نیز پیشتاز است و همواره برای خدمت به مناطق محروم و ارایه خدمات درمانی پیشگام بوده است.

دکتر زالی بسیج جامعه پزشکی را به عنوان یک نهاد بالنده و یک عنصر عمیق راهبردی برشمرد و افزود: بسیج باید با نگاه تشکیلاتی  به بسط خود توجه کند و روز به روز بالنده تر شودو این درخت تناور هر روز شاخه های جدیدی را برخود بیفزاید.

هرکه سودای خدمت به میهن و اسلام دارد بسیجی است

به گفته رییس دانشگاه اساسا بسیج هیچ معذوریتی برای پذیرش افراد ندارد و هر ایرانی و هر فردی در عرصه جهانی می تواند یک بسیجی باشد و اتیکت بسیجی انبساطی است و هر کسی می تواند عضو بسیج باشد و افتخار کند که بسیجی است.

وی افزود: همه مردم بسیجی هستند . بسیج مدرسه عشق است و هر کس که سودای خدمت به میهن و اسلام و مردم داشته باشد بسیجی است و این نگاه جذب حداکثری است که نگاهی قرآنی است.

دکتر زالی با بیان این پیامبر پس از فتح مکه همه را به غیر از دو شاعر که با اشعار خود لشگر کفار را علیه مسلمانان تحریک می کردند عفو کرد گفت: هدف جذب حداکثری و دفع حداقلی است و این نگاه قرانی است . این محبت دینی بسیار مبسوط است .پیام پیامبر مهربانی و جذب حداکثری بود.

دکتر زالی در خاتمه سخنان خود ضمن تبریک مجدد این هفته به تمامی بسیجیان شاغل در دانشگاه از زحمات بی شائبه آنان در دوران پاندمی کرونا تقدیر کردو برای همه آنان آرزوی سلامتی و سربلندی و توفیق روزافزون کرد.

 

دکتر مالمیر مسئول بسیج جامعه پزشکی تهران بزرگ نیز در این نشست  ضمن تبریک هفته بسیج به تمامی بسیجیان خاطر نشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاستگاه بسیج جامعه پزشکی در کشور  در اواخر دهه ۷۰بوده است .

به گفته وی بزرگمردان و اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی که عضو تیم های اضطراری پزشکی دفاع مقدس بودند هسته اولیه  بسیج جامعه پزشکی را تشکیل دادند که بعدا در تهران و کشور نهادینه شد.

دکتر مالمیر با اشاره به برکات تشکیل بسیج جامعه پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به تربیت نیروهایی توانمند و  کارامد در این دانشگاه اشاره کرد که در تخصص و اخلاق و رفتار و کردار زبانزد هستند.

 وی در ادامه به تبیین چیستی و ابعاد بسیج پرداخت و گفت : بسیج مدرسه عشق است و اعجاز ذهنی رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) است که با ژرف اندیشی و نگاهی ملکوتی توانست یک شاهکار بزرگ خلق کند که همان بسیج مستضعفان بود.

دکتر مالمیر خاطرنشان کرد: این خلاقیت و ذکاوت ذهنی کهنگی ندارد و روز به روز تجلی آن بر همگان بیشتر و کارآمدی آن بیشتر و عیانتر از گذشته می‌شود.

وی بسیج را به معنای حضور بهترین و با نشاط ترین  و با ایمان ترین نیروهای ملت در میدان هایی برشمرد که خالصانه در راستای منافع ملی و اهداف عالی و متعالی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران  گام بر می دارند.

دکتر مالمیر ضمن تشریح نقش بسیج در پاندمی کرونا و تدوین و اجرای طرح شهید سلیمانی یاداور شد که  بیش از ۱۰۰۰ساعت نفر جلسات کارشناسی برای اجرای طرح شهید سلیمانی انجام شد و به اقدامات و پیگیری های صورت گرفته در راستای ارایه و تدوین این طرح توسط بسیج اشاره کرد.

به گفته دکتر مالمیر امروز تمامی مسئولان حوزه بهداشت به کارامدی و علمی بودن طرح شهید سلیمانی اذعان دارند چون براساس مطالعات تطبیقی در سراسر جهان و تدوین شده است.

دکتر مالمیر افزود: الحمدلله با حمایت همه عزیزان بسیجی و دکتر زالی امروز بسیج جامعه پزشکی در سطح کشور در تمام حوزه ها توانسته است کارامدی خود را نشان دهد و در حوزه سیاسی و انتخابات نیز اگر تفکر بسیجی نبود این حماسه سیاسی رخ نمی داد.

وی هنر استفاده از ظرفیت بسیج را بسیار مهم عنوان کرد و به تلاش های خستگی ناپذیر دکترزالی در دو سال گذشته در راستای مقابله با کرونا اشاره کرد که با تاسی به فرمایشات مقام معظم رهبری تمام ظرفیت بسیج را در طرح شهید سلیمانی در راستای مبارزه با کرونا بکارگرفت و مدبرانه از ظرفیت خیرین و نهادهای همسو و غیر همسو در این مبارزه بهره  گرفت.

دکتر مالمیر بسیج را فرمول گذر انقلاب از همه بحران‌ها عنوان کرد و افزود: یکی از چالشهای مهم در بحران‌ها هماهنگی بین بخشی و هم افزایی است که این دو مولفه رمز فایق شدن بر بحران‌ها محسوب می‌شود و با فرماندهی بی نظیر دکتر زالی توانستیم در تهران بیماری را کنترل کنیم.

 

دکتر  شهرام صیادی رییس دانشگاه البرز و عضو بسیج جامعه پزشکی دانشگاه نیز در این نشست ضمن گرامیداشت یاد و  خاطره امام راحل و شهدا، جمع حاضر را جمعی صمیمی و با روحیه ایثار و رشادت و شهادت طلبی و بی نظیر برشمرد.

وی ضمن بیان خاطراتی موارد و نکاتی را مطرح کرد و از تلاشهای دکتر زالی و سایر بسیجیان دانشگاه در راستای خدمت رسانی به مردم و بیماران در پاندمی کرونا تقدیر کرد.

 

دکتر بلادیان رییس بسیج جامعه پزشکی دانشگاه نیز در این نشست ضمن گرامیداشت هفته بسیج به ارایه گزارشی اجمالی درخصوص  اقدامات بسیجیان دانشگاه در سال گذشته و در پاندمی کرونا پرداخت.

وی با اشاره به آغاز بازسازی و بهسازی فضای فیزیکی محل استقرار بسیج جامعه پزشکی دانشگاه از برگزاری جشنواره مسابقات ورزشی بسیجیان در هفته آینده در سطح دانشگاه خبر داد.

دکتر بلادیان ضمن تقدیر از تلاشهای خالصانه و بی وقفه بسیجیان دانشگاه در طی پاندمی کرونا از حمایت های دکتر زالی از بسیج و بسیجیان قدردانی کرد و روحیه دلسوز و  متعهدانه و تلاش خالصانه و خستگی ناپذیر دکتر زالی در راستای مقابله با کرونا را نشات گرفته از روحیه بسیجی وی برشمرد .

براساس این گزارش تعدادی از مسئولان کانونها و اعضای شورای اجرایی بسیج جامعه پزشکی دانشگاه  در این نشست به بیان مطالبی پرداختند و از تلاشهای متعهدانه، مدبرانه و خستگی ناپذیر دکتر زالی در ستاد عملیات فرماندهی مدیریت بیماری  کرونا در کلانشهر تهران و سایر بسیجیان تقدیر کردند.

انتهای پیام/

 کدخبرنگار:  7700 س.ع

 


٠٩:٣٨ - پنج شنبه ٤ آذر ١٤٠٠    /    عدد : ١١٠٥٠٦    /    تعداد نمایش : ٤٨٤