صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

عبور از پاندمی کرونا مسیر مبارزه با ایدز را آسان تر می‌کند

رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری کاهش شناسایی موارد جدید مبتلا به ایدز را یکی از چالش های مهم در دوران پاندمی کرونا عنوان کرد و گفت: قطعا با واکسیناسیون عمومی و کاهش آمار مبتلایان به کرونا، برنامه مبارزه با ایدز با جدیت بیشتر دنبال خواهد شد.


دکتر پیام طبرسی در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، عدم مراجعه به بیمارستان ها و مراکز درمانی به دلیل ترس از کرونا را یکی از علل کاهش شناسایی موارد جدید مبتلا به ایدز در پاندمی کرونا دانست.

 

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که بیش از 40سال از شناسایی  ویروس ایدز می گذرد، اظهار کرد: قبل از شیوع کرونا، ویروس ایدز از لحاظ شیوع، تعداد افرادیکه در سراسر دنیا درگیر این بیماری هستند ومرگ و میرها یکی از مهمترین بیماری های مورد توجه بود.

 

وی اهمیت اختصاص روزی در تقویم سلامت با عنوان روز جهانی ایدز به همراه نمادی با روبان قرمز رایادآور شد وافزود: این روز اهمیت توجه و مراقبت در برابر HIVو راههای پیشگیری  و درمان  را متذکر می شود.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه با تاکید بر ضرورت اطلاع رسانی و ارتقای سواد عمومی با هدف پیشگیری از ایدز در جامعه گفت: این ویروس از سه روش عمده اعتیاد تزریقی، تماس جنسی واز مادر به جنین قابل انتقال است.

 

شرکای جنسی متعدد اصلی ترین علت ابتلا به ایدز در کشور

 

دکتر طبرسی پرهیز از ارتباط های جنسی پرخطر را برای پیشگیری از ابتلا به ایدز ضروری دانست و افزود: شرکای جنسی متعدد می تواند شانس ابتلا به ایدز را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

 

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان این که باید به معتادان تزریقی نیز آموزش های لازم برای پیشگیری از ابتلا به ایدز داده شود عنوان کرد: کمک به ترک اعتیاد می تواند دراین افراد بسیار راهگشا باشد ضمن این که اگر هم به هر دلیل اعتیاد را رها نمی کنند آموزش های لازم و پرهیز از استفاده از سرنگ مشترک به این افراد داده شود.

 

متخصص عفونی دانشگاه نسبت به انتقال ایدز از مادر آلوده به جنین هشدار داد و توصیه کرد: آزمایش HIVحتما باید از مادران باردار گرفته شود و در صورت مثبت شدن نتیجه تست حتما از داروهای موثر برای پیشگیری انتقال از مادر به جنین استفاده شود.

 

آموزش گروه‌های هدف، اصلی ترین راه ریشه کنی HIV

 

وی گفت: عمده ترین اهداف مبارزه و پیشگیری از انتقال ایدز برپایه  آموزش گروههای هدف است.

مبتلایانی که ناقل نیستد

وی با بیان این که شناسایی مبتلایان به ایدز می تواند موثرترین راهکار برای کاهش موارد انتقال و ابتلا باشد تاکید کرد: درمان این بیماری به قدری پیشرفت كرده است كه بیماران با شرایط حاد هم می توانند تحت درمان قرار بگیرند، زندگی عادی داشته باشند و حتی دیگر ناقل این بیماری  نباشند.

 

دکتر طبرسی با اشاره به این که بیشتر مبتلایان به ایدز را جوانان تشکیل می دهند ادامه داد: بیشترین آمار مبتلایان در رده سنی بین 20 تا 50 سال است.

 

درمان ایدز در کشور رایگان است

 

این استاد دانشگاه با بیان این که درمان ایدز در کشور به صورت کاملا رایگان انجام می شود، ادامه داد: هرچه زودتر این بیماری در افراد شناسایی و درمان شود، پیش آگهی علایم و درمان ها روند بهتری خواهد داشت و در نتیجه زندگی مبتلایان همانند سایر افراد جامعه خواهد بود.

 

وی یادآور شد: همه می توانند با خیال راحت آزمایش دهند و بعد از یک هفته از نتیجه آزمایش مطلع شود، اگر مبتلا بودند با شروع مصرف دارو و توجه به اصول مشاوره های تخصصی، بعد از مدتی به حدی تعداد ویروس در بدنشان كم می شود كه دیگر ناقل ویروس ایدز محسوب نمی شوند و زندگی كاملا معمولی خواهند داشت.

 

95 درصد موارد ابتلا به ایدز در کشورهای درحال توسعه

 

رییس بخش بیماری های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به این که  95 درصد موارد ابتلا به ایدز در کشورهای درحال توسعه رخ می دهد، ارایه و اجرای برنامه های کاربردی برای شناسایی و درمان مبتلایان به ایدز را خواستار شد.

 

وی اصلی ترین راه انتقال ایدز در ایران را روابط جنسی پرخطر عنوان کرد و ادامه داد: این درحالی است که معتادان تزریقی تا مدتها در صدر موارد ابتلا به ایدز بودند ولی متاسفانه در سالهای اخیر ابتلا از راه  ارتباط جنسی به ویژه در زنان مبتلا به  "اچ پی وی".پیشرفت چشمگیری داشته است.

 

دکتر طبرسی در پایان یادآور شد: HIV/AIDS ‌به شرطی که به موقع شناسایی‌ شود به راحتی قابل درمان است.

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار:7701س.ق


١١:١٥ - چهارشنبه ١٠ آذر ١٤٠٠    /    عدد : ١١٠٧٧٣    /    تعداد نمایش : ٢٤٨