صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

15 درصد مردم جهان از معلولیت رنج می برند/ استقلال ذهنی و فکری در اوج معلولیت امکان پذیر است

مدیرگروه کاردرمانی دانشکده توانبخشی با اشاره به این که 15 درصد جمعیت جهان از معلولیت رنج می برند گفت: افراد در اوج معلولیت نیز می توانند دارای استقلال ذهنی و فکری باشند.


دکتر نوید میرزاخانی مدیرگروه کاردرمانی دانشکده توانبخشی در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ضمن گرامیداشت 12 آذرماه روز جهانی معلولان،  این روزرا  فرصتی برای توجه بیشتر به نیازها و چالشهای این گروه دانست.

وی با اشاره به این که تقریبا 15 درصد جمعیت جهان از معلولیت رنج می برند گفت: میزان شیوع معلولیت در مردان بیش از زنان است و تقریبا حدود 55-51 درصد معلولان کل جهان را مردان و 50-48 درصد دیگر را زنان تشکیل می دهند.

 

مرز بین سلامتی و معلولیت بسیار باریک است

مدیر گروه کاردرمانی دانشکده توانبخشی مرز بین سلامتی و معلولیت را بسیار باریک عنوان کرد و افزود: در یک لحظه و با یک سانحه ممکن است فرد سالم دچار معلولیت شود.اما افراد در اوج معلولیت نیز می توانند دارای استقلال ذهنی و فکری باشند و مهارتهای بهتری را برای زندگی خود کسب کنند .

به گفته وی معلولیت یا کم توانی صرفا شامل اختلال عملکرد حرکتی، ذهنی و روانی نمی شود بلکه امروزه تعریف وسیعی دارد و سلامت جسمی، روحی، روانی، فکری و تمام مهارت های مورد نیاز یک فرد برای زندگی را در بر می گیرد .

دکتر نوید میرزاخانی معلول را فردی عنوان کرد که دچار نقص در مهارتهای حرکتی، رفتاری، شناختی، احساسی، هوشی و هیجانی هست و نمی تواند مستقلا عملکرد مناسبی در جامعه داشته باشد.

وی تاکید کرد: معلولیت صرفا محدود به اختلالات جسمی و ذهنی و هوشی نمی شود. بلکه اگر فردی به دلیل استرس و اضطراب بالا قادر به انجام کارهای روزمره خود نباشد یا از لحاظ هیجانی نتواند خود را کنترل کند و احساس امنیت و آرامش نداشته باشد و عملکرد زندگی روزمره وی مختل شده باشد به عنوان معلول شناخته می شود.

به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه هدف تیم توانبخشی ارتقای سطح زندگی و استقلال عملکردی فرد معلول است و با انجام مداخلات درمانی مناسب برای افزایش استقلال، بهبود عملکرد و سلامت روانی، روحی، جسمی، ذهنی، فکری و شناختی مددجو تلاش می کنند.

ضرورت حمایت از معلولان و خانواده آنان

وی با اشاره به تجربه خود در حوزه سلامت روان کودکان به ویژه کودکان مبتلا به اوتیسم خاطرنشان کرد: آسیب های ناشی از اختلالات اوتیسم، ADHDو اختلالات حرکتی و یادگیری در کودکان یکی از معضلات مهمی است که باعث رنج و سردرگمی خانواده های این کودکان شده است.

این عضو هیئت علمی دانشکده توانبخشی افزود: والدین این معلولان همواره نگران آینده فرزند خود هستند که پس از مرگشان چه کسی یا سازمانی از فرزندشان مراقبت و نگهداری خواهد کرد و مشکلات و موانع زندگی وی را رفع می کند.

وی با اشاره به حمایت های دولتی و انجمن های گوناگون از این افراد در کشورهای مختلف گفت: در انگلیس اخیرا دولت هزینه  نگهداری معلولان ذهنی و مبتلایان به سندرم داون را تا پایان عمرشان تقبل کرده و باعث رفع نگرانی والدین این بیماران شده است.

وی سازمان بهزیستی را مهمترین نهاد حمایتگر از معلولان در کشور عنوان کرد که در زمینه های مختلف به آنان کمک می کند و  هزینه ای را به صورت ماهیانه به آنان اختصاص داده و از نظر درمانهای توانبخشی نیز آنها را حمایت می کند. همچنین انجمن هایی نیز در سراسر کشور برای حمایت از معلولان وجود دارد که از نظر درمانی و توانبخشی و آموزشی کمک می کنند.

دکتر میرزاخانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یادمان باشد معلولیت یک بیماری نیست. بیماری یک اختلال متابولیکی است که درون بدن وجود دارد و با دارو و مداخلات درمانی پزشکد کنترل شده یا بهبود می یابد اما معلولیت آسیب ونقصی است که ممکن است تا آخر عمر همراه فرد باشد و فرد باید بتواند با آن زندگی کند.

وی افزود: باید معلولان را درجامعه به رسمیت بشناسیم و به عنوان یک شهروند نیازهای آنان را در نظر داشته باشیم، مشکلات آنها و خانواده هایشان را درک کنیم، در کنار آنان باشیم و به آنها کمک کنیم .

به گفته وی خانواده های معلولان به مرور دچار فرسودگی و خستگی می شوند و نیازمند مشاوره های رفتاری، حرکتی، درمانی، روانی، عاطفی و هیجانی هستند تا بتوانند به عنوان یک حمایت گر به خوبی نقش خود را در خانواده برای معلول ایفا کنند.

 

عدم جداسازی معلولان از سایر افراد جامعه

وی با اشاره به اهمیت به رسمیت شناختن معلولان در جامعه بر عدم جداسازی معلولان از سایر افراد جامعه تاکید کرد و به اهمیت آموزش از طریق رسانه ها و خانواده ها در این خصوص اشاره کرد و گفت: تعداد افراد معلول در جامعه بسیار زیاد است و نباید آنها را از افراد عادی جدا کنیم .

به گفته وی این یکپارچه سازی باید از همان کودکی در جامعه صورت گیرد.همه بیاموزند که در جامعه افراد معلول نیز وجود دارند و چشم ها به دیدن معلولان در کنار سایر افراد در مدرسه، پارک و جامعه عادت کند و برای ایجاد امکانات و شرایط رفاهی بهتر برای زندگی آنها تلاش کنیم.

 

اهمیت غربالگری در پیشگیری از بروز معلولیت ها

دکتر نوید میرزاخانی پیشگیری از معلولیت را بسیار مهم برشمرد و تاکید کرد: پیشگیری یکی از مهمترین راههایی است که می تواند آسیب های ناشی از معلولیت را کاهش دهد و با ارایه آموزش های لازم می توان از بروز بسیاری از معلولیت های روانی، حرکتی، جسمی و رفتاری پیشگیری کرد.

وی غربالگری ها را شامل آزمایشات ژنتیک قبل از ازدواج و غربالگری های قبل از بارداری و حین بارداری و پس از تولد ذکر کرد و با اشاره به این که آزمایشات و غربالگری ها باعث شناسایی بسیاری از معلولیتها و بیماری ها می شود به تمام هموطنان توصیه کرد حتما آزمایشات و غربالگری ها را در زمان های معین انجام دهند.

دکتر نوید میرزاخانی به وجود ابزارهای غربالگری بسیار خوب در دانشکده توانبخشی اشاره کرد که می تواند برای کودکان و نوزادان مورد استفاده قرار گیرد .

این عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی نیز در خانه های بهداشت غربالگری های جسمانی و بیماری های متابولیک از همان ابتدای تولد نوزاد انجام می شود و دانشکده توانبخشی نیز ضمن هماهنگی با بیمارستانهای تابعه دانشگاه به انجام برخی غربالگری ها از نظر روانی و سلامت جسمانی و حسی و حرکتی می پردازد.

دکتر نوید میرزاخانی در خاتمه سخنان خود خاطرنشان کرد: دانشکده های توانبخشی سراسر کشور می تواند خدمات مناسبی را به افراد معلول و کم توان ارایه می دهند و کارشناسان و متخصصان تمام رشته های توانبخشی با علم کافی، مهارتها و مداخلات درمانی را در اختیار آنان قرار می دهند.

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع


١٣:٥٢ - چهارشنبه ١٠ آذر ١٤٠٠    /    عدد : ١١٠٧٩٤    /    تعداد نمایش : ٢٣٧