صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

به بهانه زیبایی سلامت پوست را به مخاطره نیندازید


متخصص پوست دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: زمانی درمان های زیبایی پوست می تواند قابل قبول باشد که سلامتی پوست حفظ شود، هر تغییری که سلامت پوست را به مخاطره بیندازد سایر ارگان های بدن را تهدید می کند. 

دکتررضا رباطی در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در تعریف پوست سالم اظهار کرد: پوست انسان پوشش بیرونی بدن و بزرگترین عضو سیستم محافظتی است و از آنجا که با محیط بیرونی ارتباط دارد، نقش مهمی در حفظ ایمنی بدن در برابر بیماری ها دارد بنابراین پوستی که عملکرد معمول خود به عنوان ایجاد سد دفاعی دربدن  را انجام دهد در تعریف پوست سالم می گنجد.

وی با تاکید بر این که پوست سالم سد دفاعی نسبت به آلودگی ها و بیماری های بیرونی در بدن ایجاد می کند، خاطرنشان کرد: پوست بیرونی ترین ارگان بدن برای حفاظت از عوامل محیطی، اعم از آلودگی ها، تغییرات محیطی و دما است.

به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه پوست خواص ایمنی شناسی دارد که در عملکرد طبیعی جدا از سددفاعی که ایجاد می کند به بدن کمک می کند.

دکتر رباطی با بیان این که چنانچه عملکرد طبیعی پوست مختل شود عوارضی را به دنبال خواهد داشت عنوان کرد: در این شرایط فرد مستعد ابتلا به انواع و اقسام بیماری ها خواهد شد و در عین حال از عوامل مخرب بیرونی در امان نخواهد بود ضمن این که تغییرات ظاهری را نیز به دنبال خواهد داشت.

مرز بین زیبایی و سلامت پوست نسبی است

متخصص پوست دانشگاه با بیان این که مرز بندی بین زیبایی و سلامت پوست بسیار نسبی است، خاطرنشان کرد: بر اساس دوره های مختلف تاریخی نیز  استانداردهای زیبایی تغییر کرده است.

وی تاکید کرد: زمانی درمان های زیبایی پوست می تواند قابل قبول باشد که سلامتی پوست حفظ شود، هر تغییری که سلامت پوست را به مخاطره بیندازد سلامت سایر ارگان های بدن را تهدید می کند.

عملکرد حفاظتی پوست را دچار اختلال نکنید

دکتر رباطی یادآوری کرد: تغییراتی که در پوست با هدف جوان سازی و رفع چین و چروک ایجاد می شود به میزانی قابل قبول است که در کنار این زیبایی ظاهری که  بر حسب دوره ها تغییر می کند، عملکرد حفاظتی پوست را دچار اختلال نکند.
زیبایی به چه قیمتی؟
عضو هیئت علمی دانشگاه اصول ضروری مراقبت از سلامت پوست را مورد توجه قرار داد و تاکید کرد: به طور مثال پرهیز از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب یکی از اساسی ترین راهکارهای مراقبت از پوست است.

وی قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب به بهانه  تغییر رنگ پوست و یا استفاده از دستگاههای سولاریوم رامورد انتقاد قرار داد و هشدار داد: استفاده از این روش ها خطر جدی برای سلامت پوست محسوب می شوند ضمن این که حتی در مواردی می تواند منجر به ایجاد بدخیمی های پوستی نیز شود.

متخصص پوست دانشگاه یادآوری کرد: اساس حفظ سلامت پوست، پیروی از اصول رفتاری و پرهیزاز عواملی مثل قرار گرفتن در معرض نورآفتاب، عدم مصرف دخانیات، استراحت کافی وپرهیز از استرس بیش از حد و طولانی است.

وی توصیه کرد: برای کمک به داشتن پوست بهترمی توان از فرآوردهای استاندارد مرطوب کننده  و کرم های بازسازی کننده موضعی  بهره برد. وی افزود: بیشتراین کرم ها رطوبت پوست را حفظ می کنند، همین موضوع به ظاهر ساده می تواند عملکرد طبیعی پوست را بهبود ببخشد.

پوست مثل تمام ارگان های بدن با افزایش سن همراه با تغییراتی است

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان این که به صورت طبیعی پوست نیز مثل تمام ارگان های بدن با افزایش سن همراه با تغییراتی است گفت: کار درست و منطقی این است باید در سن جوانی از پوستمان  مراقبت کنیم تا تغییرات ظاهری ناشی از افزایش سن دیرتر و به میزان کمتر ایجاد شود به طور مثال افرادی که در سنین پایین مراقبت های لازم از پوست را انجام نمی دهند یا به بهانه تیره تر شدن پوستشان بی مهابا ساعت ها در برابر نور مستقیم آفتاب قرار می گیرند نباید انتظار داشته باشند در سنین بالاتر پوست سالمی داشته باشند.

تغییرات پوستی ناشی از افزایش سن بیماری نیست

وی در ادامه با تاکید بر این که تغییرات پوستی ناشی از افزایش سن به عنوان بیماری تلقی نمی شود توضیح داد: این تغییرات کاملا طبیعی است واین  درحالی است که در دهه های اخیر انواع تکنیک های جدید در دسترس است که می توان روند پیر شدن پوست را با حفظ سلامت به تاخیر انداخت.

دکتر رباطی توصیه کرد: استفاده از کرم های مرطوب کننده به ویژه در فصول سرد سال می تواند علاوه بر حفظ زیبایی از ایجاد مخاطرات پوستی نیز پیشگیری کند و کرم هایی که خواص جوان سازی و دارویی دارند نیز حتما باید با تجویز پزشک مورد استفاده قرار بگیرد.

از ماسک های صورت توقع معجزه نداشته باشید

وی درباره ماسک های صورت نیز گفت: از ماسک های صورت توقع معجزه نداشته باشید، ماسک های صورت به دلیل ماهیت خود اثرگذاری فوری و موقتی دارند، ماسک های صورت به تنهای می توانند تکمیل کننده درمان های موضعی باشند اما این موضوع که استفاده از ماسک می تواند تغییرات اساسی داشته باشد کاملا بی پایه و اساس است.

متخصص پوست دانشگاه درباره نحوه استفاده از ماسک ها هشدار داد: مهم این است ماسکی که استفاده می کنیم دارای چه ترکیباتی است، برخی از ماسک ها حاوی ترکیبات دارویی هستند که در صورت مصرف خودسرانه می تواند عوارض شدید و یا حساسیت پوستی ایجاد کند.

روتین پوستی با اهداف تجاری تعریف می شود

 وی درباره روتین های پوستی که به تازگی متداول شده است، گفت: این واژه با هدف رسیدن به اهداف تجاری شرکت های تولید کننده محصولات پوستی متداول شده است، تنها راه مراقبت از پوست اصول پایه ای نگهداری از پوست است.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: حفظ نظافت پوست با مواد متناسب با نوع پوست، پرهیز از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب، استفاده از ضد آفتاب ومرطوب کننده مناسب، پرهیز از مواد آرایشی سنگین خصوصا برای ساعات طولانی روی پوست و عدم مصرف الکل و دخانیات، اصول پایه ای نگهداری از پوست هستند.

انتهای پیام/
کدخبرنگار:7701س.ق


١١:٥٦ - شنبه ١٨ دی ١٤٠٠    /    عدد : ١١٢٣٨٦    /    تعداد نمایش : ٥٧٢