صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

کودکان 9 تا 12 ساله در برابرکرونا واکسینه می شوند

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان این که مراکز بهداشتی و مراکزی که واکسیناسیون علیه کرونا را انجام می دهند در آماده باش کامل قرار دارند، از واکسیناسیون کودکان 9 تا12 ساله خبر داد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیبهشتی، دکترعلیرضا زالی در حاشیه چهارمین کنگره کشوری آندومتریوز در جمع خبرنگاران با اشاره به این که امواج جدید پیک ششم کرونا در راه است اظهار کرد: با توجه به الگویی که در هر پنج پیک قبلی داشتیم، مراکز استان های بخش مرکزی کشور و بخشی از استانهای جنوبی دچار بحران می شدند و به تدریج این روند به استان های شمالی کشور، تهران و استان های غربی هم تسری پیدا می کرد.

 

 

وی با اشاره به این که این الگوی پیک ششم در حال تبعیت از سایر پیک های قبلی کووید 19 است افزود: پیش بینی می شود در روزها  و هفته های آتی با امواج بیشتری از کرونا  در گستره استانهایی کشور روبرو شویم.

 

به گفته دکتر زالی هنوز شواهدی مبتنی بر شیوع سویه  کرونای دلتا در کشور را داریم ولی بنظر می رسد این جهش به سرعت در حال تبدیل شدن به کرونای  اومیکرون است.

 

وی اضافه کرد: اومیکرون به دلیل نوع علایم با سایر بیماریها مثل سرماخوردگی ممکن است اشتباه تشخیص داده شود بنابراین بنظر می رسد این موضوع نتیجه تست ها را تحت تاثیر قرار دهد.

 

رییس دانشگاه در ادامه ایمنی گریزی سویه اومیکرون را یکی دیگر از ویژگی های این ویروس دانست و عنوان کرد: عدم پوشش واکسیناسیون حداکثری خصوصا در نوبت سوم می تواند نقطه خطر تلقی شود.

 

وی تاکید کرد: در هفته های آتی با سیری فزاینده با افزایش آمار مبتلایان روبرو خواهیم شد.

 

دکتر زالی با بیان این که از هفته گذشته سرمنشا شکل گیری موج جدید کرونا پیش بینی شده بود افزود: حجم بالای مراجعان سرپایی با علایم تنفسی از هفته گذشته رو به افزایش بود  و طببیعتا چون رنگ بندی شهرها بر مبنای میزان  تعداد بستری شدگان است بنابراین با تاخیر بیشتری در مقایسه با مراجعان سرپایی تغییر رنگ بندی در نقشه جغرافیایی مشخص می شود.

 

رییس دانشگاه عنوان کرد: اگر چنانچه در حال حاضر شهری در شرایط نارنجی کرونایی قرار گیرد به سرعت دچار تغییر رنگ خواهد شد.

 

دکتر زالی ادامه داد: این موضوع که اومیکرون بیماری زایی کمتری دارد به تنهای کفایت نمی کند چرا که وقتی حجم مبتلایان کرونایی بالاتر رود خصوصا در گروههای سنی بالاتر و یا واکسینه نشده طبیعتا می تواند خطر آفرین باشد.

 

به گفته رییس دانشگاه موضوع مهم این است که تاب آوری سیستم بهداشتی و درمانی کشور باید به گونه ای تنظیم شود که بتواند با امواج سهمگین بیماری مقاومت کند ، حتی ممکن است اومیکرون با بیماری زایی کمتر هم سیستم های بهداشت و درمان را دچار چالش کند.

 

وی با بیان این که درباره جشن های ویژه پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی فردا در ستاد ملی کرونا تصمیم گیری لازم اتخاد خواهد شد گفت: بر اساس اعلام رسمی رییس جمهور، شرط استمرار فعالیت های اجتماعی، اقتصادی و آموزشی رعایت کامل پروتکل های بهداشتی است.

 

دکتر زالی از روند رعایت پروتکل های بهداشتی انتقاد کرد و گفت: متاسفانه هنوز شش میلیون از شهروندان واجد شرایط در برابر کرونا واکسینه نشده اند.

 

وی با بیان این که استقبال مردمی از واکسناسیون نوبت سوم باید با شتاب بیشتری انجام شود تاکید کرد: رعایت شیوه نامه های بهداشتی، کاهش حضور در مراکز پرتردد و پرازدحام شهر و قرنطینه کردن گروههای پرخطر باید بیش از پیش مورد توجه باشد.

 

رییس دانشگاه در ادامه با تاکید بر این موضوع که تهران با تاخیر بیشتری از لحاظ شیوع کرونا معمولا مواجه است ادامه داد: بنظر می رسد سویه اومیکرون در کلان شهرتهران با دلیل ترددهای بسیار بالا، تجمعات، مترو و مراکز پرخطر با سرعت بالاتری شکل بگیرد.

 

دکتر زالی توصیه کرد: بهترین سلاح در برابر کرونا پیشگیری، رعایت پروتکل ها، واکسیناسیون است.

 

وی با بیان این که مراکز بهداشتی و مراکزی که واکسیناسیون علیه کرونا را انجام می دهند در آماده باش کامل قرار دارند، از واکسیناسیون کودکان 9 تا12 ساله خبر داد و افزود: خوشبختانه انجام واکسیناسیون برای گروههای 9 تا 12 سال می تواند کمک شایان توجهی به کنترل کرونا کند.

 

رییس دانشگاه اهتمام والدین برای واکسینه شدن کودکان در برابر کرونا را خواستار شد و  گفت: در کودکان واکسیناسیون بسیار موثر تر و کاراتر سیستم ایمنی را تجهیز خواهد کرد.

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار:7701س.ق

 

 

 

 

 


١٧:٣٨ - جمعه ٨ بهمن ١٤٠٠    /    عدد : ١١٣٠٨٩    /    تعداد نمایش : ١٣٨