صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

اقدامات اورژانسی هنگام بلع اجسام توسط کودکان

فوق تخصص گوارش و کبد کودکان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: اگر کودکی در منزل بصورت اتفاقی هر جسم خارجی را بلیعد  او را وادار به استفراغ نکنید و هیچ ماده غذایی به او نخورانده و در ولین فرصت به بیمارستان کودکان مراجعه کنید. 


دکتر امیرحسین حسینی در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به این که شایع ترین زمان برای بلع اجسام خارجی  شش ماهگی تا سه سالگی است، اظهار کرد: دراین سن کودکان کنجکاو هستند و بیشتر اجسام را بصورت اتفاقی می بلعند.

 

 

برای دیدن تصویر در ابعاد اصلی روی عکس کلیک کنید

 

وی با اشاره به این که یکی از بیشترین موارد گزارش شده بلعیده شده توسط کودکان سکه است، افزود: اگر سکه داخل مری گیر کند، آبریزش از دهان و استفراغ از نشانه‌های آن است، والدین باید با مشاهده این علامت‌ها فورا به مراکز درمانی مراجعه کنند.

 

فوق تخصص گوارش و کبد کودکان دانشگاه به خانواده ها توصیه کرد که اجسام کوچک و خطرناک را از دسترس کودکان دور کنند.

 

برای دیدن تصویر در ابعاد اصلی روی عکس کلیک کنید

 

تحریک کودک برای استفراغ با خطر خفگی و گاهی آسیب بیشتر مری همراه است

 

وی با تاکید بر این که در صورت بلعیدن جسم خارجی توسط کودک، کودک را وادار به استفراغ نکنید هشدار داد: هرگز با انجام اقداماتی کودک را برای استفراغ کردن تحریک نکنید چرا که که ممکن است جسم از مری خارج شده و راه هوایی را مسدود کند.

 

دکتر حسینی ادامه داد: در صورتی که جسم خارجی توسط کودک بلیعیده شد، هیچ ماده غذایی و یا حتی آب به کودک ندهید و فورا به مراکز درمانی مجهز مراجعه کنید.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه تاکید کرد: در صورت مشاهده علامت‌های تنفسی، سرفه، کبودی لب و یا تنگی نفس با اورژانس تماس بگیرد تا اقدامات اورژانسی برای کودک جهت باز شدن راههای تنفسی انجام شود.

 

باتری های دیسکی را از دسترس کودکان خارج کنید

 

وی در ادامه  باتری را یکی از خطرناک ترین اجسامی که کودکان می بلعند عنوان کرد و افزود: باتری های دیسکی خطرناک ترین اجسامی هستند که کودکان ممکن است قورت دهند.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان این که اگر باتری در مری یعنی فاصله بین دهان تا معده گیر کند خطرات آن می تواند دوچندان شود، تاکید کرد: باید در این شرایط به مراکز درمانی مراجعه کرد چون احتمال پارگی و یا سوراخ شدن مری وجود دارد.

 

دکتر حسینی هشدار داد: در صورتی که کودک باتری بلعید، حتی اگر هیچ نشانه ای هم نداشت در اولین فرصت به مراکز درمانی مراجعه کنید، هیچ ماده خوراکی به کودک ندهید و هرگز کودک را وادار به استفراغ کردن نکنید.

 

وی با بیان این که بلع  اجسام خارجی در راه هوایی احتمال خفگی به دنبال دارد توصیه کرد: خانواده ها باید با روش های خارج کردن اجسام خارجی راه هوایی در کودکان و شیرخواران آشنا باشند.

 

فوق تخصص گوارش و کبد کودکان دانشگاه با اشاره به این که خارج کردن اجسام خارجی در شیرخواران و کودکان کمتر از یک سال روش های دیگری دارد، ادامه داد: در شیرخواران زیر یکی دو سال، شیرخوار را از شکم روی ران بخوابانید و سپس با دست دیگر ضربات متناوب پنج بار بر روی پشت شیرخوار وارد کند، سپس کودک را روی کف دست برگردانده و این بار پنج بار با دو انگشت روی قفسه سینه را فشار دهید و این کار را مرتب تکرار کنید تا جسم خارج شود.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت: پس از هر مرحله ضربات پشت و فشردن قفسه سینه، باید بررسی دهان انجام شود و در صورت وجود جسم خارجی، تخلیه صورت گیرد، همچنین  تماس با اورژانس توسط فرد دیگر در این شرایط ضرورت دارد.

 

فوق تخصص گوارش و کبد کودکان دانشگاه تاکید کرد: اگر شیرخوار در هر مرحله از اقدامات غیر پاسخگو، غیر هوشیار و بدون تنفس شود، باید اقدامات احیای پایه را مطابق راهنمای احیای کودکان شروع کنید.

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار:7701س.ق

 


١١:٢٧ - سه شنبه ٣ خرداد ١٤٠١    /    عدد : ١١٦٩٦٠    /    تعداد نمایش : ٢٢٤