صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

روان سالم پلی به سوی جامعه سالم/فرزندپروری، اصولی که باید والدین ازآن آگاه باشند


دستیار فوق تخصصی روانپزشکی کودک و نوجوان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: والدین از طریق آگاهی از اصول فرزندپروری می توانند گام مهمی در جهت تربیت فرزندی با اعتماد به نفس و مسئولیت‌پذیر بردارند و به ارتقای سلامت روان کودکان خود کمک کنند.دکتر امین ماهورام در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان این که اصول فرزندپروری مجموعه آموزش هایی به والدین برای داشتن رفتار سازنده و مناسب با کودکان است، اظهار کرد: فرزندپروری مجموعه ای از آموزش‌هاست است که بر مبنای روش های علمی بوده و مورد مطالعه و تحقیق قرار گرفته اند و می‌توانند بر آینده کودک اثر مثبت بگذارند.

 
وی افزود: مبنای کار در آموزش اصول فرزندپروری، شناخت و بهبود عوامل موثر بر رفتار در کودکان است.

به گفته این روانپزشک، چون این آموزش‌ در سایه‌ی تعامل با والدین، خانواده، معلم، دوستان و اطرافیان کودک محقق می‌شود به آن یادگیری اجتماعی نیز می‌گویند.

دکتر ماهورام با تاکید بر این که صرفاً آموزش های تئوری نمی توانند در نحوه برخورد خانواده ها با کودک اثر داشته باشند، گفت: فرزندپروری رویکردی چندوجهی است که به والدین کمک می کند با روشی مثبت و سازنده با کودک خود تعامل داشته باشند.

وی عنوان کرد: والدین از طریق آگاهی از اصول فرزندپروری می توانند به رشد اعتماد به نفس در فرزند خود کمک کنند و حس مسئولیت‌پذیری را در او افزایش دهند و از این طریق گام مهمی در جهت ارتقاء سلامت روان او بردارند.

دستیار فوق تخصصی روانپزشکی کودک و نوجوان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که می‌توان از دو تا سه سالگی آموزش های مربوط به فرزندپروی را در کودکان بکار گرفت اضافه کرد: طبیعتاً توانمندی در پرورش اصولی کودک نیاز به معلومات و مهارت هایی دارد که والدین باید از آنها آگاه باشند.

وی با بیان این که داشتن فرزندان توانمند، مسئولیت‌پذیر و با اعتماد به نفس می تواند در آینده شخص و جامعه اثرگذار باشد، تاکید کرد: تقویت رفتارهای مطلوب و کاهش رفتارهای نامطلوب از مهمترین اهداف فرزندپروری است و در قدم اول والدین باید بدانند رفتار چیست و چه تفاوتی با خصوصیت و ویژگی افراد دارد.  

دکتر ماهورام با اشاره به این که آگاهی های والدین در مدیریت رفتارهای کودک تاثیر مستقیم دارند ادامه داد: پیش‌نیاز بکارگیری اصول تربیتی در فرزندان، داشتن یک ارتباط خوب و مثبت با آنها است، و به همین جهت در ابتدای آموزش اصول فرزندپروی در مورد شکل‌گیری همین ارتباط با والدین گفتگو می‌شود.

وی با بیان این که تا زمانیکه بین والدین و فرزندان فضایی امن و گرم وجود نداشته باشد نمی توان در تربیت و آموزش کودکان موفقیت چندانی داشت، گفت: والدین باید توقعاتی متناسب با سطح توانایی فرزندان خود داشته باشند، چرا که انتظارات غیر واقع‌ بینانه می‌تواند برای کودک مخرب باشد.

دکتر ماهورام تاکید کرد: فرزندپروری مبحثی فراتر از جریمه کردن و قانون گذاری برای کودکان است.

دکتر ماهورام با بیان این که آموزش های فرزندپروری معمولاً به صورت هفتگی به والدین ارایه می شود ادامه داد: طی دوره‌ای که این آموزش ها ارائه می‌شود رفتارهای کودکان نیز به صورت مستمر پیگیری شده و بازخورد گرفته می‌شود.

وی با بیان این که ریشه‌ی بخش قابل توجهی از رفتارها در بزرگسالی به دوران کودکی و نوجوانی بر می گردد از ارایه خدمات تخصصی و فوق تخصصی در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی خبر داد و افزود: روانپزشکان و روانشناسان در بیمارستان های امام حسین(ع) و کودکان مفید با تعرفه دولتی در این زمینه به ارائه خدمت می‌پردازند.


انتهای پیام/

کدخبرنگار:7701س.ق


٠٨:٣٠ - شنبه ٧ خرداد ١٤٠١    /    عدد : ١١٧٠٠٤    /    تعداد نمایش : ٢٧٨