صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

هیچ موردقطعی بیماری آبله میمونی در ایران گزارش نشده است

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد:براساس گزارش وزارت بهداشت تاکنون هیچ مورد قطعی از بیماری آبله میمونی در ایران گزارش نشده است.

  


دکتر محمدرضا سهرابی معاون امور بهداشتی دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیماری آبله میمونی را  یکی از مشکلاتی ذکر کرد که اخیرا نظام سلامت کشورهای مختلف با آن مواجه شدند و در چندین کشور اروپایی و آمریکایی نیز موارد قطعی بیماری گزارش شده است.

 

به گفته وی براساس گزارش وزارت بهداشت تاکنون هیچ مورد قطعی از بیماری آبله میمونی در ایران گزارش نشده است.

 

دکتر سهرابی ضمن تبیین مفاهیم مشکوک، محتمل و قطعی درخصوص بیماریهای واگیر گفت: این سه واژه با یکدیگر کاملا متفاوت هستند.  به طور مثال هر فردی که دچار ضایعات پوستی، تب و بزرگی غدد لنفاوی باشد می تواند مشکوک به بیماری ابله میمونی باشد اما علایم مذکور در سایر بیماری ها نظیر آبله مرغان، مونوکلئوزیس عفونی، سرخک و سرخجه نیز مشاهده می شود. بنابراین شرط کافی برای تشخیص این بیماری نیست و برای تشخیص دقیق بیماری باید از روشهای آزمایشگاهی استفاده کرد و به شرح حال بیمار توجه کرد.

 

به گفته وی واژه محتمل نیز به مواردی گفته می شود که فرد علاوه بر علایم بیماری باید دارای سابقه سفر به مناطق آلوده یا تماس با فرد آلوده را نیز باشد و هنگامی که با روشهای آزمایشگاهی (تست PCR) وجود بیماری ثابت شود به آن مورد قطعی تشخیص بیماری گفته می شود.

 

معاون بهداشتی دانشگاه با اشاره به این که تاکنون مورد قطعی از بیماری آبله میمونی در کشور مشاهده نشده است گفت: خوشبختانه  فعلا جای نگرانی نیست اما برای پیشگیری از ورود این بیماری به کشور باید تمهیدات و مراقبت های لازم انجام پذیرد و ضمن کنترل بیماری در مرزهای ورودی، هموطنان نیز رعایت نکات و پروتکل های بهداشتی را مدنظر قرار دهند.

 

به گفته دکتر سهرابی بسیاری از نکات پیشگیرانه در خصوص بیماری آبله میمونی مشابه روشهای پیشگیری از کرونا است و در این راستا استفاده از ماسک و شست و شوی دستها و رعایت بهداشت فردی بسیار موثر است.

 

راههای انتقال  بیماری:

وی راههای انتقال بیماری را از طریق تماس مستقیم با ترشحات تنفسی و تاولی  فرد آلوده عنوان کرد و افزود:  ضایعات بیماری به صورت تاولهای پوستی ظاهر می شود که تماس با ترشحات این ضایعات می تواند باعث سرایت بیماری شود. بنابراین درصورت مواجه با فردی که دارای زخمهای تاولی است باید از تماس با ترشحات این ضایعات اجتناب کرد. همچنین تماس مستقیم با ترشحات تنفسی فرد بیمار نیز ممکن است باعث سرایت بیماری شود.

 

دکتر سهرابی در ادامه گفت: خوشبختانه سرایت پذیری آبله میمونی مثل کرونا شدید نیست اما باید از نظر سلامت عمومی مراقبت جدی انجام شود تا از ورود بیماری به کشور جلوگیری کنیم و در صورت مشاهده موارد ابتلا به بیماری نیز باید سریعا تشخیص داده شود تا بتوان آن را کنترل کرد.

 

معاون امور بهداشتی دانشگاه در ادامه از اعلام پروتکل کشوری هماهنگ درخصوص تشخیص و پیشگیری بیماری آبله میمونی  از سوی وزارت بهداشت در آینده نزدیک خبر داد.

 

دوره کمون بیماری

معاون امور بهداشتی دانشگاه دوره کمون بیماری مذکور را حدود دو تا سه هفته عنوان کرد و افزود: شروع بیماری معمولا با تب است و یک تا سه روز پس از بروز تب، بثورات جلدی ظاهر می شود که معمولا از صورت شروع می شود و ممکن است به گردن و اندامها نیز گسترش یابد.

 

به گفته وی این بثورات پوستی به صورت دانه های قرمز است که در نهایت به تاولهای بزرگی نظیر آبله مرغان و حتی بزرگتر از آن تبدیل می شود. سپس تاولها ترکیده و روی آنها دلمه تشکیل می شود و پس از مدتی بهبود می یابد.

 

دکتر سهرابی از علایم دیگر بیماری به لنفادنوپاتی یا بزرگی غدد لنفاوی گردن اشاره کرد و آن را علامت مشخصه این بیماری دانست و تاکید کرد که فرد در صورت بروز تب و بثورات و بزرگی غددلنفاوی سریعا به مراکز بهداشتی مراجعه کند.  

 

وی با اشاره به این که بیماری در همه گروههای سنی می تواند بروز کند خاطرنشان کرد که عوارض بیماری آبله میمونی در کودکان بیشتر است.

 

دکتر سهرابی به افرادی که سابقه سفر به کشورهای آلوده در روزهای اخیر داشتند یا افرادی که با آنها در تماس بودند توصیه کرد:  در صورت بروز تب ، ضایعات پوستی و تورم غدد لنفاوی حتما به پزشک و مراکز بهداشتی  دولتی مراجعه کنند تا پیگیری های لازم در خصوص این بیماری برای آنان انجام  پذیرد.

 

معاون امور بهداشتی دانشگاه در خاتمه سخنان خود به افرادی که قصد سفر به سایر کشورها را دارند نیز توصیه کرد که وضعیت این بیماری را در مقصد خود رصد کنند. حتما رعایت نکات بهداشتی را انجام دهند و در صورت بروز علایم مشکوک پس از بازگشت به کشور حتما به مراکز بهداشتی مراجعه کنند.

 

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع

 

 

 


١٧:٤٨ - پنج شنبه ٥ خرداد ١٤٠١    /    عدد : ١١٧٠٢٤    /    تعداد نمایش : ٢٦٤