صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در دانشگاهها آغاز شد

مدیر پرستاری دانشگاه از آغاز فرایند اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور خبر داد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به نقل از معاونت درمان، فروغ مولا مدیر پرستاری دانشگاه  ضمن بیان این مطلب گفت: منظور از تعرفه پرستاری، مبلغی است که متناسب با ارایه خدمات و مراقبت‌های پرستاری و بر اساس شرح وظایف و استاندارد بسته‌های خدمات تشخیصی و درمانی گروه پرستاری و ارزش نسبی خدمات تعیین می‌شود.

 

فروغ مولا با توجه به تصویب آیین‌نامه اجرایی قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری بعد از 14 سال به محاسبه و پرداخت کارانه ارایه دهندگان خدمات پرستاری بر اساس دستورالعمل‌ها و آیین نامه‌های این قانون اشاره کرد.

 

وی افزود: با وجود تصویب این قانون در سال ۱۳۸۶ در مجلس شورای اسلامی و ابلاغ آن، تا سال ۱۳۹۹ اقدام چندانی در راستای  اجرای قانون مذکور انجام نشد. در سال ۱۳۹۹ و با توصیه مقام معظم رهبری، پس از گذشت ۱۴ سال ازتصویب قانون مذکور،‌ روند اجرایی شدن آن به جریان افتاد.

 

مدیر پرستاری دانشگاه گفت: بر اساس آیین نامه اجرایی قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، وزارت بهداشت موظف به تعیین استانداردهای بسته‌های خدمات گروه پرستاری و ابلاغ آن شده و کلیه مراکز بهداشتی درمانی کشور نیز مکلف به رعایت این استانداردها و اجرای قانون مذکور هستند.

 

فروغ مولا خاطرنشان کرد: ارزش نسبی خدمات پرستاری در بخش‌های مختلف توسط وزارت بهداشت، سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان نظام پرستاری جمهوری اسلامی ایران تعیین و توسط شورای عالی بیمه سلامت کشور و سازمان برنامه و بودجه کشور تایید و توسط هیئت وزیران تصویب شد.

 

مدیر پرستاری دانشگاه درخصوص الزامات اجرای صحیح این قانون گفت: در حال حاضر ضروری است نسخه جدید HISدر مراکز تابعه پیاده سازی شده و مشخصات کادر پرستاری در این سامانه ثبت شود. افزودن ردیف خدمات پرستاری در فرم صورتحساب بیماران نیز از زیرساخت‌های مورد نیاز اجرای این قانون است.

وی یادآور شد: پس از اجرای تغییرات مذکور و ابلاغ دستورالعمل بازتوزیع کارانه، بازتوزیع عادلانه منابع در گروه پرستاری از مراحل مهم پیش روی مراکز تابعه دانشگاه خواهد بود.  

 

براساس این گزارش در همین راستا کارگاه آموزشی و توجیهی مربوط به قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری با حضور مدیر و کارشناسان اقتصاد سلامت حوزه درمان، مدیران پرستاری و مسئولان درآمد بیمارستان‌های تابعه توسط مدیریت پرستاری معاونت درمان برگزار شد.

در این کارگاه کارشناسان گروه بهره وری و تعرفه خدمات معاونت پرستاری وزارت بهداشت به آموزش کلیات قانون مذکور پرداخته و به سوالات حاضران در زمینه نحوه رسیدگی به اسناد و بازتوزیع مربوط به قانون پاسخ دادند.

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع


٠٩:٣٨ - شنبه ١٥ مرداد ١٤٠١    /    عدد : ١١٩٤٠٥    /    تعداد نمایش : ٢٢١