صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر زالی: باید به سلامت زنان ایرانی بیش از پیش فکر کنیم

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این که 48 درصد جمعیت شش میلیون نفری تحت پوشش دانشگاه را زنان تشکیل می دهند تاکید کرد: باید به سلامت زنان ایرانی بیش از پیش فکر کنیم و اگر امروز این موضوع را با نگاه مسئولانه آسیب شناسی کنیم می توان آن را به عنوان یک الگو به کل کشور تسری داد.

 


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی،  دکتر علیرضا زالی در مراسم جشن ایرانداخت که به مناسبت گرامیداشت مقام زن و مادر با حضور مشاور رییس دانشگاه در امور بانوان و خانواده ، تنی چند از اعضای هیئت رییسه و جمعی از مسئولان دانشگاه صبح امروز سه شنبه 27 دی ماه در تالار امام خمینی (ره) برگزار شد، با اشاره به مسئولیت اجتماعی دانشگاه بر ضرورت آسیب‌شناسی در حوزه‌های مختلف مربوط به زنان به ویژه حوزه سلامت تاکید کرد.

  دو سوم سرطان‌های منتسب به زنان با مراجعه زودهنگام قابل درمان است


رییس دانشگاه ضمن ابراز تاسف از مراجعه دیرهنگام زنان ایرانی برای درمان در برخی از سرطانها گفت: متاسفانه بانوان ایرانی به دلیل مشغله‌های زیاد کمتر به سلامت و غربالگری بیماری‌های سرطانی توجه می کنند و اغلب دیر مراجعه می کنند درحالی که بیش از دو سوم سرطانهای منتسب به زنان(سرطان دهانه رحم و پستان) با مراجعه زودهنگام قابل درمان و کنترل است.


وی در ادامه سخنان خود به بسته های متنوع حمایتی طراحی شده برای بانوان توسط مشاور امور بانوان و خانواده دانشگاه و معاونت دانشجویی و فرهنگی اشاره کرد و ضمن اعلام موافقت هیئت رییسه با برخی از این موارد خاطرنشان کرد که پیگیری های لازم دراین خصوص انجام می شود.


به گفته دکتر زالی امروز 62 درصد از پرسنل دانشگاه را بانوان تشکیل می دهد که نیمی از آنان مدرک تحصیلی بالاتر از لیسانس دارند.


نیمی از اعضای هیئت علمی دانشگاه را زنان تشکیل می دهند


 

وی با اشاره به این که حدود نیمی از اعضای هیئت علمی دانشگاه را زنان تشکیل می دهند خاطرنشان کرد که هرم هیئت علمی دانشگاه به سمتی حرکت می کند که سهم بانوان بیش از آقایان است.


رییس دانشگاه با اشاره به آمار دانشجویان نوورود خاطرنشان کرد که امسال 52 درصد دانشجویان نوورود دختر بودند و در حوزه تحصیلات تکمیلی نیز 63 درصد زنان و در فلوشیپ 80 درصد و در دستیاری نیز 60 درصد فراگیران را زنان تشکیل دادند.


سهم بالای زنان در حوزه‌های اشتغال و تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی


وی با اشاره به سهم بالای زنان در حوزه‌های اشتغال و تحصیل در این دانشگاه گفت: هم اکنون 403 مدیر میانی زن و 16 مدیر پایه در این دانشگاه فعالیت دارند. این حاکی از وجود فرصتهای برابر در حوزه های تخصصی، مدیریتی، کارمندی و تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه است که می تواند به عنوان یک الگوی موفق در کشور باشد.


به گفته دکتر زالی هر جا در دانشگاه مدیریتی به یک بانوی شایسته و کارآمد سپرده شد، بروندادی اثربخش، سلامت و اطمینان بخش را شاهد بوده ایم.


وی افزود: هر جا فرصتی مطلوب، متوازن و عادلانه در حوزه های فرهنگی، اجتماعی، علمی، اقتصادی، اجتماعی برای زن ایرانی فراهم شود حتما شاهد درخشش وی خواهیم بود علاوه بر این که زنان ایرانی همواره مادرانی عطوف و همسرانی نمونه هستند.


دکتر زالی در بخش دیگری از سخنان خود، طلاق را یک معظل اجتماعی برشمرد که بیشترین آسیب ناشی از آن به زنان مطلقه وارد می شود و با اشاره به سیر فزاینده طلاق در سالهای اخیر یادآور شد که مشکلات زنان مطلقه به مراتب بیشتر از آقایان است.


 طلاق عاطفی، افسردگی زنان مطلقه در جامعه، عدم ازدواج مجدد بسیاری از زنان مطلقه به دلایل مختلف از جمله فرزندان، برخی دیگر از موضوعات مطرح شده توسط دکتر زالی بود که آسیب شناسی در این زمینه‌ها را ضروری دانست.


دکتر زالی در بخش دیگری از سخنان خود به اعتیاد در زنان اشاره کرد و گفت: الگوی اعتیاد در زنان بیشتر به مواد مخدر جدید برمی گردد و سیر اعتیاد بی رحمانه تر جلو می رود.


وی یاداور شد: انگ اعتیاد در بانوان به مراتب در ایران بیشتر است و خانمهای معتاد زودتر از خانواده طرد می شوند و خانواده فرو می‌پاشد در حالی  که در صورت اعتیاد مرد، مادر همچنان کانون خانواده را حفظ می کند.


دکتر زالی با اشاره به مسئولیت اجتماعی دانشگاه بر ضرورت آسیب شناسی در این حوزه‌ها و لزوم طراحی و تدوین بسته‌هایی در این خصوص تاکید کرد.


وی با اشاره به سهم اندک  بانوان ایرانی در حوزه اشتغال گفت: جمعیت بانوان ایرانی بیکار بیش از آقایان است و تعداد زیادی از زنان ایرانی در مشاغل غیررسمی فعالیت دارند بنابراین از بیمه و حمایتهای شغلی نیز بی بهره هستند.


دکتر زالی در ادامه بر ضرورت حمایت از زنان برای احراز پست‌های مدیریتی ارشد در کشور تاکید کرد.


وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت انتخاب صحیح و آگاهانه در ازدواج خاطرنشان کرد که با همکاری امور بانوان و خانواده و معاونت دانشجویی سعی می شود در دانشگاه علاوه بر مشاوره‌های قبل از ازدواج، مشاوره‌ها تا پنج سال پس از ازدواج نیز ادامه خواهد یافت.


دکتر زالی یادآور شد که در کلانشهرها براساس تحقیقات زوجین شاغل کمتر از چند دقیقه فرصت همکلامی و ابراز عاطفی دارند و این موضوع از مضرات زندگی شهرنشینی و صنعتی شدن است.


دکتر زالی در خاتمه سخنان خودضمن تقدیر از تمامی دست اندرکاران این مراسم  برای تمامی زنان ایرانی و بانوان دانشگاه آرزوی سلامت، بهروزی و توفیق روزافزون کرد.

 


 

دکتر فهیمه عبدالهی مجد مشاور رییس دانشگاه در امور زنان و خانواده در این مراسم ضمن تبریک روز زن به تمام زنان تاثیرگذار شاغل در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به توصیف خصایل و ویژگی های فردی و اجتماعی و علمی حضرت زهرا(س) پرداخت.


به گفته وی حضرت فاطمه (س) در طول حیات خویش در حوزه های تحصیل علم، نقشهای اجتماعی و خانوادگی به عنوان بانویی نمونه به ایفای نقش پرداخت و نقش برجسته مادری ایشان چنان درخشید که در طول تاریخ جاری و ساری شده است.


 دکتر عبدالهی مجد با اشاره به ضرورت توجه زنان به سلامت و نشاط خود، افزود: ما بانوان نقشهای اجتماعی متعدد و مهمی داریم و در منزل نیز همسرداری و فرزند داری باید بپردازیم. بنابراین گاهی از سلامت خود غافل می شویم.


وی یادآور شد راه اندازی پویش کتابخوانی امین با حمایت ریاست دانشگاه به نوعی توجه به فکر و اندیشه  بانوان دانشگاه بود که این پویش با سه کتاب ویژه بانوان دانشگاه آغاز شد.


به گفته وی این پویش با محوریت کتاب «از نو با تو» برای شرکت تمام دانشگاهیان علوم پزشکی شهیدبهشتی و خانواده آنان از میلاد حضرت زهرا تا میلاد حضرت علی در نظر گرفته شد.


وی با اشاره به تاثیر تکنولوژی‌های نوین برسلامت افراد به برگزاری وبیناری در این خصوص اشاره کرد.

ضرورت ارتقای سواد رسانه‌ای زنان
وی با اشاره به نقش مادری و همسری و اجتماعی بانوان به اهمیت سواد رسانه ای تاکید کرد تا بتواند استفاده خود و فرزندان از فضای مجازی را  مدیریت کرده و تهدیدها را به حداقل برسانند و یاد آور شد که دراین زمینه نیز امور بانوان و خانواده دانشگاه  با همکاری روابط عمومی دانشگاه درصدد است که در راستای افزایش سواد رسانه ای بانوان دانشگاه گام بردارد.


طراحی برنامه های متعدد در راستای توجه به تفکر و اندیشه بانوان، افزایش سواد رسانه ای، توجه به سلامت جسم و روان و انجام مشاوره های مورد نیاز از جمله موضوعات مطرح شده توسط دکتر عبدالهی مجد بود.


وی در خاتمه سخنان خود ضمن تقدیر از حمایت ریاست دانشگاه و تمامی دست اندرکاران برگزاری این مراسم برای تمامی بانوان دانشگاه بهترین ها را خواستار شد.دکتر مژگان تن ساز رییس دانشکده طب سنتی نیز در این مراسم ضمن تبریک روز زن به ذکر خاطراتی از دوران تحصیل و زندگی فردی، اجتماعی و حرفه ای خویش پرداخت.


وی که خود دارای دو فرزند است بهترین لحظات زندگی خویش را تولد فرزندانش برشمرد و خطاب به تمامی بانوان جوان گفت: برای تمامی فعالیتهای اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی از جمله تحصیل، کار و... همیشه فرصت است اما  تنها چیزی که وقت آن می گذرد مادر شدن است.


دکتر تن ساز ازدواج مناسب و بهنگام و پس از آن فرزند آوری به موقع را توصیه کرد.

براساس این گزارش مراسم مذکور شامل بخش های متنوعی از جمله پخش کلیپ بانوان پیشکسوت اثرگذار دانشگاه درحوزه های آموزشی، درمانی و اداری، برگزاری مسابقه، اجرای سرود گروه دستان پارسی و اهدای جایزه به قید قرعه به شرکت کنندگان بود.


انتهای پیام/
کدخبرنگار: 7700س.ع
 


١٣:٥٤ - سه شنبه ٢٧ دی ١٤٠١    /    عدد : ١٢٤٧٥٣    /    تعداد نمایش : ٥٦٠