صفحه اصلي > اخبار > اخبار دانشگاه 
 


  چاپ        ارسال به دوست

تشکیل تیم های بازرسی به منظور نظارت بر روند واکسیناسیون مراکز تحت پوشش دانشگاه

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اهمیت نظارت بر مراکز تجمیعی واکسیناسیون، بر ضرورت تشکیل تیم های بازرسی تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر علیرضا زالی در دیدار با جمعی از مدیران و بازنشستگان دانشگاه با اشاره به اهمیت موضوع واکسیناسیون و تاکید مقام معظم رهبری و سایر مسئولان ارشد بر تسریع در روند انجام آن عنوان کرد: به دنبال افزایش واردات واکسن، نیاز به تقویت زیرساخت های لازم به نحو مقتضی حس شد، بر همین اساس دانشگاه های علوم پزشکی، مراکز واکسیناسیون متعددی را وارد مدار خدمت رسانی کردند و به تبع آن در استان تهران نیز بالغ بر 144 پایگاه تجمیعی راه اندازی شد.
 
 
وی با بیان اینکه 70 درصد این مراکز در شهر تهران مستقر هستند، ادامه داد: امور اجرایی تعدادی از این مراکز توسط سایر دستگاه ها تعیین تکلیف می شود و نظارت و تامین لجستیک آن ها بر عهده دانشگاه های علوم پزشکی است. تعداد این قبیل مراکز رو به افزایش است و با وجود همکاری های بی شائبه دستگاه های اجرایی، ممکن است با چالش هایی مواجه شود، بنابراین نظارت بر این مراکز اهمیت ویژه ای دارد.
 
 
وی ادامه داد: برونسپاری امور و بهره گیری از ظرفیت نیروی انسانی سایر بخش ها در این مراکز تجمیعی، به علت تداوم فعالیت نیروهای بهداشتی در مراکز جامع خدمات سلامت و ارایه خدمت به مراجعین غیرکرونایی صورت گرفت.
 
 
دکتر زالی اظهار کرد: تعدادی از مراکز تجمیعی واکسیناسیون نیز با اجرا، هدایت و نظارت کادر بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی و همکاری دانشجویان، بسیجی ها، گروه های داوطلب و هلال احمر فعالیت می کنند، بخش دیگری از پایگاه ها هم هستند که مدیریت آنها برونسپاری شده و نیروهای بهداشتی دانشگاه ها مشغول ارایه خدمت هستند. در هر سه نوع از این مراکز، نظارت اهمیت ویژه ای دارد.
 
 
رییس دانشگاه افزود: تعداد پایگاه تزریق واکسن در تهران باید افزایش پیدا کند و مراکز موجود باید به صورت دو شیفت و برخی مراکز به صورت شبانه روز به ارایه خدمت بپردازند تا آمار روزانه تزریق در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی باید به 120 هزار دوز در روز برسد.
 
 
دکتر زالی تصریح کرد: به علت شرایط پیچیده و تراکم جمعیت در استان تهران، نیاز به اقدامی جهادی در روند واکسیناسیون حس می شود و بنا به تاکید وزیر بهداشت باید حلقه نظارتی در این خصوص شکل گیرد تا شرایط به طور کامل مدیریت شود و نیازسنجی مراکز صورت گیرد.
 
 
رییس دانشگاه با تاکید بر لزوم تشکیل هرچه سریع تر تیم های بازرسی، از حاضران در این نشست به منظور رسیدگی به چالش ها و کمبودهای برخی مراکز بر اساس چک لیست تهیه شده درخواست همکاری کرد.
 
 
وی ادامه داد: بررسی اطلاعات استخراج شده و تحلیل وضعیت موجود از بازدیدها در آینده ای نزدیک به بهبود روند ارائه خدمات و تسریع در روند واکسیناسیون منجر خواهد شد.
 
 
دکتر زالی مهمترین مولفه قابل توجه در امر بازرسی مراکز را خدمت رسانی در ساعات تعیین شده دانست و گفت: نظم و جلوگیری از ازدحام، حضور پزشک، وجود تجهیزات مورد نیاز و رعایت موازین شرعی نیز از جمله مواد مهم محسوب می شود.
 
 
دکتر زالی از فعالیت مراکز جامع سلامتی خبر داد که در شیفت صبح خدمات غیر کرونای ارائه می دهند و در شیفت عصر، تزریق واکسیناسیون صورت می گیرد و گفت: اجرای این مدل نیز در آینده ای نزدیک به بهبود روند این فرآیند کمک بسیاری خواهد کرد.
 
 
رییس دانشگاه اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به علت جمعیت بالای تحت پوشش پیشتاز تشکیل این تیم های بازرسی خواهد بود و سپس در سایر دانشگاه ها پیاده سازی خواهد شد.
 
 
دکتر زالی یکی از مشکلات واکسیناسیون را مراجعه بدون نوبت در بسیاری از مراکز اعلام کرد و گفت: هرچه گروه های سنی کاهش پیدا کند، این مشکل کمتر می شودو در حال حاضر دو گروه در حال دریافت واکسن هستند؛ گروهی که مطابق با سال تولد از طریق سامانه وزارت بهداشت ثبت نام می کنند و گروه مشاغل که با معرفی نامه مجاز به تزریق هستند و تمامی گروه ها به صورت در حال واکسینه شدن هستند.
 
 
انتهای پیام/
کد خبرنگار: 7702 ی.ق
 
 


٢١:٢٠ - يکشنبه ٢١ شهريور ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٧٩٩٣    /    تعداد نمایش : ٣٥٤