صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

اتمام پیمایش عوامل خطر بیماری های غیرواگیر در معاونت امور بهداشتی دانشگاه

معاون امور بهداشتی دانشگاه از اتمام پیمایش عوامل خطر بیماری های غیرواگیر  (STEPS 2020)در  دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خبر داد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به نقل از معاونت امور بهداشتی، دکتر ایاد بهادری منفرد  ضمن بیان این خبر گفت: به دنبال همه گیری بیماری کووید 19 بیم آن می رفت که کنترل و مراقبت از بیماریهای غیرواگیر مورد آسیب جدی قرار گیرد.

 

وی افزود: از سوی دیگر بیماری های زمینه ای غیرواگیر عاملی برای افزایش مرگ و میر ناشی از کووید 19 به شمار می رفت . در نتیجه نیاز به انجام مطالعه ای قابل تعمیم در کل کشور احساس شد تا براساس آن میزان گستردگی ابتلا به کووید 19 و درصد همراهی آن با بیماری های غیرواگیر مورد بررسی قرار گیرد.

 

به گفته معاون امور بهداشتی دانشگاه در این راستا پیمایش عوامل خطر بیماریهای غیر واگیر که به دلیل شیوع کرونا به تعلیق افتاده بود، از 15 بهمن ماه 1399 دوباره از سر گرفته شد تا علاوه بر انجام آزمایشات مربوط به گام سوم مطالعه، اپیدمیولوژی ویروس کرونا نیز مورد مطالعه قرار گیرد.

 

وی تاکید کرد  که برای حفظ سلامت شهروندان و پرسنل همکار در  این برنامه، تمامی پروتکل های بهداشتی و حفاظتی رعایت شد و وسایل حفاظت فردی نیز در اختیار مراکز و شبکه ها قرار گرفت.

 

به گفته دکتر بهادریاجرای برنامه  مذکور در این معاونت با 148 خوشه (شامل 140 شهری و 8 روستایی) آغاز شد.

 

معاون امور بهداشتی دانشگاه گفت: پس از هماهنگی گروه پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر با وزارت کشور، استانداری، حراست، روابط عمومی و نیروی انتظامی، پرسشگری آغاز و همزمان پرسشنامه مطالعات سرمایه اجتماعی و ارزش زندگی نیز تکمیل شد.

 

وی با اشاره به  این که پس از برگزاری جلسات آموزشی مربوطه،  ملزومات طرح در اختیار تیم ها گذاشته شد یادآور شد: ورآور در هر خوشه شهری و روستایی، 9 فرد واجد شرایط مورد پرسشگری قرار گرفتند که دارا بودن کدملی و تابعیت ایرانی، داشتن سن 18 سال یا بالاتر و عدم بارداری از جمله شرایط  مذکور بود.

 

به گفته معاون امور بهداشتی دانشگاه  مصاحبه مذکور حدود 60  دقيقه به طول مي‌انجامید و  پس از تکمیل گام‌های 1 و 2، افراد بالای 25 سال برای انجام آزمایشات گام سوم در ساعت و روزی خاص، به آزمایشگاه همکار در پروژه STEPsدر آن شهرستان معرفی می شدند.

 

وی افزود: به ازای هر سه خوشه، برای یک فرد بالای 25 سال درخواست انجام آزمایش ادرار 24 ساعته می شد.

 

معاون امور بهداشتی دانشگاه  به تکمیل 1332 پرسشنامه پیمایش، 148 پرسشنامه سرمایه اجتماعی، 148 پرسشنامه ارزش زندگی و ارسال 628 نمونه آزمایشگاهی در  این عملیات گسترده اشاره کرد که  فایل های تکمیل شده تحت 73 نظارت حضوری و 128 نظارت صوتی با کیفیت قایل قبول  تا هفتم اردیبهشت 1400 به پایان رسید.

 

دکتر بهادری در خاتمه سخنان خود اظهار امیدواری کرد نتایج به دست آمده حاصل از این مطالعه بتواند در جلوگیری از صدمات این دو پاندمی کووید 19 و بیماریهای غیرواگیر  کارساز باشد.

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع


١٢:١٢ - يکشنبه ١٢ ارديبهشت ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٤١٠٩    /    تعداد نمایش : ١٠٧