صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

پس از تزریق واکسن کرونا همچنان ماسک بزنید

رییس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر با اشاره به این که حداقل زمان، ایمنی زایی بدن در برابر کرونا بعد از واکسینه شدن حدود دو هفته بعد از تزریق دوز دوم است، گفت: واکسیناسیون دلیلی برعدم رعایت پروتکل های بهداشتی نیست بنابراین بعد از واکسینه شدن همچنان ماسک بزنید و پروتکل ها را رعایت کنید.
دکتر رکسانا باطبی در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به روند واکسیناسیون خصوصا درسالمندان اظهار کرد: شواهد نشان داده خطر ابتلا و تشدید بیماری کووید19 در افرادی که واکسینه شده اند کاهش می یابد اما به صفر نمی رسد.
 


رییس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیردار توصیه کرد: برای حفظ سلامت خانواده خود و جامعه افراد واکسینه شده تمام پروتکل های بهداشتی را برای پیشگیری از انتشار بیماری کووید 19شامل ماسک زدن و رعایت فاصله اجتماعی، پرهیز از حضور در مکان های پر جمعیت رعایت کنند.

دکتر باطبی با بیان این که زمانی که تمام افراد حاضر در یک جمع واکسینه شوند، می توان در مورد کاهش محدودیت های مرتبط با پیشگیری از بیماری کووید- 19 اظهار نظر کرد، افزود: تا واکسیناسیون عمومی و یا حداقل 70 تا 80 درصدی انجام نشود نمی توانیم بگوییم هیچ فردی، حتی واکسینه شده هم در برابر کرونا ایمن است.

وی افزود: حتی فردی هم که واکسن زده چه سالمند باشد و یا جوان باید پروتکل ها را تا واکسیناسیون عمومی رعایت کند.

رییس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر تاکید کرد: حتی افرادیکه واکسینه می شوند نیز می توانند در زمان مواجه با ویروس کرونا به صورت ناقل بدون علامت ویروس را به نزدیکان خود منتقل کنند یعنی باید توجه داشته باشیم فردیکه واکسینه می شود تا دو یا سه هفته اول هم می تواند ناقل ویروس باشد.

دکتر باطبی این موضوع را که واکسیناسیون موجب عدم رعایت پروتکل ها شود را کاملا موضوعی بدون پایه و اساس و غیرعلمی دانست .

انتهای پیام/


کدخبرنگار:7701س.ق


١٣:٠٦ - دوشنبه ١٠ خرداد ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٥٠٨٠    /    تعداد نمایش : ٢١٣