صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

هشدار سازمان جهانی بهداشت درباره خطرات آلودگی هوا/ کودکان بیشترین قربانیان سرب

سازمان جهانی بهداشت با اعلام این که آلودگی هوا تهدیدی جدی برای سلامت کودکان و بزرگسالان تلقی می شود هشدار داد: خطرات ناشی آلودگی هوا به مراتب بیشتر از بسیاری بيماری ويروسی و عفونی برای  كودكان زير پنج سال است.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد: افرادی که بیماری زمینه ای دارند مانند قلبی و عروقی، بیماری های ریه، آلرژی، آسم، بیماری متابولیک و بیمارانی که تحت عمل پیوند قرار گرفته اند، بیشتر و زودتر مستعد دریافت عوارض آلودگی هوا هستند.

 

 

 بر اساس این گزارش سیستم تنفسی اولین بخش از بدن انسان است که در تماس مستقیم با آلودگی هوا قرار می گیرد و ریه، مسئول جذب اکسیژن هوا و دفع دی اکسید کربن خون است، از این رو در صورتی که غلظت آلاینده های هوا فراتر از ظرفیت تصفیه ریه انسان باشد، وارد جریان خون می شوند و عوارضی همچون اختلال در انتقال اکسیژن به بافت های بدن، افزایش ضربان قلب، سکته قلبی، کاهش ظرفیت شش ها، آسم، برونشیت و سرطان ریه ایجاد می شود.

 

آلودگی هوا باعث تحریک مجاری هوائی و تشدید آسم در میان افراد به خصوص کودکان می شود تماس درازمدت با هوای حاوی میزان بیش از حد مجاز آلاینده ها باعث بروز برونشیت مزمن، بیماری مزمن ریه، تنگی نفس، سرفه های مکرر و شدید، آب ریزش چشم و سوزش و التهاب می شود.

 

آلودگی هوا چه بر سر کودکان می آورد؟

 

 آلودگی هوا ضریب هوشی کودکان را کاهش می دهد همچنین کم خونی و کمبود ویتامین Dاز دیگر تبعات آلودگی هواست.

 

 در آلودگی هوا وجود فلزاتی مانند سرب و آلاینده هایی مثل ازن بیش از مقدار مجاز است. وارونگی هوا فلزات سنگینی مانند سرب را در سطح پایین تری می آورد و کودکان به دلیل داشتن قد کوتاه، بیشترین قربانیان سرب هستند.

 

آلودگی هوا می‌تواند نحوه‌ی تکامل سیستم ایمنی کودکان را تحت تأثیر قرار بدهد. سیستم ایمنی کودکان در برابر بیماری‌ها بسیار ضعیف است و بنابراین بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا به‌راحتی می‌تواند سیستم ایمنی آنها را هدف قرار دهد.

 

 نتایج برخی از مطالعات دیگر نشان می‌دهد كه هیدروكربن‌های چند حلقه‌ای آروماتیك (PAH) كه ناشی از احتراق سوخت‌های فسیلی نظیر گازوئیل و دیزل هستند می‌توانند عامل ایجاد مشكلاتی در جنین شوند. این هیدروكربن‌ها با چسبیدن به ذرات معلق UFPکه آنها نیز ناشی از سوخت ماشینها هستند و می‌توانند از سطوح دستگاه تنفس عبور كنند وارد جریان خون می‌شوند و از این راه وارد مغز و یا جفت زن حامله شده و احتمالا جنین را در معرض مواد شیمیایی مضر قرار دهند، که می‌تواند باعث التهاب و در نتیجه زایمان زودرس شود.

 

این آسیب‌ها و عوارض در مادران زیر ۲۰ سال و بالای ۳۵ سال، زنان طبقه‌ی كم‌درآمد و یا زنانی با رژیم‌های غذایی ناسالم بیشتر است.

 

 انتهای پیام/

 کدخبرنگار:7701س.ق

 

 

 

 


١٠:٣٦ - يکشنبه ٣٠ آبان ١٤٠٠    /    عدد : ١١٠٢٩٥    /    تعداد نمایش : ١٥٨