صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

ردپای مشکلات قلبی و مغزی در افت هوشیاری هنگام ورزش

متخصص مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: اگر کسی در حین و یا بعد از ورزش دچار افت هوشیاری شود، حتما باید از نظر قلبی و مغزی مورد بررسی قرار بگیرد.


دکتر فرزاد اشرافی در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، درباره افت هوشیاری ورزشکاران در حین فعالیت ورزشی توضیح داد:گهگاهی در اخبار می شنویم که یک ورزشکار در میدان ورزش و یا بلافاصله پس از پایان ورزش دچار افت هوشیاری شده است.

 

وی ادامه داد: حدود سه تا 20 درصد ورزشکاران جوان در حین ورزش دچار افت هوشیاری لحظه ای و یا کوتاه مدت می‌شوند، مهم این است که بدانیم بیشتر این افت هوشیاری ها خطری برای ورزشکار ندارد؛ اما حتما نیاز به بررسی بیشتر وجود دارد.

 

دکتر اشرافی افزود: اختلالات و افت هوشیاری که در حین ورزش اتفاق میفتد نسبت به مواردی که پس از ورزش رخ می‌دهد اهمیت بیشتری دارد.

 

وی مشکلات مغزی و قلبی را از مهمترین عوامل افت هوشیاری عنوان کرد و گفت: افت فشار خون در حین ورزش، اختلالات ریتم قلب، اختلالات درچه قلب مثل دریچه میترال یا آئورت از جمله مشکلات قلبی است که می‌تواند فرد را دچار افت هوشیاری کند.

 

این متخصص بر ضرورت انجام بررسی های قلبی مانند نوار قلب، اکوی قلب، بررسی مشکلات دیواره ای و دریچه ای قلب و تست استرس در افرادی که در حین ورزش دچار افت هوشیاری می‌شوند تاکید کرد.

 

دکتر اشرافی درباره مشکلات مغزی که می‌تواند بیمار را دچار افت هوشیاری کند، توضیح داد: این موارد باعث اختلالات متابولیک و سوخت و ساز مغز شده و افت هوشیاری را در پی دارند.

 

وی تشنج را یکی از این اختلالات عنوان کرد و گفت: در بعضی از موارد فرد دچار صرع است و فعالیت زیاد دچار تسریع صرع در فرد می‌شود؛ بنابر این پس از گرفتن نوار مغزی حملات صرع را می‌توان در فردی که دچار افت هوشیاری شده تشخیص داد.

 

وی افت اکسیژن به دلیل مشکلات ریوی را یکی دیگر از عوامل افت هوشیاری در حین ورزش عنوان کرد و گفت: گاهی اوقات با کاهش اکسیژن، بالا رفتن دی اکسید کربن خون و یا پایین افتادن سدیم خون  فرد دچار افت هوشیاری می‌شود.

 

این متخصص دیابت را یکی دیگر از عوامل افت هوشیاری در حین ورزش دانست و گفت: همچنین گرمای زیاد نیز باعث کاهش آب بدن و ایجاد افت هوشیاری می‌شود.

 

دکتر اشرافی تاکید کرد: بنابر این کسی که در حین ورزش دچار افت هوشیاری می‌شود حتما باید مورد بررسی قلبی و مغزی قرار بگیرد.

 

وی در پایان یادآور شد: متاسفانه در بعضی موارد ورزشکاران در حین ورزش دچار افت هوشیاری شده و فوت می‌شوند که این مسئله احتمالا به دلیل مشکلات مغزی و یا قلبی است که احتیاج به بررسی داشته اما به آن توجه نشده است.

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7703م.ر

 


١٦:٤٨ - چهارشنبه ٢١ ارديبهشت ١٤٠١    /    عدد : ١١٦٤٣٠    /    تعداد نمایش : ٧٥