صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

شایع ترین نوع سردرد در کودکان/ کرونا، یکی از مهمترین عوامل بروز سردردهای نگران کننده است

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در دومین کنگره ملی نورولوژی اعصاب کودکان با اشاره به شیوع سردرد در میان کودکان و نوجوانان، در خصوص علت و روش تشخیص انواع سردرد در این گروه های سنی توضیحاتی ارایه داد.به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا زالی با حضور در دومین کنگره ملی نورولوژی اعصاب کودکان به صورت وبیناری در خصوص سردردهای نگران کننده با تظاهرهای طولانی در کودکان اظهار کرد: سردرد، اختلالی شایع در گروه سنی اطفال است و طی 30 سال اخیر انواع سردردها در کودکان حتی میگرنی، افزایش یافته است.


به گفته وی، علی رغم اهمیت بررسی علل سردرد در کودکان و مطالعات بسیاری که در این زمینه انجام شده، کماکان بحث تشخیص و درمان سردرد در کودکان موضوع چالش برانگیزی است.


رییس دانشگاه با اشاره به اینکه یکی از علل اصلی غیبت کودکان و نوجوانان از مدرسه، کاهش کارایی تحصیلی و اختلال در فعالیت های روتین روزانه، سردرد است، افزود: سردرد در کودکان با سن کمتر از 7 سال شیوع کمتر و سن بالای 7 سال شیوع بیشتری دارد. همچنین این اختلال در پسران، قبل از بلوغ و در دختران، بعد از بلوغ شایع است.


وی ادامه داد: شایع ترین نوع سردرد در کودکان، میگرنی و در نوجوانان تنشی (ناشی از استرس) است که اغلب سردردهای اولیه تشخیص داده می شود.


دکتر زالی از نرخ بالای بستری کودکان با بیماری زمینه ای که به سردرد مبتلا می شوند، خبر داد و این نوع سردردها را ثانویه خواند.


رییس دانشگاه در ادامه بروز سردرد در کودکان بر اثر وجود تومورهای مغزی، عفونت سیستم اعصاب مرکزی (CNS)، هیدروسفالی (تجمع مایع مغزی نخاعی در جمجمه)، فشار خون خوش خیم داخل جمجمه ای (BIH) و خونریزی های داخلی را نگران کننده خواند.


دکتر زالی همچنین ضربه به سر و گردن، اختلالات عروقی در سر و گردن، وجود ضایعات داخل جمجمه، اختلالات انعقادی، عفونت، وجود درد در ناحیه صورت، چشم، گوش، سینوس و دهان را از عوامل بروز سردردهای ثانویه اعلام کرد.


وی با تاکید بر لزوم توجه به علائم هشدار دهنده بروز سردرد در کودکان، اظهار کرد: تب، تشنج، استفراغ به ویژه در ساعات اولیه روز، تشدید سردرد با سرفه و عطسه یا تغییر حالت بدن، تغییر در سایز مردمک های چشم، اختلال در راه رفتن و حتی هرگونه تغییر رفتاری از جمله علایمی است که خانواده ها باید به آن توجه داشته باشند.


رییس دانشگاه در خصوص بروز سردرد های صاعقه ای (Thunderclap) در کودکان، تصریح کرد: این نوع سردرد در عرض 5 دقیقه به اوج خود می رسد. شایع ترین علت سردردهای صاعقه ای در کودکان وجود ضایعات عروقی به ویژه، اختلالات ترومبوز سینوس وریدی مغز که با همه گیری ویروس کووید-19 شایع تر شد، فشار خون و افت فشارخون است.


وی با بیان اینکه دایسکشن عروق شریانی در سردردهای صاعقه ای بسیار دیده می شود، تصریح کرد: سردردهای صاعقه ای به طور قطع نیاز به مداخله دارد، اگر چه گاهی ممکن است سردردهای اولیه نیز نشانه های مشابه سردردهای صاعقه ای را داشته باشند.


دکتر زالی در خصوص روش های تشخیص این نوع سردرد عنوان کرد: سی تی اسکن، سی تی آنژیوگرافی، ام آر آی، ام آر وی و ام آر آنژیوگرافی از جمله روش های تشخیص سردردهای صاعقه ای هستند.


رییس دانشگاه با اشاره به اینکه سردرد در کودکان می تواند نشانه بروز سندروم مویا مویا نیز باشد، گفت: سندروم مویا مویا نیز از جمله اختلالاتی است که پس از گسترش ویروس کووید-19، بیش از پیش گزارش شده است . این سندروم، نادر و پیش‌رونده در مجاری خونی و عروقی است و باعث کاهش جریان خون به مغز می شود.


نیمی از کودکان دچار سردرد می شوند


دکتر سید حسین حسن پور اونجی فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان و دبیر علمی کنگره نیز در ادامه سردرد در کودکان را شایع اعلام کرد و گفت: نیمی از کودکان دچار سردرد می شوند.


وی اظهار کرد: کودکان به دنبال بروز عفونت های ویروسی، مثل کرونا، عفونت های چشم، سرماخوردگی، دندان درد، کم آبی، استرس و گاهی اوقات ضربه دچار سردرد می شوند که در 90 درصد مواقع علل شایع دارد و در 10 درصد مواقع نیاز به مداخله و بررسی جدی حس می شود.


به گفته دکتر حسن پور، سردرد مشکلات عدیده ای برای کودک و والدین به همراه دارد و منجر به اختلال در یادگیری و ارتباط اجتماعی و ... خواهد شد.


وی در پایان با تاکید بر ضرورت درمان سردرد در کودکان، عنوان کرد: کنترل درد، جلوگیری از تکرار، کاهش تکرار حملات و شدت و مدت آن، کاهش محدودیت فعالیت بیمار، کاهش استرس و فشارهای عصبی، روحی و روانی و افزایش اعتماد به نفس بیمار، اصلاح و بهبود کیفیت زندگی فرد از جمله اهداف درمان این بیماری در کودکان محسوب می شود.

 

انتهای پیام/
کد خبرنگار: 7702 ی.ق


١٧:٤٧ - پنج شنبه ٢٢ ارديبهشت ١٤٠١    /    عدد : ١١٦٤٥٧    /    تعداد نمایش : ٩٣