صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

اجرای سیزدهمین بسیج ملی تغذیه سالم آغاز شد

سیزدهمین بسیج ملی اطلاع رسانی و آموزش همگانی تغذیه سالم با شعار "حال خوب با وزن مناسب " از 24دی ماه در سراسر کشور آغاز و تا هفتم بهمن ماه به مدت دوهفته ادامه خواهد داشت. 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به نقل از معاونت اموربهداشتی؛ دکتر محمدرضا سهرابی معاون بهداشتی دانشگاه با اعلام این خبر گفت : بسیج ملی اطلاع رسانی و آموزش همگانی تغذیه سالم با هدف حساس‌‌سازی افراد جامعه به منظور پیشگیری از عوارض جبران‌ناپذیر چاقی توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی با همکاری سایر سازمان‌ها مانند آموزش و پرورش ، شهرداری ، اداره ورزش ، جوانان و ... برگزار می‌شود.

 

معاون بهداشت دانشگاه، رژیم های غذایی ناسالم و سبک زندگی کم تحرک را از عوامل اصلی شیوع چاقی و بیماری‌های غیرواگیر عنوان کرد.

 

 وی گفت: اکثر کشورها تغییر الکوی غذایی به سمت تغذیه ناسالم و کم تحرکی را که از عوامل مهم شیوع بیماری های غیرواگیر است تجربه کرده‌اند.

 

دکتر سهرابی افزود :عوامل دیگری همچون تغییر الگوهای حمل‌ونقل، افزایش استفاده از فناوری و پاندمی کرونا بر کاهش فعالیت بدنی تاثیر داشته و آمار مبتلایان به چاقی و اضافه وزن رو به افزایش است .

 

 دکتر سهرابی حمایت از تغذیه مناسب در سنین کودکی را با هدف پیشگیری و درمان چاقی کودکان بسیار مهم عنوان کرد و گفت: چاقی کودکان بر سلامت جسمانی، عاطفی و عزت نفس آن‌ها تأثیر می گذارد و با عملکرد ضعیف تحصیلی و افزایش بیماری در بزرگسالی ارتباط دارد.

 

وی خاطرنشان کرد: معاونت بهداشت با همکاری آموزش پرورش از طریق اجرای برنامه کشوری کنترل اضافه وزن و چاقی کودکان و نوجوانان(ایران اکو) موضوع پیشگیری چاقی را در این گروههای سنی در دستور کار دارد.

 

معاون بهداشتی دانشگاه با اشاره به نقش آگاهی و آموزش در کنترل چاقی و اضافه وزن گفت : پیشگیری و کنترل چاقی امکان‌پذیر است اما باید در همه زمینه ها اقدام کرد.

 

وی افزود:تلاش ما این است مردم را برای انتخاب شیوه زندگی سالم ، انجام فعالیت بدنی منظم و انتخاب الگوی تغذیه مناسب توانمند کنیم و دسترسی آنها را به اطلاعات مناسب بهبود بخشیم. مراقبت های بهداشتی را تقویت کنیم و با جلب همکاری‌های بین بخشی و حمایت‌های فرابخشی گسترده‌تر برای پیشگیری و کنترل چاقی در مناطق تحت پوشش برنامه ریزی و اقدام کنیم.

 

دکتر سهرابی درباره برنامه‌های پیش بینی شده سیزدهمین بسیج ملی تغذیه در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت : برنامه‌هایی به منظور اطلاع رسانی و جلب همکاری‌های بین بخشی تدارک دیده شده که با تاکید بر شعار "حال خوب با وزن مناسب " در مراکز و شبکه های تحت پوشش معاونت بهداشت اجرا می شود.

 

به گفته وی مشاوره، اطلاع رسانی و ارایه آموزش‌های تغذیه و فعالیت بدنی توسط کارشناسان تغذیه، ،مراقبین سلامت و بهورزان، برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه پیامگزاران سلامت استانی و اعضای خانه‌های مشارکت مردم در سلامت، برپایی میزخدمت، برگزاری مسابقات ورزشی ، نقاشی و جشنواره‌های میان وعده‌های سالم ، جلب مشارکت سازمان‌های همکار (آموزش و پرورش ، شهرداری ، ورزش جوانان و ...) و استفاده از ظرفیت‌های آموزشی و اطلاع‌رسانی ادارات مختلف از جمله فعالیت‌های معاونت بهداشت و مجموعه تحت پوشش در بسیج ملی تغذیه است.

 

 معاون بهداشت دانشگاه یادآوری کرد خدمات مشاوره و مراقبت‌های تغذیه برای همه گروههای سنی در مراکز خدمات جامع سلامت توسط کارشناسان تغذیه به صورت رایگان ارایه می شود و در صورت نیاز فرد به کلینیک‌های تخصصی تغذیه با تعرفه دولتی ارجاع می‌شود.

 


١٠:٢٠ - دوشنبه ٢٦ دی ١٤٠١    /    عدد : ١٢٤٦٩٨    /    تعداد نمایش : ١٥٢