صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

انتشار مقاله استاد گروه نورولوژي دانشگاه در نشریه ساينتيفيك ريپورت مجله نیچر

مقاله دکتر حسین پاکدامن استاد گروه نورولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رییس انجمن مغز و اعصاب ایران در جدیدترین شماره نشریه ساينتيفيك ريپورت مجله نیچیر به چاپ رسید.

 


 به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی sbmu، عنوان این  مقاله  "شیوع صرع در ایران - یک مطالعه مبتنی بر جمعیت" است که با عنوان انگلیسی"Epilepsy lifetime prevalence in Iran: a large population- based national survey” در جدیدترین شماره مجله nature, Scientific Reports در ماه می 2021 به چاپ رسید.

 

مقاله مذکور حاصل طرح ملی بررسی شیوع اپیلپسی یا صرع در ایران است  که با حمایت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام پذیرفت و توسط تیم تحقیقاتی پروفسور حسین پاکدامن استاد نورولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رییس انجمن مغز و اعصاب ایران و سایر همکاران وی طراحی و اجرا شد.

 

بر اساس یافته های این مطالعه جمعیت مبتلا به صرع در ایران نزدیک به دو برابر آمار متوسط جهانی صرع تخمین زده می شود. احتمال این میزان شیوع در میان مجروحین جنگ تحمیلی ایران و مصدومان تصادفات جاده ای در نظر گرفته شده است.

 

با این حال خوشبختانه اکثر این بیماران در وضعیت سلامتی خوبی از نظر کنترل صرع به سر می برند و بیماری آنان  تحت کنترل است.

 

یافته های این پروژه تحقیقاتی به عنوان اولین مطالعه اپیدمیولوژیک بزرگ کشوری در حیطه بیماری های مغز و اعصاب نتایج قابل اعتمادی برای مقایسه ایران با سایر کشورها  در بر داشت و نیز منبع مهمی برای ارزیابی و سیاست گذاری های کلان در این حوزه فراهم می آورد.

 

برای مشاهده  pdf مقاله اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

کد خبرنگار : ۷۷۰۰س.ع


١٠:٣١ - شنبه ١ خرداد ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٤٧٠٩    /    تعداد نمایش : ٤١١