صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

راهنمای عملی میکروبشناسی بالینی منتشر شد

راهنمای عملی میکروبشناسی بالینی (قارچ شناسی پزشکی ) توسط دکتر سهام انصاری و همکاران ترجمه و منتشر شد.

 


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، کتاب عنوان شده توسط دکتر سهام انصاری استادیار گروه قارچ شناسی دانشگاه و هلاله خالندی، مریم مسلم، فاطمه صادقی و علی فرزانگان ترجمه شده است.

 

امروزه اهمیت سرطان روده بزرگ به عنوان دومین عامل شایع بروز بدخیمی در خانمها و سومین عامل بدخیمی های آقایان بر هیچ متخصص بهداشت و درمانی پوشیده نیست. این موضوع اهمیت دوچندان می یابد زمانی که این نکته را مرور کنیم که سرطان روده بزرگ ، دومین عامل بروز مرگ و میر در مبتلایان به سرطان درجهان است و نرخ مرگ و میر این بیماری رو به افزایش است.

 

به همین علت، ضرورت تشخیص به موقع و غربالگری سریع و موثر این بیماری لمس می شود.اخیرا محققان و پژوهشگران عرصه بهداشت و درمان پیشنهاد دادند که می توان از میکروبیوتای روده و متابولیت ها و الگوی توزیع آنها در  نمونه ها به عنوان یک مارکر زیستی برای غربالگری و ردیابی این بدخیمی استفاده کرد.

 

در دهه های اخیر عفونت های قارچی به طور روزافزون درحال افزایش بوده به طوری که عفونت های قارچی را قاتلان خاموش می نامند و سالانه باعث مرگ هزاران نفر می شوند. برآوردهای اخیر نشان می دهد که میزان مرگ و میر عفونت های قارچی بیش از سل و یا مالاریا است.

 

همچنین یکی از شایعترین بیماری ها، عفونت های قارچی پوست است که بعد از سردردها و دندان های پوسیده به عنوان سومین بیماری شایع در  انسان گزارش شده است. به علاوه گران بودن داروهای ضدقارچی که برای عفونت های قارچی سیستمیک استفاده می شود از لحاظ اقتصادی هزینه بسیار بالایی را به بیماران تحمیل می کنند.

 

تاکنون بیش از 600 گونه قارچی از عفونت های انسانی جدا شده است با این حال فقط حدود 30 گونه به طور معمول و مرتب به عنوان عامل رایج بیماری های انسانی گزارش می شوند. شایعترین قارچ هایی که از عفونت های انسانی جدا می شوند شامل ترایکوفایتون، کاندیدا و آسپرژیلوس است.

 

برای آشنایی با عفونتهای قارچی و عوامل ایجاد کننده انها و همچنین معرفی روشهای آزمایشگاهی مناسب برای تشخیص سریع و صحیح آنها می تواند کمک شایانی به درمان وزنده ماندن این بیماران کند.

 

در این کتاب با ذکر اعضای باکتریایی میکروبیوتای روده، مکانیسم سرطانزایی آنها و همچنین برایند مطالعات انجام گرفته در مورد الگوی توزیع آنها به طور فشرده شرح داده شده  که امید است با تکیه برعلوم نوپدید و پیشرفت روشهای تشخیصی و درمانی بتوانیم گام موثری در جهت کاهش بروز این بیماری برداریم.

 

 کتاب حاضر داری 490 صفحه و مشتمل بر 19 فصل است که تاکسونومی و طبقه بندی قارچ ها، جمع آوری و انتقال نمونه، پنوموسیستیس، عوامل سیستمیک و زیرجلدی موکورمایکوزیس و انتوموفتورومایکوزیس، رویکردهای عمومی برای تشخیص مستقیم و شناسایی قارچها، قارچ های ایجاد کننده یومایکوتیک مایستوما، عوامل ضدقارجی و تست حسساسیت دارویی، مکانیسم مقاومت به داروهای ضدقارچی و روشهای تست حساسیت دارویی؛ مخمر و قارچ های رشته ای  از جمله عناوین برخی فصول کتاب مذکور است.

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع


٠٩:٤٣ - يکشنبه ١٦ آبان ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٩٧٤١    /    تعداد نمایش : ٢٧٣