صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

تاثیر بیماری خود ایمنی تیرویید در مادران بر ضریب هوشی نوزاداننتایج مطالعه مرکز تحقیقات غدد پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه حاکی از این است که کمبود ترشح هورمونهای تیرویید در سنین مختلف سبب بروز اختلالات ذهنی در افراد می شود.

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به نقل از پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه، این پژوهشکده به عنوان یکی از مراجع معتبر علمی در سطح بین المللی در حوزه بیماریهای تیروئید، اخیرا در پژوهشی آثار بیماری خودایمنی تیرویید در زنان بارداری که علایم کم کاری تیرویید ندارند را در کاهش فعالیت های ذهنی کودکان آنها در سال های بعد مورد بررسی قرار داده است.
 

 

دکتر عطیه آموزگار رییس مرکز تحقیقات غدد و مجری این طرح در این زمینه گفت: به نظر می رسد مکانیسم های متفاوت و بعضا ناشناخته ای سبب بروز کاهش فعالیت ذهنی در فرزندان این گروه از زنان می شود.

 

به گفته وی با توجه به این که هورمون های مترشحه از غده تیرویید یکی از عوامل موثر در تکامل مغز جنین و رشد مغز کودکان است، هرگونه کمبود درتولید و ترشح هورمونهای غده تیرویید در سنین مختلف می تواند باعث بروز درجاتی از اختلالات ذهنی شود.

 

این استاد دانشگاه افزود: دوران جنینی و نوزادی حساس ترین مقطع زندگی در ارتباط با تاثیرگذاری هورمونهای تیرویید بر روی تکامل مغز و نهایتا ضریب هوشی کودکان است.

 

دکتر آموزگار کمبود هورمونهای تیرویید را باعث ایجادی طیفی از اختلالات غیرقابل بازگشت از کاهش ضریب هوشی گرفته تا نوعی عقب ماندگی ذهنی با عنوان کرتینیسم عنوان کرد.

 

این استاد دانشگاه در ادامه به اقداماتی که در طول دهه های اخیر توسط وزارت بهداشت و به ابتکار پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی انجام شده نظیر ترویج نمک یددار و غربالگری نوزادان اشاره کرد.

 


به گفته وی ترویج نمک یددار باعث پیشگیری از بروز اختلالات عملکرد غده تیرویید در سطح کلان در جامعه شده است. انجام غربالگری نوزادان با خونگیری از کف پا در بدو تولد و آزمایش تیرویید نیز گام موثری در راستای پیشگیری و درمان کم کاری تیرویید و تبعات جبران ناپذیر آن برداشته است.


دکتر عطیه آموزگار مجری این طرح در خاتمه خاطرنشان کرد: هنوز شواهد و نتایج قطعی در مورد ارتباط بیماری های خودایمنی تیرویید در مادران بارداری که عملکرد تیرویید آنها درست است، با فعالیت های شناختی کودکان انها در آینده وجود ندارد و لازم است تا مطالعات بیشتری برای اثبات این موضوع انجام شود.

 


انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع


٠٩:٤٣ - سه شنبه ٣ خرداد ١٤٠١    /    عدد : ١١٦٩٤٧    /    تعداد نمایش : ٢٥٦