صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

کتاب اصول توموگرافی کامپیوتری منتشر شد

کتاب اصول توموگرافی کامپیوتری میانی فیزیکی، آناتومیکی و تکنیکی منتشر شد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، این کتاب توسط دکتر فریبرز فائقی و دکتر علی عباسیان اردکانی اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، مریم پورکاوه و ناصر جعفرزاده  کارشناسان ارشد فیزیک پزشکی به تالیف درآمده است.

 

به گفته مولفان توموگرافی کامپیوتری یکی از مهمترین پیشرفت‌های علم پزشکی در 50 سال گذشته است که ابزار تشخیصی ارزشمندی به شمار می‌آید.

 

سیستم‌های توموگرافی کامپیوتری به دلیل نمایش قسمت‌های مختلف بدن درمقاطع متفاوت و تصاویر سه بعدی قادر به تشخیص بسیاری از بیماری‌ها هستند.

 

همچنین در بررسی وضعیت پیشرفت بیماری در طول درمان یا پس از درمان و حتی در تعیین طرح (plan) درمانی در پرتودرمانی مفید است درحالی که در سایر سیستم‌های تصویربرداری پرتوی ایکس (رادیوگرافی) این امکان وجود ندارد.

 

گستره عمل این سیستم‌ها روزبه روز در حال رشد است بنابراین دانش متخصصان در این حوزه نیز باید گسترش یابد. گرچه تهیه دستورالعمل‌ها و پروتکل‌ها از ضروریات است اما وجود چندین گزینه برای تصمیم گیری در حین کار برای تکنولوژیستها لازم است تا بتوانند بر کیفیت آزمون اثرگذار باشند.

 

به گفته مولفان این تصمیم گیری هنگامی می‌تواند به درستی رخ دهد که تکنولوژیست اطلاعات کافی درخصوص بخش‌های کلیدی یا اساسی توموگرافی کامپیوتری نظیر شناخت فیزیک تصویربرداری توموگرافی کامپیوتری، نکات تکنیکی و آناتومی و ... داشته باشد.

 

مولفان تلاش کردند تا کتاب حاضر منبعی متمرکز و جامع برای استفاده تکنولوژیست‌های شاغل در بخش توموگرافی کامپیوتری، فیزیست‌های شاغل در مراکز پرتو درمانی، دانشجویان کاردانی و کارشناسی تکنولوژی پرتوشناسی، دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری فیزیک پزشکی و پرتوشناسی، دانشجویان کارشناسی ارشد تصویربرداری پزشکی، گروه پزشکی از جمله پرستاران، متخصصان و رزیدنت‌های رادیولوژی باشد.

 

 

کتاب مذکور دارای 539 صفحه و مشتمل بر پنج فصل است که فیزیک تصویربرداری توموگرافی کامپیوتری، مراحل مراقبت از بیمار در بخش توموگرافی کامپیوتری، مواد کنتراست زا در تصویربرداری توموگرافی کامپیوتری، آناتومی مقطعی در تصویربرداری توموگرافی کامپیوتری، تکنیک های تصویربرداری توموگرافی کامپیوتری عناوین فصول پنج گانه این مجلد است.

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع


١٠:١٤ - يکشنبه ٢ مرداد ١٤٠١    /    عدد : ١١٩٠١٥    /    تعداد نمایش : ١٥٩