صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

سیاه شدن سر استخوان ران و علل آن

 فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران بیمارستان آیت الله طالقانی نکروز سر استخوان ران را  فرایندی پاتولوژیک ناشی از قطع جریان خون به استخوان برشمرد که با تشخیص زودرس می توان از عوارض آن جلوگیری کرد.

 


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی sbmuبه نقل از بیمارستان طالقانی، دکتر رضا زندی رییس بیمارستان طالقانی و فوق تخصص جراحی لگن و مفصل رانگفت: استخوان یک بافت زنده است که مانند هر بافت زنده دیگری نیاز به تغذیه از راه خون دارد.

وی افزود: قطع خونرسانی به استخوان منجر به مرگ سلولهای سر استخوان و در نتیجه نکروز یا سیاه شدگی آن می شوند البته این طور نیست که این عارضه حتما منجر به قطع اندام شود یا حتما نیاز به تعویض مفصل باشد و در صورت تشخیص زودرس می توان از پیشرفت آن جلوگیری کرد.

 

علل بیماری   

دکتر رضا زندی رییس بیمارستان طالقانی و فوق تخصص جراحی لگن و مفصل ران گفت: هر عاملی كه باعث اختلال در خونرسانی سر استخوان فمور یا ران شود، می تواند سبب ایجاد نکروز یا سیاه شدگی باشد.

 

وی از علل ایجاد نکروز سر استخوان به شکستگی لگن و در رفتگی مفصل ران اشاره کرد که سبب آسیب به رگ های خونی و اختلال در گردش خون به سر استخوان ران می شود.

 

دکتر زندی استعمال مشروبات الکلی و دخانیات، مصرف طولانی مدت داروهای کورتیکواستروئیدی یا کورتون، بیماری روماتیسم، حاملگی، غواصی طولانی مدت در عمق دریا را از دیگر علل ایجاد سیاه شدگی سر استخوان عنوان کرد.

 

رییس بیمارستان طالقانی با بیان این که گروهی از افراد به دلیل لاغری و به منظور افزایش وزن و حجم آوردن عضلات در هنگام ورزش کردن، پودرهای حاوی مواد استروئیدی و کورتون مصرف می کنند افزود: این افراد معمولا بعد از گذشت چند سال، دچار درد مفصل می شوند که  احتمال ابتلا به سیاه شدن سر استخوان ران در این گروه بسیار زیاد است.

 

فوق تخصص جراحی لگن دانشگاه با اشاره به نحوه درمان این بیماری گفت: اگر تشخیص بیماری در مراحل اولیه صورت گیرد می توان با انجام اقداماتی نظیر تجویز دارو، مراقبت، تکنیک های جراحی مناسب از پیشرفت بیماری جلوگیری کرد.

 

دکتر زندی خاطرنشان کرد:  درصورت پیشرفت بیماری اگر سر استخوان ران بیمار گردی و کرویت خود را از دست داده باشد حفظ آن مقدور نیست و برای درمان فرد توصیه می شود که جراحی تعویض مفصل انجام شود.

رییس بیمارستان طالقانی  به تمامی افراد به خصوص گروه سنی 60-30 ساله توصیه کرد درصورت احساس درد (حتی به صورت خفیف) در نواحی ران، زانو و پشت ران خود حتما به پزشک مراجعه کنند.

 

وی مصرف کورتون در بیماران مبتلا به روماتیسم، ام اس و کرونا  را یکی از علل مهمی برشمرد که می تواند بستر مناسبی را برای ایجاد سیاهی سر استخوان ران فراهم آورد و افزود:  این بیماران در صورت احساس درد در نواحی مذکور حتی اگر خفیف باشد باید سریعا به متخصص ارتوپدی مراجعه کنند تا علت درد مشخص شود و راهکار درمانی مناسبی برای رفع آن از سوی پزشک مربوطه اتخاذ شود.

 

علایم بیماری

فوق تخصص جراحی هیپ بیمارستان طالقانی با اشاره به علایم بیماری گفت: علایم با درد تدریجی و خفیف در ناحیه کشاله ران فرد مخصوصا در هنگام برخاستن، نشستن یا  فعالیت های روزمره شروع می شود که به مرور زمان و پیشرفت بیماری میزان درد نیز بیشتر می شود.

 

دکتر زندی خاطرنشان کرد:  با پیشروی این عارضه، مفصل بیمار دچار خشکی و محدودیت حرکتی می شود و بعد از مدتی بیمار درهنگام راه رفتن می لنگد.زیرا با پیشرفت بیماری در اثر تغییر شکل سر استخوان ران بیمار شاهد کاهش ارتفاع استخوان مذکور و به دنبال آن کوتاهی اندام تحتانی می شویم که این کوتاهی لنگیدن بیمار را بیشتر می کند.

 

تشخیص بیماری

به گفته این فوق تخصص جراحی مفصل ران در مراحل ابتدایی بیماری ممكن است در عكس ساده رادیوگرافی، شواهد چندانی در خصوص تشخیص این عارضه وجود نداشته باشد که متخصص ارتوپد در صورت نیاز  با انجام MRI  می تواند بیماری را تشخیص دهد.

 

وی  MRI  را یکی از راهکارهای بسیار مفید در تشخیص صحیح سیاه شدگی سر استخوان ران و شدت عوارض ناشی از آن دانست.

 

دکتر زندی خاطرنشان کرد: در گرافی های MRI  محل سیاه شدگی سر استخوان ران مشخص می شود و جراح ارتوپد می تواند راهکار مناسبی برای برداشتن قسمت آسیب دیده (اصطلاحا قسمت کچل شده مفصل لگن که با کمبود جریان خون مواجه شده است برداشته می شود) و تقویت خونرسانی به بافت مورد نظر را تعیین کند.

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع


١٢:١٤ - چهارشنبه ١٨ فروردين ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٣٤٠٢    /    تعداد نمایش : ٥٢٧