صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

تزریق واکسن کووید 19 منافاتی با روزه داری ندارد

 

معاونت غذا و داروی دانشگاه با توجه به اجرای طرح  واکسیناسیون کووید 19 برای گروههای پرخطر در ماه رمضان خاطرنشان کرد : تزریق واکسن کووید19 منافاتی با روزه داری ندارد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی sbmu به نقل از معاونت غذا و دارو، طبق توصیه گروه تجویز و  مصرف منطقی دارو و اطلاع رسانی دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت سازمان غذا و دارو تزریق واکسن کووید 19در  افرادی که در اولویت دریافت واکسن قرار دارند منافاتی با روزه داری ندارد.

 

براساس گزارش مذکور با توجه به تقارن واکسیناسیون بیماری کووید19 با روزه داری در ایام ماه مبارک رمضان؛ دریافت واکسن کووید-19 منافاتی با روزه داری ندارد اما ضروری است که این افراد نکاتی را رعایت کنند.

 

عدم استفاده خودسرانه از داروهای هورمونی

گروه تجویز و  مصرف منطقی دارو و اطلاع رسانی دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده های سلامت سازمان غذا و دارو با توجه به احتمال بروز عوارضی نظیر ایجاد لخته در عروق به ویژه در افراد جوان توصیه کرد: برای رفع خطر قابل اصلاح ایجاد لخته در عروق، به هیچ عنوان از داروهای هورمونی مانند داروهای ضد بارداری خوراکی، داروهای استروژنی، استروئیدهای آنابولیک و ... به صورت خودسرانه استفاده نشود.  

 

لزوم مصرف وعده سحری برای جلوگیری از کمبود مایعات بدن

 

براساس توصیه گروه مذکور خوردن سحری در روزه داران در روز تزریق واکسن کرونا الزامی است.

 

طبق مذکور با توجه به احتمال بروز واکنش های ازدیاد حساسیت سریع بعد از تزریق هر واکسنی، توصیه می شود دریافت کننده واکسن کووید19، در روز تزریق دچار کمبود مایعات بدن نباشد و روزه داران ترجیحا در روز تزریق واکسن حتما سحری میل کرده باشند.

همچنین توصیه شده است که در صورت بروز واکنش های ازدیاد حساسیت سریع در افراد پس از تزریق واکسن و مشاهده علایمی نظیر سرگیجه، افت فشار، تورم صورت، گرفتگی صدا، بثورات پوستی خارش دار گسترده حتما به مرکز درمانی مراجعه شود و تا زمان مراجعه بیمار به مرکز درمانی برای حفظ مایعات داخل عروقی، پاهای بیمار بالا نگاه داشته شود.

 

کنترل درد احتمالی استخوان ها پس از دریافت واکسن

همچنین  برای کنترل دردهای عضلانی، استخوانی و مفاصل (میالژی و آرترالژی) بعد از تزریق واکسن کووید19 توصیه شده است که روزه داران می توانند تحت نظر پزشک از شیاف استامینوفن یا شیاف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی استفاده کنند.

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع


١١:٤٠ - چهارشنبه ٢٥ فروردين ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٣٥٨٢    /    تعداد نمایش : ١٩١٤