صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

همه چیز درباره خرید یک عینک آفتابی مناسب/ قیمت و برند، ملاک استاندارد بودن عینک نیست

سازمان جهانی بهداشت برای تاکید بر ارزش مراقبت از چشمان در برابر اشعه ماورابنفش آفتاب و استفاده افراد از عینک آفتابی که شاید در گذشته به عنوان کالایی لوکس شناخته می شد، روز 27 ژوئن را به عنوان روز جهانی عینک آفتابی معرفی کرده است.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی علوم پزشکی شهیدبهشتی، مراسم روز جهانی عینک آفتابی به منظور یادآوری همگانی اهمیت استفاده از پوشش UVبر روی عینک آفتابی هر ساله در تاریخ 27 ژوئن برگزار می‌شود بنابراین با استفاده‌ی مداوم از عینک آفتابی و محافظت چشم‌هایتان در برابر اشعه‌ی ماورای بنفش خورشید در واقع هر روزتان روزِ عینک آفتابیست و دیگر تصور غلط تابستانه بودن این عینک از بین خواهد رفت، این دقیقا فلسفه‌ی نامگذاری و برگزاری مراسم این روز است.

 

 

دکتر محمدعلی جوادی متخصص چشم (افتالمولوژی)، در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت:عامل ايجاد بينايي بازگشت نور از اشيا و درک آن توسط مرکز بينايي در مغز است و ديدن توسط امواج مرئي حاصل مي‌شود. همچنین اشعه آفتاب مجموعه‌اي از امواج مرئي و نامرئي است که طول موجهاي بين 700-400 نانومتر نور مرئي  و طول موجهاي کمتر و بيشتر از اين محدوده امواج نامرئي هستند.

 

وی ادامه داد: طول موج نورهاي بين 400-200 نانومتر جز امواج ماورا بنفش تلقي مي‌شوند که به انواعA، BوCتقسيم مي‌شوند. نوعBبراي پوست و چشم مضر است و در فصل تابستان تابش بيشتري دارد.مقدار کمي تماس با اشعه ماورا بنفش جهت توليد ويتامينDضروري است ولي تماس طولاني مدت آن براي چشم مضر است.

 

دکتر جوادی افزود: از آنجایی که عينک آفتابي تا 100 درصد از اشعه ماورا بنفش را جذب می کند استفاده از عينک‌هاي آفتابي و تا حدي کلاه‌هاي لبه‌دار برای جلوگیری از صدمات امواج ماورا بنفش ضروری است.

 

به گفته وی ايجاد ناخنک، ايجاد آب‌مرواريد، صدمه قرنيه به خصوص هنگام اسکي روي برف و آب، صدمه ماکولا که عمدتاً توسط امواج مادون قرمز ايجاد مي‌شوند جزو آسیب هایی هستند که امواج نامرئی به خضو ماورا بنفش نوع ب ایجاد می کند.

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه عينک آفتابي نوعي از عينک است که زيادي نور خورشيد را جذب نموده و پرتوهاي مضر نور خورشيد به ويژه اشعه ماورا بنفش را به طور کامل جذب مي‌کند، گفت: ميزان نور خورشيد در هر محيط، با واحد كاندلا بر متر مربع (2cd/m) اندازه‌گيري مي‌شود. حداقل ميزان نـور لازم بـراي ديـد طبيعـي، 2cd/m 350مي‌باشد ولي تا 2cd/m 2000نيز چشم انسان راحت است و احساس خيرگي و خستگي نمي‌كند. در بسياري از محيط‌هاي خارج از منزل، ميزان نور بسيار بيش‌تر از اين مقدار است. براي مثال ميزان نور محيط در يك روز آفتابي در زير آفتاب، 2cd/m 7000-4000مي‌باشـد. بازتابش آفتـاب از روي برف، شدتـي در حـدود 2cd/m 30.000-15000ايجاد مي‌نمايد. همين‌طور ميزان نور در يك ساحل آفتابي، 15000-6000، ميزان نور بازتابيده از سطح آسفالت 9000-3000، ميـزان نور در سايه درختان 600-300 و در آسمان آبي دور از خورشيد 600-300 كاندلا بر متر مربع است.

 

دکتر جوادی ادامه داد: عينك‌هاي آفتابي از نظر نور مريي داراي دو ويژگي ميزان عبور نور و رنگ مي‌باشند. عينك‌هاي آفتابي معمولي‌ (استاندارد) معمولاً 15 تا 25 درصد از نور را عبور مي‌دهند که اين ميزان براي اكثر فعاليت‌هاي روزمره كافي است. در سايه، ميـزان نـوري كه با اين عينك‌ها به چشم مي‌رسد؛ حدود 2cd/m 60است كه براي ديدن، هم‌چنان ‌كافي است. البته براي فعاليت‌هاي خاصي كه در محيط‌هاي بسيار پرنور انجام مي‌شوند؛ عينك‌هاي تيره‌تري لازمند. اين فعاليت‌ها عبارتند از ورزش‌هاي زمستاني مانند اسكي و كوه‌نوردي در برف، به ويژه در ارتفاعات زياد، پرواز در ارتفاع بالاتر از ابرها و فعاليت‌هايي كه در نور شديد آفتاب تابستان در ساعات طولاني انجام مي‌شوند. براي اين گونه محيط‌ها، عينك‌هايي لازمند كه فقط 12-8 درصد نور را از خود عبور دهند و گاهي نيز از عينك‌هايي استفاده مي‌شود كه 3 تا 5 درصد نور را از خود عبور مي‌دهند.

 

این فوق تخصص قرنیه افزود:  بهترين رنگ براي عينك‌هاي آفتابي، رنگ خاكستري است كه با وجود كم كردن نور، رنگ اشيا و محيط اطراف را براي استفاده‌كننده عوض نمي‌كند. عينك‌هاي آفتابي قهوه‌اي‌رنگ و سبزرنگ نيز استفاده مي‌شوند. عينك‌هاي قهوه‌اي، نور آبي آسمان را كاهش و حساسيت به كنتراست را افزايش مي‌دهند كه براي رانندگي طولاني، مطلوب هستند.بطور كلي بهترين رنگ براي عينك‌هاي آفتابي، در وهله اول خاكستري و پس از آن قهوه‌اي است.

 

 

دکتر جوادی  مشخصات كلي يك عينك آفتابي خوب را به صورت خلاصه در زیر برشمرد:

 

1- تيرگي عينك آفتابي بايد به حدي باشد كه شخص در نور آفتاب با آن راحت باشد و دچار حالت خيرگي نشود.

 

2- وقتي عينك‌هاي آفتابي را در مقابل يك صفحه طرح‌دار تكان مي‌دهيم؛ نبايد صفحه، موج‌دار، تار و كج و معوج ديده شود.

 

3- عينك‌هاي آفتابي نبايد تشخيص رنگ‌هاي اشيا و چراغ‌هاي راهنمايي را مختل نمايند. رنگ خاكستري شيشه عينك از اين نظر ارجح است.

 

4- شيشه‌ها بايد نسبت به ضربه مقاوم باشد. پلي‌كربنات از همه موارد مقاوم‌تر است.

 

5- لازم است شيشه‌هاي عينك جاذب پرتوهايUVباشند.

 

6- قاب عينك‌هاي آفتابي بايد بزرگ باشد تا محافظت كافي فراهم گردد.

 

به گفته وی يك دستور ساده براي فهميدن مناسب بودن تيرگي عينك اين است كه وقتي در يك اتاق با نور معمولي با عينك به آينه نگاه مي‌كنيم؛ چشم‌هاي خود را نبينيم. حداكثر ميزان عبور نور بين 15 تا 25 درصد مناسب است؛ يعني عينك بايد 75 تا 85 درصد نور را جذب کند يا بازتاب نمايد.

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: تنها نوع شيشه‌اي كه انعكاس شديد نور از برخي سطوح يا نقاط اجسام را كاهش مي‌دهد؛ شيشه پولاريزان است. نور منعكس‌شده از شيشه عقب خودرو‌ها، درب صندوق عقب خودروها، سطح آب و سطح بعضي جاده‌ها و امثال آن، در صفحه افقي پولاريزه هستند و اين شيشه‌ها كه پولاريزان عمودي دارند؛ نور پلاريزه افقي را برطرف مي‌نمايند. شيشه‌هاي پولاريزان براي انواع مصارف به ويژه رانندگي، ماهي‌گيري، انواع ورزش‌هاي دريايي و مانند آن كاربرد دارند.

 

وی با بیان اینکه گرانی زیاد عینک آفتابی ملاک بهتر و باکیفت تر بودن آن نیست، ادامه داد:در صورتي که عینک آفتابی استاندارد نباشد، ممکن است مضر باشد. همچنین اگر ميزان جذب اشعه ماورا بنفش کافي نباشد، با ايجاد تيرگي در جلوي چشم باعث گشادشدن مردمک شده و در نتيجه ميزان نور ورودي به چشم را افزايش مي‌هد.

 

دکتر جوادی در پایان یادآور شد: احتمال صدمه چشم اطفال در برابر اشعهUV(ماورا بنفش) بيشتر از بزرگسالان است زيرا عدسي چشم آنها شفاف‌تر از بالغين بوده و همچنين مردمک آنها نسبت به بزرگسالان گشادتر بوده و در نتيجه ميزان بيشتري اشعه به چشم آنها وارد مي‌شود ولي بايد مواظب بود عينک‌هاي غيراستاندارد در اختيار آنها گذاشته نشود.

 

انتهای پیام/

 

کدخبرنگار:7701س.ق


١١:٤١ - يکشنبه ٦ تير ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٥٧٨٧    /    تعداد نمایش : ٧٥١