صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

تولد سالانه 15 میلیون نوزاد نارس در دنیا

رییس مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی مهدیه  بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت گفت: ، سالانه نزدیک به 15 میلیون نوزاد نارس در سراسر دنیا متولد می شوند که براساس سامانه ایمان این  آمار در ایران حدود 10درصد نوزادان متولد شده است، یعنی از هر 10 تولد، یکی نارس است.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و به نقل از بیمارستان مهدیه، دکتر شهرزاد زاده مدرس در مراسم گرامیداشت روز جهانی نوزاد نارس ضمن بیان توضیحاتی درخصوص نقش متخصصان زنان در آگاه سازی عمومی زنان باردار برای پیشگیری از تولد نوزاد نارس به شعار امسال روز جهانی نوزاد نارس اشاره کرد.

 

به گفته وی  پیام روشن  این شعار  لزوم حضور مستمر والدین در کنار نوزادان در عرصه مراقبت از  این شکوفه های نوشکفته است.

 

 

وی درباره نوزاد نارس گفت: نوزادی که پیش از 37 هفته کامل بارداری متولد شود نارس است و این نوزادان به دلیل نارس بودن و برخی از مشکلات، نیازمند بستری طولانی مدت در بیمارستان و پیگیری های مکرر از جهات مختلف را دارند.

 

به گفته دکتر زاده مدرس از سال 2011 میلادی، ماه نوامبر به عنوان ماه "آگاه سازی در باره نارسی و پیامدهای آن بر روی نوزادان نارس "و همچنین 17  نوامبر به عنوان "روز جهانی نوزاد نارس"نام گرفته است که اهداف آن علاوه بر اطلاع رسانی در خصوص نوزادانی که نارس به دنیا آمده و مسائل خاص آنها، تلاش برای پیشگیری از زایمان زودهنگام با مراقبت های بهینه و به هنگام از مادران باردار است.

 

در این مراسم الهه راستکار کارشناس ارشد نوزادان و دکتر تسلیمی نیز در رابطه با اهمیت نارسی و پیامدهای ناشی از آن و لزوم بهبود کیفیت مراقبت از این نوزادانمطالبی را بیان کردند.

 

از دیگر بخش های متنوع این مراسم می توان به پخش کلیپ های شاد تهیه شده از نوزادان نارس مرکز و اعطای هدایایی به کودکانی که سالها پیش به عنوان نوزاد نارس در این مرکز متولد شده بودند  اشاره کرد.

 

این جشن نمادین با حضور رییس مرکز، اساتید فوق تخصص نوزادان و جمعی از پرستاران NICUو  کودکان نارسی که در این مرکز متولد شده بودند و والدین آنها برگزار شد.

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع

 

 


 


١١:٣٥ - يکشنبه ٣٠ آبان ١٤٠٠    /    عدد : ١١٠٣٠٦    /    تعداد نمایش : ٩٦