صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

سرطان پستان درصورت تشخیص زودرس، قابل درمان است

عضو هیئت علمی دانشگاه و فلوشیپ جراحی پستان بیمارستان مهدیه تاکید کرد: سرطان پستان درصورت تشخیص زودرس، قابل درمان است.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی دکتر آزاده جولایی عضو هیئت علمی دانشگاه و فلوشیپ جراحی پستان بیمارستان مهدیه،  زن را ستون خانواده برشمرد و گفت:  سلامت زن، سلامت جامعه را نیز در پی خواهد داشت.

به گفته وی سلامت زنان به مفهوم سلامتی جسمی و روحی و روانی زن است و سلامت جسمی زنان جنبه هایی نظیر قابلیت باروری و مراقبت های مربوطه، سلامت اعضای اختصاصی بدن زن مانند رحم، تخمدان ها و پستان ها را شامل می شود.

دکتر جولایی افزود: سازمان بهداشت جهانی شایعترین چالش های سلامتی زنان در سال 2021 را بیماری های قلبی، سرطان به ویژه سرطان پستان، سکته مغزی، چاقی و دیابت، پوکی استخوان، افسردگی، بیماری های خود ایمنی و یائسگی عنوان کرده است.

این فلوشیپ جراحی پستان بیمارستان مهدیه با بیان این مطلب که 99-97 درصد سرطان های پستان در خانم ها مشاهده می شود گفت: سرطان پستان در سال 2021 میلادی، رتبه اول را از نظر شیوع به خود اختصاص داده و در کشورهای در حال توسعه رو به  افزایش است در حالی که در کشورهای غربی از رشد و توسعه آن جلوگیری به عمل آمده است.

دکتر جولایی با اشاره به روند افزایشی شیوع سرطان پستان در کشورهای در حال توسعه افزود: پیش بینی می شود تا سال 2035سرطان پستان گوی سبقت را از دو سرطان شایع معده و پوست خواهد ربود که علت اصلی آن سالخوردگی جمعیت است.

به گفته وی میانگین سنی جمعیت کشور حدود 45 سال قبل 5/19 سال و در کشورهای غربی بالای 30سال بود. در دهه 60 با تولد 20 میلیون نوزاد ایرانی این میانگین سنی کاهش یافت اما در حال حاضر با رشد سنی دهه شصتی ها که حدود یک چهارم جمعیت فعلی کشور را تشکیل می دهند، این میانگین سنی به 31 سالگی افزایش پیدا کرده است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه خاطرنشان کرد: جمعیت ایران در حال ورود به سن میانسالی است که متاسفانه شاهد بروز بیماری های شایع این سنین نظیر سرطان، دیابت و فشار خون در این سنین هستیم.

به گفته وی عدم تحرک و تغذیه نامناسب باعث افزایش خطر بروز سکته مغزی، چاقی، دیابت و پوکی استخوان در خانم ها می شود. همچنین با افزایش سن و دوران یائسگی شاهد بروز عوارضی همچون افسردگی و پوکی استخوان در زنان خواهیم بود.

دکتر جولایی با اشاره به شعار امسال سازمان بهداشت جهانی درخصوص سلامت بانوان مبنی بر" سلامت من در دستان من است. رمز سلامت، آگاهی من است" تاکید کرد: همه زنان با یا بدون سابقه خانوادگی، با سابقه حاملگی و شیردهی یا بدون حاملگی و شیر دهی در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان قرار دارند.

این استاد دانشگاه با اشاره به این که سرطان پستان درصورت تشخیص زودرس، قابل درمان است، اطلاع رسانی در این خصوص را یکی از مهمترین عوامل برای کنترل و درمان سرطان پستان عنوان کرد.

 وی استفاده از ظرفیت بهبود یافتگان سرطان پستان را یکی از مهمترین اقدامات مؤسسه سرطان پستان تهران در پروسه اطلاع رسانی برشمرد و حضور این افراد در جمع مبتلایان به این بیماری را مهمترین سند در صحّت این موضوع دانست که سرطان پستان به شرط تشخیص زودرس ، قابل درمان است.

دکتر جولایی با تاکید بر اهمیت اطلاع رسانی عمومی درخصوص سرطان پستان افزود: هدف از این اطلاع رسانی جلب توجه جامعه نسبت به اهمیت تشخیص زودرس و به موقع سرطان پستان و آشنایی با روش های جدید تشخیص و درمان آن است.

این فلوشیپ جراحی سرطان پستان با اشاره به این که علایم این بیماری کاملا قابل مشاهده و لمس است افزود: با چشم و لمس کردن می توان سرطان پستان را تشخیص داد. مشاهده توده سرطانی در نوک پستان، روی پستان و زیر بغل، توکشیدگی نوک و یا پوست پستان، ترشح خود به خودی و دیدن آثار آن در لباس زیر، یک طرفه بودن ترشح خودبه خودی و خروج آن از یک مجرا از نشانه های سرطان پستان است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی بروز ضایعه شبیه پوست پرتقال بر روی پوست پستان را نشانه دیگری از وجود سرطان عنوان کرد که همراه با ورم و قرمزی و اندازه بزرگتر از پستان دیگر است و خاطرنشان کرد: مشاهده این علایم صرفنظر از سن خانم، به معنای ضرورت مراجعه سریع به پزشک است.

دکتر جولایی لمس پستان را از دیگر روش های تشخیص سرطان پستان خواند و گفت: لمس یا خودآزمایی سینه باید ماهی یکبار در روزهای هفتم تا دهم دوره قاعدگی انجام شود. خانم هایی که پستان کوچک تری دارند، می توانند به صورت ایستاده و خانم های دارای پستان بزرگ به صورت خوابیده و با قرار دادن یک بالش زیر پستان با سه انگشت به لمس و خودآزمایی سینه های خود بپردازند.

وی افزود: اگر در این خودآزمایی فرد متوجه وجود توده قابل لمسی در بافت پستان خود شود باید حتما برای پیگیری و انجام اقدامات لازم به پزشک مراجعه کنند.

 دکتر جولایی غربالگری سرطان پستان را مربوط به سنین بالای 40 سال عنوان کرد که با ماموگرافی سالانه انجام می شود.

وی دسترسی به درمان استاندارد و تحت پوشش بیمه پایه را حق هر بیمار مبتلا به سرطان دانست و بیمارستان مهدیه را از این نظر با توجه به تلاش صادقانه کادر درمان در سطح کشور نمونه برشمرد که با تعرفه دولتی و حداقل هزینه به درمان بیماران مبتلا به سرطان پستان می پردازد.

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع


١٣:٣٩ - يکشنبه ٢٨ آذر ١٤٠٠    /    عدد : ١١١٦٠٠    /    تعداد نمایش : ٣٤٧