صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

سالروز زلزله بم؛ فرصتی برای توجه به راهکارهای کاهش آسیب بلایای طبیعی

 پنجم دی ماه فرصتی برای توجه جدی و بیش از پیش به راهکارهای کاهش اثرات آسیب ها و بلایای طبیعی است. این روز یادآور خسارت‌بارترین زمین ‌لرزه‌ ایران در قرن حاضر است که در شهر بم  رخ داد و در تقویم رسمی کشور به عنوان روز ملی ایمنی در برابر زلزله نامگذاری شده‌ است.

 


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به نقل از معاونت امور بهداشتی، اعظم محمدی کارشناس مسئول گروه مدیریت خطر بلایای معاونت بهداشتی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره جان باختگان زلزله دلخراش بم گفت: در آن فاجعه هولناک ارگ استوار بم، فرش زمین شد و تعداد بی‌شماری از هموطنان عزیزمان جان باختند.

 

وی با اشاره به پیامدهای این حادثه ناگوار خاطرنشان کرد: تبعات ناگوار آن حادثه دلخراش هنوز بازماندگان فاجعه را آزار می دهد. قطعا زلزله بم یکی از تلخ‌ترین سوانح تاریخ معاصر و روزی فراموش نشدنی در خاطره مشترک ایرانیان است.

 

اعظم محمدی بلایای طبیعی را رویدادهای خطرناک و فاجعه آمیزی برشمرد که اغلب اوقات زیان‌های جانی و مالی فراوانی برجای می‌گذارند تا آنجا که گاهی سبب بروز آسیب‌های جدی و موجب از هم پاشیدگی نظام‌های اجتماعی می‌شوند.

 

وی با اشاره به این که خسارات اقتصادی ناشی از زلزله، طوفان، سیل و سونامی سالانه 300-250 میلیارد دلار است  گفت: این خسارات تا سال 2030 به 415 بیلیون دلار خواهد رسید در حالی که شش میلیارد هزینه کردن در راستای پیشگیری، کاهش آسیب و آمادگی می تواند 360 میلیارد دلار کاهش هزینه به دنبال داشته باشد.

 

کارشناس مسئول گروه مدیریت خطر بلایای معاونت بهداشتی افزود: ایران جزو ۱۰کشور بلاخیز، ششمین کشور زلزله‌خیز و چهارمین کشور سیل‌خیز در جهان است.

 

وی خاطرنشان کرد: درآغاز قرن 22، جهان شاهد بلایای عظیمی چون طوفان عظیم کاترینا، سونامی آسیای جنوب شرقی ، زلزله بم و پاندمی کرونا و دهها حادثه مشابه بزرگ و کوچک بوده است. حوادث مذکور این حقیقت را به جهانیان گوشزد می کند که پیش‌بینی‌ها و چاره اندیشی‌ها و راه‌های مقابله و سازش با این بلایا نارسا و ناکافی است و تنها شمار اندکی از ملل دنیا دانش، فن و هنر مدیریت و مهار این گونه بلایا را فرا گرفته و به کار می‌بندند.

 

اعظم محمدی در ادامه گفت: "پاندمی کرونا " بدترین فاجعه قرن 21 به ما آموخت، تنها با همکاری همه جانبه همه دستگاه‌های اجرایی و محلی با مردم درکاهش ریسک، محکوم به تکرار اشتباهات گذشته نخواهیم بود و مانع مرگ تعداد زیادی از افراد و خسارات سنگین به نظام سلامت و رفاه اقتصادی و اجتماعی خواهیم شد.

 

کارشناس مسئول گروه مدیریت خطر بلایای معاونت بهداشتی با اشاره به راهکارهای کاربردی و موثر در پیشگیری و تقابل منطقی با بلایای  طبیعی و انسان ساخت گفت: برقراری سیستم هشدار سریع، اخطار‌های به موقع جوی، ارزیابی نقاط خطر و اقدامات کاهش آسیب پذیری، ارتقای سطح دانش و مهارت عمومی و تخصصی و تقویت نیروی انسانی متخصص از جمله راهکارهای مذکور است.

 

وی با بیان این مطلب که تاب‌آوری جامعه برای آمادگی در برابر مخاطرات با آموزش‌های هدفمند تحقق می یابد افزود: برنامه ارزیابی و آموزش خانوار در برابر بلایا در همین راستا در تمامی سطوح حوزه بهداشت نظام سلامت در حال اجرا است و آموزش‌های لازم در واحدهای بهداشتی تابعه در اختیار مردم قرار می گیرد.

 

اعظم محمدی با توجه به بروز اختلال و کاهش دسترسی به سرویس‌های ارایه خدمات بهداشتی درمانی در بحران‌های پیچیده گفت: پنجم دی ماه فرصتی برای توجه جدی و بیش از پیش به راهکارهای کاهش اثرات آسیب ها و بلایای طبیعی است. ما با تلاش در راستای ارتقای آمادگی عمومی جامعه و کاهش آسیب‌پذیری جانی، مالی و عملکردی در برابر بلایای طبیعی در این امر مهم همگام شده‌ایم و با بزرگداشت این روز برای جهانی بدون حادثه قدم برخواهیم داشت. 

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع

 


١٣:٥٠ - شنبه ٤ دی ١٤٠٠    /    عدد : ١١١٨٢٥    /    تعداد نمایش : ٢٨٥