دوشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٨ - 
1 2
 
منو اصلی
صفحه اصلي > المپیاد علمی دانشجویان 
 
 

المپیاد علمی دانشجویی علوم پزشکی کشور

از اواسط دهه هشتاد شمسی با انگیزه شناسایی و شکوفایی استعدادهای دانشجویان، توسط جمعی از اعضای هیأت علمی علاقه مند در دانشگاههای علوم پزشکی کشور طراحی و اولین دوره در سال 1386 برگزار شد.

پس از چند دوره برگزاری المپیاد در دانشگاههای علوم پزشکی کشور، از دوره هفتم تا کنون برگزاری المپیاد به صورت ستادی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه یافت.

با توجه به تغییرات ایجاد شده در شرایط و تجربیات کسب شده، نزدیک به یک دهه از برگزاری المپیاد، توسط شورای سیاست گذاری و کمیته فنی المپیاد وزارت متبوع، بازنگری لازم و ضروری در آیین نامه المپیاد علمی دانشجوی انجام گرفته و آیین نامه کامل و شفاف تهیه و تدوین گردیده که نمونه آن در پورتال استعدادهای درخشان دانشگاه در قسمت آیین نامه ها آمده است.

هدف کلی از المپیاد شناسایی، هدایت، رشد، شکوفایی و فراهم کردن زمینه های بهره مندی از توان دانشجویان مستعد حوزه علوم پزشکی در اولویت های نظام آموزش علوم پزشکی یا نظام سلامت از طریق ارزیابی های چالشی و رقابتی برای فراهم کردن زمینه رشد کشور و حل مشکلات کلان کشور می باشد.

 

سایر اهداف

ـ ترویج تفکر خلاق و انتقادی

ـ تشویق کار تیمی

ـ تقویت فعالیتهای بین رشته ای

ـ تشویق تبادلات علمی بین دانشگاهی

ـ تلاش جهت ارتقای توانمندی دانشجویان در نقد و حل مسائل نظام سلامت کشور در جوی صمیمی، اخلاقی و پر نشاط

ـ تلاش در جهت دهی به فعالیتهای علمی و توسعه حوزه های دانشی جدید در دانشگاهها

ـ بستر سازی برای ارتقای آموزش و ارزیابی فراگیران در دانشگاههای علوم پزشکی

ـ شرایط شرکت کنندگان: کلیه دانشجویان مقاطع کارشناسی و دکترای حرفه ای دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور شاغل به تحصیل وی ا دانش آموختگانی که تاریخ برگزاری اولین آزمون از مجموعه آزمونهای کشوری المپیاد علمی دانشجویی در هر دوره کمتر از شش ماه از فارغ التحصیلی آنها گذشته باشد، می توانند بدون در نظر گرفتن معدل کل و سال تحصیلی در المپیاد شرکت نمایند.

ـ مسئولیت انتخاب و معرفی دانشجویان شرکت کننده در هر حیطه علمی بر عهده دانشگاه/دانشکده علوم پزشکی معرفی کننده می باشد و در صورت مغایرت با مقررات المپیاد، کمیته فنی موضوع را بررسی و تصمیم گیری می کند و حکم این کمیته پس از کسب مدال و رتبه نیز قابل اجرا می باشد.

ـ هر فردی که رتبه یک را در مرحله انفرادی در هر حیطه کسب نماید، نمی تواند مجددا در همان حیطه شرکت نماید.

ـ شرکت در یک حیطه و کسب رتبه در آن منعی برای شرکت در سایر حیطه ها در دوره های بعدی المپیاد نیست.

 

حیطه ها و موضوعات المپیاد

ـ تعداد و عناوین حیطه ها ی المپیاد طبق پیشنهاد کمیته فنی وتایید  شورای سیاستگذاری وزارت متبوع

برای یک دوره سه ساله تعیین می گردد.

ـ کمیته فنی برای انتخاب حیطه های المپیاد معیارهای «مرتبط با حوزه علوم پزشکی، بعنوان موضوع مهم در نظام سلامت یا آموزش کشور، قابلیت حل مساله و استدلال در آنها وجود داشته باشد، دارای منابع علمی قابل دسترس باشد، دارای حداقل اعضای هیأت علمی لازم برای فعالیت بعنوان عضو کمیته علمی و انجام ارزیابی های لازم باشد، از نظر مؤثر بودن و هزینه اثربخشی، قرار گرفتن موضوع مورد نظر بعنوان حیطه المپیاد قابل توجیه باشد.

ـ موضوع مورد نظر در هر حیطه علمی المپیاد بر اساس پیشنهاد کمیته تخصصی و تایید کمیته فنی به صورت سالانه تعیین و اعلام می شود، در هر حال موضوعات المپیاد دوره بعدی باید حداکثر تا دو ماه بعد از برگزاری مرحله نهایی المپیاد هرسال اعلام گردد.

ـ المپیاد در هر دوره شامل دو بخش انفرادی و گروهی می باشد.

ـ جزئیات شیوه برگزاری مراحل انفرادی و گروهی بر اساس شیوه نامه ای که توسط کمیته فنی وزارت متبوع تهیه و به تصویب شورای سیاستگذاری می رسد تعیین می گردد.

ـ انتخاب برگزیدگان و جوایز و تسهیلات المپیاد بر اساس شیوه نامه تهیه و تصویب شده کمیته فنی و شورای سیاستگذاری وزارت تعیین می گردد.

ـ هر سال از ابتدای آبان ماه توسط واحد المپیاد دانشگاه، طی اطلاعیه ای به معاونتهای آموزشی دانشکده و مراکز درمانی تابعه دانشگاه از دانشجویان متقاضی جهت ثبت نام دعوت بعمل می آید.

ـ در پایان آبان ماه پس از انجام ثبت نام برای متقاضیان المپیاد در حیطه های معلوم کلاس برگزار می گردد.

ـ در آخر بهمن ماه از متقاضیان آزمون غربالگری بعمل آمده و اسامی دانشجویان پذیرفته شده جهت آزمون غربالگری کشوری به دبیر خانه المپیاد وزارت اعلام می گردد.

ـ پس از برگزاری آزمون غربالگری کشوری و اعلام اسامی دانشجویان پذیرفته شده توسط دبیرخانه المپیاد وزارت، برای پذیرفته شدگان کلاس های آموزشی برگزار می شود که تا یک هفته قبل از برگزاری آزمونهای انفرادی و گروهی کشوری ادامه خواهد داشت.

 

پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.