جمعه ٢٠ تير ١٣٩٩ - 
1 2
 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 7331
 بازدید امروز : 105
 کل بازدید : 611460
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.13
بروزرسانی
تاریخ آخرین بروز رسانی:1395/03/04
 
صفحه اصلي > مطالعه قند و لیپید تهران 
 
 

واحد بررسي قند و چربي هاي خون واحدي است که اجراي مطالعه کوهورت قند و ليپيد تهران را عهده دار است.. اين واحد در سال  1377 و هم زمان با آغاز مطالعه قند و ليپيد، در محله نيروي هوائي تهران ( منطقه 13 شهرداري تهران) آغاز به کار کرده است.
مطالعه قند و ليپيد تهران يك مطالعه گسترده در حوزه بهداشتي است كه براي نخستين بار در كشور توسط مركز تحقيقات غدد درون‌ريز و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي از سال 1376 به بررسي عوامل خطرساز بيماري‌هاي غيرواگير در شهروندان ساكن شرق كلان شهر تهران پرداخته و در حال حاضر مرحله پنجم آن آغاز گشته است.
نتايج مرحله اول مطالعه قند و ليپيد تهران حاكي از شيوع بسيار بالاي عوامل خطرساز يعني پرفشاري خون(24%)، اضافه وزن و چاقي (63%)، اختلالات چربي خون(54%)، بيماري ديابت(11%) و مصرف سيگار(14%)، در شهروندان تهراني بود .
در پي دستيابي به اين نتايج، طرحي با عنوان  بهبود شيوه زندگي به منظور كاهش عوامل خطرساز بيماري‌هاي غيرواگير و پيامدهاي آن در بخشي از ساكنين منطقه 13 آغاز شد كه عمدتاً به 3 محور: بهبود عادات و رفتارهاي غذايي ،افزايش ميزان فعاليت بدني مناسب وكاهش مصرف دخانيات جهت پيشگيري از اين بيماري‌ها پرداخته است.
نتايج درازمدت اين بررسي  گام‌هاي موثري را در ارتقا وضعيت سلامت جامعه ايران اسلامي پايه‌ريزي خواهد نمود و استمرار اين مطالعه تجارب كافي و گرانقدري را از يك سو براي آموزش و توانمندسازي نيروي انساني و علمي لازم جهت پيشگيري از بيماري‌هاي غيرواگير و از سوي ديگر بسترسازي  و مقدمه چيني به منظور اصلاح ساختار خدمات بهداشتي كشور اختصاصاً در راستاي كاهش اين گروه از بيماري‌ها فراهم خواهد آورد. در كنار نيل به اين اهداف ارزشمند در حوزه سلامت عمومي، نتايج منتشره از اين گونه مطالعات در قالب گزارشات و مقالات علمي سهم بسزايي در توليد و نشر علم و ارتقاء شاخص‌‌هاي پژوهشي و علمي كشور در حوزه بهداشتي دارد .
 واحد بررسي قند و چربي هاي خون وظيفه جمع آوردي دوره اي داده هاي دموگرافيک، باليني ، آزمايشگاهي ،  تن سنجي و تغذيه اي نمونه هاي تحت پوشش اين مطالعه و همچنين ارائه مداخلات آن را عهده دار است.

   دانلود فایل : tlgs3.pdf           حجم فایل 242 KB
   دانلود فایل : tlgs2.pdf           حجم فایل 107 KB
   دانلود فایل : tlgs1.pdf           حجم فایل 104 KB
پیوندهای مهم
سامانه پژوهان
------------------------- 
سامانه نوپا
------------------------- 
کتابخانه مرکزی
------------------------- 
 

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشــتی
پژوهشكده غدد درون ريز و متابوليسم
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم
تلفن : 22432500 - 021
پست الکترونیک : info@endocrine.ac.ir

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.