این دستگاه از چه مزایایی برخوردار است؟

ازجمله مزیت های دستگاه سه بعدی این است که هنگام کار کردن نیازی به اتصال به کامپیوتر ندارد و فایل را از طریق SD Memoryمی سازد و تمامی عملیات توسط پردازشگر دستگاه انجام می شود .همچنین خروجی این دستگاه قابلیت تنظیم کیفیت را هم دارد به طوری که می تواند مدل سه بعدی را با کیفیت بالا ولی با سرعت پایین یا با کیفیت پایین ولی با سرعت بالا بسازد.

نحوه کار این دستگاه به چه صورتی است؟

طراحی این دستگاه به این گونه است که فایل را از نرم افزارهای سه بعدی دریافت و به صورت لایه گذاری شروع به ساختن مدل سه بعدی می کند یعنی پلاستیکی از جنس ABS  به شکل مفتول و به قطر 3 میلی متر را  وارد دستگاه می کند و در آنجا با دمایی بالغ بر 300 درجه ذوب می کند و هد دستگاه با دقتی معادل 33 میکرون جا به جا می شود و به صورت لایه گذاری مدل سه بعدی را می سازد. هد این دستگاه قابلیت حرکت در سه جهت X,Y,Z  را داراست واین نمونه ساخته شده می تواند جسمی به اندازه و ارتفاع 25*25*25 را بسازد(عدد های ذکر شده بر حسب Cm  است).


چاپگر سه بعدی در چه صنایعی کاربرد دارد؟

چاپگر سه بعدی می تواند در صنایعی مانند معماری (ساخت ماکت)،پزشکی(ساخت اعضای مصنوعی)،شیمی (ساخت مدل های مولکولی یا ساخت تجهیزات آزمایشگاهی)، روباتیک (ساخت اجزا و قطعات پیچیده)، میراث فرهنگی (ساخت نمونه از اثر تاریخی)،مجسمه سازی(ساخت تندیس و مجسمه های شخصیت های برجسته ) و همچنین صنعت (ساخت اجزا و قطعات پیچیده صنعتی) و بسیاری صنایع دیگر کاربرد داشته باشد.

 

چاپ سه‌بعدی چیزی است فراتر از چاپ؛ در واقع این نامگذاری به خاطر استفاده از اینک‌جت یا جوهرافشان در شاخه‌های مختلف صنعتی است. در حالی که نه از جوهر (Ink) خبری هست و نه از چاپ. در واقع این صنعت، نوعی فناوری ساخت است که با استفاده از فناوری دستگاه‌های اینک‌جت و به‌کارگیری مواد مختلف به جای مرکب، اشیای گوناگون را با دقت و سرعتی بسیار بالا تولید می‌کند. این اختراع انقلابی، چهره صنعت و تولید را در همه صنایع و خدمات و طراحی و اجرا تغییر خواهد داد. مقاله‌ای که در ادامه می‌خوانید، عوامل ده‌گانه‌ای را بر‌می‌شمارد که فناوری چاپگرهای سه بعدی را به طور شتابان توسعه خواهد داد.
به طور معمول در بخش تازه‌ها به معرفی تکنولوژی‌های جدید می‌پردازیم. در مورد چاپ سه بعدی یا 3D هم مطالب زیادی نوشتیم، به تازگی مجله معتبر فوربس فهرستی از روندهایی که چاپ سه بعدی را در سال 2013 تحت تاثیر قرار خواهد داد، منتشر کرده که ارایه آن در بخش تازه‌ها بجا و مناسب به نظر می‌رسد.
1- چاپ سه بعدی مصارف فراوانی در صنایع پیدا خواهد کرد.
 زمانی از چاپ سه بعدی تنها برای ساخت یک مدل اولیه و یا اسباب بازی استفاده می‌شد، ولی امروزه در صنایع هوانوردی، ساخت قطعات یدکی خودرو و حتی موشک استفاده می‌شود. در سال 2013 استفاده از این تکنولوژی در صنایع شتاب بیشتری خواهد گرفت.
2- چاپ سه بعدی جان انسان را نجات می‌دهد.
استفاده از چاپ سه بعدی برای مصارف پزشکی هم‌اکنون انجام می‌شود. از این تکنولوژی برای ساخت قطعات تیتانیوم که برای پیوند استخوان و یا ساخت دست و پای مصنوعی کاربرد دارد، استفاده می‌شود. در سال 2013 از این تکنولوژی برای چاپ روکش نانو دارو و حتی ساخت اعضای بدن استفاده خواهد شد.
3- شخصی‌سازی و گروه‌سازی (Customization) به یک روند جاری تبدیل خواهد شد.
در سال 2013 شرکت‌های خلاق از تکنولوژی چاپ سه بعدی برای ساخت تولیداتی ویژه یک گروه یا حتی یک نفر استفاده خواهند کرد. در حال حاضر سازندگان بزرگ تلفن‌های موبایل در حال مطالعه برای ساخت جلد (روکش) موبایل‌هایی هستند که با نیازها و سلایق یک خریدار یا جمعی از خریداران متناسب باشد.
4- خلاقیت در تولید محصول شتاب می‌گیرد.
همه چیز از ارایه یک مدل جدید ماشین یا جاروبرقی و تجهیزات دیگر با سرعت بیشتری وارد بازار می‌شوند. استفاده از تکنولوژی چاپ سه بعدی به سازندگان امکان می‌دهد فاصله بین طراحی یک مدل جدید و ارایه آن به بازار مصرف را سریع‌تر طی کنند.
5- مراکز چاپ سه بعدی در فروشگاه‌ها و مراکز خرید باز می‌شود.
 مراکز چاپ سه بعدی به عنوان خدمات، طرح و مدل‌های مشتریان را در فروشگاه‌ها و مراکز خرید برایشان چاپ کرده و تحویلشان می‌دهد. درست مثل مراکز چاپ عکس.
6- بحث و جدل‌های فراوانی پیرامون حمایت از حقوق مخترع و سازنده درمی‌گیرد.
از مشکلات عمده چاپ سه بعدی بحث کپی رایت است. اگر هر کسی بتواند تنها با در اختیار داشتن فایلی که از اینترنت به صورت غیرقانونی بارگیری کرده کالایی را چاپ کند، سازندگان، مخترعین و طراحان چگونه می‌توانند بابت کار خود پول بگیرند؟
7- شرکت‌ها مدل‌های تجاری جدید بر اساس چاپ سه بعدی ارایه می‌کنند.
همه برای خرید سهام شرکت‌های سازنده چاپگرهای سه بعدی هجوم می‌آورند. نسل جدیدی از هکرها، مخترعین و سازندگان به وجود خواهد آمد. این نسل جدید با استفاده از قابلیت‌های چاپ سه بعدی تولیدات کاملا جدیدی ارایه می‌کند. کسب و کار این شرکت‌ها در یک دوره رونق می‌گیرد، ولی پس از مدتی مثل دیگر صنایع افت خواهد کرد.
8- تولیدات جدید با خواص جادویی ما را مسحور خواهند کرد. 
تولیدات جدیدی که تنها با استفاده از چاپگرهای سه بعدی قابل ساخت هستند، به بازار عرضه خواهند شد. این تولیدات آمیزه‌ای از مواد جدید در مقیاس نانو از جمله مدارهای الکترونیک هستند که خواص و قابلیت‌های جدید ناشناخته‌ای دارند. راز چاپ سه بعدی در این است که می‌تواند در حالی که چاپ می‌کند، خواص مواد را نیز در حد مولکول و اتم کنترل کند. هنوز معلوم نیست چه نوع تولیداتی به بازار ارایه خواهد شد، ولی این تولیدات با آنچه تاکنون دیده‌ایم و استفاده کرده‌ایم تفاوت فراوانی خواهد داشت.
9- چاپگرهای سه بعدی به کارخانه‌ها راه پیدا خواهند کرد.
 در سال 2013 چاپگرهای سه بعدی فضای کارخانه‌ها را اشغال خواهند کرد. در حال حاضر ساخت بسیاری از قطعات با استفاده از چاپگرهای سه بعدی ارزان‌تر از روش‌های دیگر است. با این حال هنوز از چاپگرهای سه بعدی در کارخانه و مراکز تولیدی تنها برای ساخت نمونه و مدل اولیه (Proto type) استفاده می‌شود. با افزایش قابلیت‌های این چاپگرها از آنها می‌توان برای تولید انبوه قطعات نیز استفاده کرد.
10- ببین چی درست کردم!
فرزندان شما به عنوان تکلیف مدرسه و پروژه درسی اشکال سه بعدی چاپ می‌کنند. سواد دیجیتال از جمله اینترنت، ساخت اپلیکیشن و الکترونیک، نحوه همکاری جمعی روی یک پروژه با استفاده از اینترنت همراه با چاپ سه بعدی در مدارس تدریس می‌شود. در حال حاضر برخی از مدارس ابتدایی و متوسطه از چاپگر سه بعدی برای افزایش خلاقیت در دانش‌آموزان استفاده می‌کنند.
 
 
چاپگر سه بعدی چیست ؟
چاپگرهای سه بعدی وسیله هایی هستند که با استفاده از آنها می توانید از عکسهایی که در کامپیوتر خود دارید نمونه سه بعدی واقعی بسازید. یکی از شرکت های فعال در زمینه ساخت این نوع چاپگرها شرکت “connex” است که به تازگی نمونه تازه ای از این نوع چاپگرها را ارائه داده است.
تکنولوژی استفاده شده در پرینترهای سه بعدی جدید این امکان را به استفاده کنندگان می دهد که از ماده های کامپوزیتی در طراحی های خود برای چاپ بصورت سه بعدی استفاده کنند.
در چاپگرهای سه بعدی جدید افزونه ای به نام “”Objet Connex به پرینتر های سه بعدی اضافه شده است که دقت چاپ را در پرینترها افزایش می دهدو باعث واقعی تر شدن چاپ تصویر می شوند.
این وسیله قدرتی به طراحان و مهندسان می بخشد که طرح های خود را با کیفیت بالاتری چاپ کنند و در کمترین زمان ممکن به انتخاب درست و دقیق در طراحی خود برسند.
این سیستم به کاربران اجازه می دهد که از حداکثر ۱۴ ماده مختلف در یک پرینت استفاده کنند.
پرینتر سه بعدی جدید زیر نظر کمپانی “connex” بوجود آمده است که تکنولوژی پرینتر های سه بعدی را بوجود آورده است.
پرینتر سه بعدی می تواند طرح های کامپیوتری شما را به صورت یک نمونه واقعی با دقت بسیار بالا پرینت کند. پرینترهای سه بعدی فناوری است که با سرعت زیاد در حال پیشرفت است و می تواند طرح های کامپیوتری را بصورت اشیا سه بعدی چاپ کند.
کمتر از یک دهه از تولید پرینترهای لیزری و از دور خارج شدن پرینترها سوزنی می گذرد و می توان گفت طی این مدت کیفیت خیره کننده پرینترهای لیزری همه کاربران را راضی نگه داشته است ولی هیچ کس حدس نمی زد که در کمتر از ۱۰ سال پرینترهای به بازار خواهند آمد که قابل مقایسه با پرینترهای لیزری نیستند.
شاید موضوع ساخت دستگاهی که از عکسهای ذخیره شده در رایانه پرینت هایی سه بعدی تهیه کند، بیشتر شبیه داستان های علمی-تخیلی باشد. آیا باور می کنید که پرینترهای سه بعدی می توانند برای مثال از عکس دیجیتالی یک توپ، توپی سه بعدی تهیه کنند؟ به نظر می رسد در دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم هیچ چیز نمی تواند جلوی پیشرفت علم را بگیرد و ما باید هر روز منتظر شنیدن خبرهایی باور نکردنی از دستاوردهای بشری باشیم.
“Objet۲۶۰ Connex” با خودش امکاناتی مانند بالاترین رزولوشن موجود ، ارتقای پرینت چند ماده ای سه بعدی را به همراه آورده است.
این امکانات به افراد این امکان را می‌دهد که وسایلی مانند کاغذ دیواری از جنس پلاستیک با یک طرح سه بعدی چاپ کنند و یا با استفاده از طرح های سه بعدی حالت شفاف(transparent) تصاویر آناتومی از بدن واقعی را برای کارهای پزشکی چاپ کنند. با این نوع از پرینتر ها شما حتی قادر به ساختن یک فلوت و عینک واقعی در خانه خود هستید.
این پرینتر در ابعاد ۱,۲۰۰ x ۷۳۵ x ۸۷۰ mm (۴۷ x ۲۸ x ۳۴ inch) عرضه شده است ولی هنوز قیمت اصلی آن مشخص نشده است.

تصاویری از نحوه کارکرد چاپگرهای سه بعدی

 
به گزارش مهر، صنعت چاپ سه بعدی دست کم برای بازار خانگی تنها چند سال دارد اما این فناوری نشان دهنده فرارسیدن عصری است که ما می توانیم با فشار دادن یک دکمه قطعات مورد نیاز خود را بسازیم.
برای مثال عروسک یودا ( از شخصیتهای فیلمهای جنگ ستاره ای ) را درنظر بگیرید که آرام آرام در مقابل چشمهای شما از طریق چاپ گر سه بعدی با کاملترین جزئیات تکمیل می شود.
اگر یک چاپگر سه بعدی مشابه در منزل داشته باشید به سادگی می توانید طرح اولیه بسیاری از چیزها را از اینترنت دانلود کرده و قطعات مورد نظر خود را بسازید.
 
 
در این مرحله این مدل چیزی جز یک قطعه پلاستیک نیست

هنوز هم این مدل مراحلی زیادی را پشت سر نگذاشته است، اما به طور اسرار آمیزی با حرکت 0.1 میلیمتر به ضخامت یودا افزوده می شود

چانه یودا درحال شکل گرفتن است

این فناوری در حال حاضر به منظور استفاده خانگی بیش از 1500 دلار قیمت دارد. کاربرانی که از این چاپگر استفاده می کنند ویدئوهایی از تولید اشیاء مختلف متنوع را در سایتهای اشتراک ویدئو ارائه کرده اند.

در حقیقت هر آنچه ساختنی باشد، مادامی که یک شی باشد در این دستگاه ساخته می شود.

مدل یودا شکل می گیرد و ساختار داخلی آن قابل مشاهده است

تحقق جسمانی یودا با سطح جزئیاتی واضح نشان می دهد که این فناوری چقدر پیشرفته شده است

در زمان کوتاهی یودا از هیچ پدید می آید و آماده است که خرد و اقتدار خود را نشان دهد ( این شخصیت در فیلمهای جنگهای ستاره ای استاد خردمند و مقتدر "جدای" است)

این فناوری هنوز در مرحله طفولیت قرار دارد، بنابراین این چاپگرها اشیاء پیچیده را با سیم و قطعات متحرک نمی سازند و کاربر نمی تواند پلی استیشن آینده خود را با آن چاپ کند.

براساس گزارش دیلی میل، اما انتظار می رود ظرف یک یا دو دهه آینده بسیاری از خانه ها یکی از این چاپگرها را در اختیار داشته باشند و هرآنچه را که می خواهند بسازند.

برای مثال اگر در پوشش باطری تلفن همراه خود را گم کردید با این شانس که یک نفر دیگر از مدل گوشی شما داشته باشد می توانید آن را در رایانه خود طراحی کرده و آن را چاپ کنید. حتی ممکن است که سازندگان تلفن همراه از این طرحها برای مصرف کنندگان خود منتشر کنند.

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.(V 1.1)

تاریخ آخرین بروز رسانی:1394/10/15