صفحه اصلي > معرفي بخش ها > بخش سخت افزار > دانستني هاي سخت افزار > اندروید 5 آبنبات چوبی گوگل 
 
 

اندروید 5 آبنبات چوبی گوگل، منتظر چگونه سیستم عاملی باشیم؟

بدون هیچ مقدمه و پیش درآمدی امروز گوگل جدیدترین نسخه از سیستم عامل محبوب خود که پیش از این Android L نام گرفته بود را معرفی کرد. این سیستم عامل که نسخه پنجم از سیستم عامل های اندروید محسوب می شود بر طبق روال گذشته نام یک خوراکی را به خود اختصاص داد. این بار Lollipop یا آبنبات چوبی نامی است که گوگل برای این نسخه انتخاب کرده است. با شهر سخت افزار و یک معرفی اجمالی از این سیستم عامل همراه باشید.

 

همانطور که از نسخه این سیستم عامل مشخص است، اندروید 5 به همراه رشد و ارتقاء در بسیاری از جنبه ها همراه بوده است. یکی از بزرگترین دستاوردهای Lollipop زیباتر شدن جلوه های ظاهری این سیستم عامل است. هر چند که تغییرات رابط کاربری این سیستم عامل، جزئی به نظر می رسد اما طراحی آن بسیار زیبا صورت گرفته است. این جلوه های ظاهری به گونه ای دستکاری شده اند تا علاوه بر افزایش کارایی سیستم عامل، آن را در راستای سازگاری و هماهنگی با ساختار و اکوسیستم های دیگر اندروید قرار دهد.

می توان گفت که این طراحی باعث شده است تا اندروید 5 جذاب تر و کامل تر به نظر برسد. اما تغییرات این سیستم عامل تنها به ظاهر گرافیکی آن ختم نمی شود بلکه عملکرد و واکنش روان تر و سریعتر، روی دیگر این سکه است. مطمئنا ART یا (Android RunTime) جدید گوگل که درLollipop گنجانده شده سهم ویژه ای در این افزایش کارایی داشته است.

 

اندروید Lollipop به گونه ای طراحی شده است تا بر روی دستگاه های مختلف یک تجربه فوق العاده و فراموش نشدنی را در معرض نمایش قرار دهد. گوگل برای اولین بار با الهام گرفتن از سیستم عامل iOS 8 قابلیتی به نام "Continuity" را به اندروید اضافه کرده است که به کاربران اجازه می دهد تا بتوانند عملی که در حال انجام دادن آن بر روی یک دستگاه اندرویدی بودند را از همان نقطه، اما بر روی دستگاهی دیگر ادامه دهند.

 

 

Notification ها از دیگر تغییرات این سیستم عامل جدید است. طراحی جدید این سیستم عامل نه تنها باعث می شود که این اطلاعات به سرعت و به سادگی هر چه بیشتر بر روی صفحه Lockscreen نمایش پیدا کند بلکه به کاربران این قابلیت را می دهد تا با اختیارات بیشتری در این بخش رو در رو شوند. در اندروید 5 امکان پاسخگویی مستقیم به پیامک ها و تماس ها از طریق Lockscreen و همچنین فیلتر کردن Notification های مزاحم فراهم شده است.

ویژگی جدید دیگری که در اندروید 5 حسابی به چشم می خورد مد جدید Battery Saver است. این مد برخلاف مد Ultra Power Saving شرکت سامسونگ که بیشتر قابلیت های گوشی را غیر فعال می کرد عمل می کند و باعث می شود تا چیزی در حدود 90 دقیقه به زمان شارژدهی باتری اضافه شود. همچنین سیستم مدیریت توان مصرفی اندروید 5 از چند تنظیم پیشرفته و جدید نیز بهره می برد تا کاربران از این پس قادر باشند زمان باقیمانده از شارژ دهی باتری و همچنین زمان باقی مانده لازم برای شارژ شدن کامل آن را در هنگامی که گوشی به شارژر متصل است را مشاهده کنند.

آبنبات چوبی از یک سیستم جدید برای به اشتراک گذاشتن تبلت و یا گوشی اندرویدی هم برخوردار است. این سیستم به کاربران این امکان را می دهد تا استفاده مشترک از یک دستگاه اندرویدی با حفظ حریم شخصی افراد صورت بگیرد.

این سیستم عامل در حال حاضر بر روی گوشی و تبلت Nexus 6 و 9 در دسترس است اما به زودی قرار است به صورت آپدیتی برای نکسوس های 4،5،7 و 10 و همچنین تمام گوشی های هوشمند سری Moto X، Moto G و Moto E هم منتشر شود.

 

 

© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.(V 1.1)

تاریخ آخرین بروز رسانی:1393/08/26