صفحه اصلي > اخبار 
 


جشن روز مددکار برگزار شد/ دکتر پیوندی: مددکاری دانشگاه در نظام سلامت پیشگام و الهام‏ بخش بوده است

جشن روز مددکار برگزار شد/ دکتر پیوندی: مددکاری دانشگاه در نظام سلامت پیشگام و الهام‏ بخش بوده است

به مناسبت روز مددکار، مراسم تقدیر از مددکاران برتر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و گرامیداشت این روز با حضور رئیس دانشگاه، معاون درمان و سرپرست واحد مددکاری 27 فروردین ماه در پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم برگزار شد. 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با حضور در جمع مددکاران دانشگاه ضمن تبریک به مناسبت ماه پرفضیلت رجب و ولادت حضرت علی(ع)، این ولادت را موعد مناسبی برای تقدیر از مددکاران دانست. 
دکتر علی اصغر پیوندی با اشاره به عدم درج این مناسبت در تقویم ملی کشور گفت: به راستی پیشنهاد روز میلاد حضرت علی علیه السلام به عنوان روز مددکار انتخاب شایسته ای است چرا که آن حضرت اسوه بی بدیل مدد‏رسانی به محرومان و نیازمندان بوده‏اند. 
دکتر پیوندی رفع حاجات و نیازها و گرفتاری‏های همنوعان و هم‏کیشان را از اهم آموزه های دینی دانست و بر دستور قرآن بر اهمیت انفاق و رسیدگی به مستمندان، در راه ماندگان، و یتیمان تأکید کرد. 
وی مددکاری در نظام جمهوری اسلامی را دارای جایگاه ویژه ای دانست و اضافه کرد: در اصل 2 قانون اساسی ایمان به کرامت انسانی یکی از پایه های نظام جمهوری اسلامی بیان شده است. بر همین اساس مطابق اصل 29 قانون اساسی برخورداری از تامین اجتماعی و خدمات و حمایت های مالی در مواقع نیاز مانند از کارافتادگی، بی سرپرستی، در راه ماندگی، پیری، بیکاری، حوادث و سوانح حقی است همگانی و دولت مکلف به تامین آن از محل درامدهای عمومی و مشارکت مردم است. 
دکتر پیوندی ادامه داد: در اصل 43 قانون اساسی نیز به منظور ریشه کن کردن فقر و محرومیت، تامین نیازهای اساسی شامل خوراک، پوشاک، مسکن، بهداشت، درمان، امکانات تشکیل خانواده برای همه از ضوابط اقتصاد جمهوری اسلامی بیان شده است. 
رئیس دانشگاه بر نقش اثرگذار مددکاری در نظام سلامت تصریح کرد: تعریف سلامت «رفاه کامل جسمی، روحی و اجتماعی» است. از این منظر مددکاری اجتماعی از ضروریات انجام ماموریتهای نظام سلامت است. به خاطر داشته باشیم سهم عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت از سهم مراقبت های پزشکی در تامین سلامت بیشتر و ماندگارتر است.  
دکتر علی اصغر پیونید سهم مددکاری در تحقق اهداف دانشگاه در مسیر پاسخگویی اجتماعی را قابل توجه ذکر کرد. وی اظهار داشت: مددکاری اجتماعی برخلاف تصور رایج، صرفا به تخفیف در پرداخت هزینه‏ها منحصر نمی شود. هدف این دانش و حرفه، صیانت از شؤون مختلف حقوق و کرامت انسانی است. پیش‏بینی مفهوم مددکاری اجتماعی در ساختار اداری دانشگاه‏های علوم پزشکی ضامن صیانت از کرامت انسانی در لابلای ضوابط و بروکراسی اداری است. 
دکتر پیوندی با ارائه گزارشی از ارائه خدمات مددکاری در مجموعه های تابعه دانشگاه اعلام کرد: بر اساس براوردها، سالانه بیش از 200 هزار نفر مددجو شامل بیماران نیازمند مالی، بیماران بی سرپرست، بیماران مجهول الهویه، بیماران بی خانمان، بیماران مورد کودک آزاری، همسر آزاری، . . . در مراکز تابعه دانشگاه از خدمات مددکاری بهره‏‏مند می‏شوند. در سال 1395 مجموعا بیش از 30 هزار نفر از مراجعان مراکز خدماتی دانشگاه با تشخیص و مشارکت واحد مددکاری به صورت رایگان از خدمات سلامتی به ارزش 125 میلیارد ریال بهره‏مند شدند. 
وی خطاب به جمع مددکاران دانشگاه گفت: خوشبختانه به همت شما عزیزان، دانشگاه ما در حوزه مددکاری در نظام سلامت پیشگام و الهام‏بخش بوده است. جامعه مددکاری دانشگاه با بیش از 70 نفر همگی دارای تحصیلات دانشگاهی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در این حوزه، سرمایه ارزنده‏ای به شمار می‏آیند. وظیفه خودم می‏دانم از خدمات ارزنده همه مددکاران شاغل در دانشگاه قدردانی کنم. 
دکتر پیوندی همچنین به منظور اثربخشی بیشتر مددکاری اجتماعی در مجموعه دانشگاه و در مسیر پاسخگویی اجتماعی خطاب به مدیران و کارکنان دانشگاه بر ترویج و تعمیق رویکرد علمی به مددکاری، تسریع در روند تاسیس و فعالسازی مؤسسات خیریه درمانی در بیمارستانها، توسعه خدمات مددکار اورژانس به همه بیمارستانها، ارتقای مؤثر نظام انگیزشی برای مددکاران اجتماعی و تعامل نزدیک حوزه مشارکتهای مردمی و مددکاری تأکید کرد. 
وی ابراز امیدواری کرد: در تلاشیم با همت مددکاران به نقطه ای برسیم که در هر یک از مراکز تابعه دانشگاه، ضعیف ترین افراد جامعه با اطمینان خاطر برای دریافت خدمات سلامتی مراجعه کنند و تمامی کادر درمانی با میل و رغبت و اشتیاق به وظایف انسانی‏مان برای ارایه خدمات سلامت و درمان بیماری مددجویان عمل کنیم. 
دکتر پیوندی در پایان اظهار داشت: با محوریت معاونت توسعه و همکاری نهادهایی که ماموریت هایی از جنس مددکاری دارند مانند اداره رفاه، واحد مددکاری، دفتر امور بانوان، مرکز مشاوره برنامه ریزی جامعی صورت گیرد تا در خانواده بزرگ دانشگاه اعم از کارکنان و دانشجویان، مواردی ازمحرومیت و آسیب اجتماعی نباشد و موارد احتمالی، هر چه سریعتر شناسایی شوند و حمایت مؤثر و خدمات مناسب دریافت نمایند. 
همچنین در پایان این مراسم از مددکاران برتر دانشگاه تقدیر شد. اسامی مددکاران برتر به شرح زیر می باشد: 
در بخش پیشکسوتان؛ 
منیره سید صالحی (معاونت درمان)
فریبا ابراهیمی نیا(بیمارستان امام حسین(ع))
مهری یحیی پور (بیمارستان اختر)
زهرا تروند (بیمارستان لقمان حکیم)
 در بخش مسئولین نمونه؛ 
پروانه سلحشور(بیمارستان مهدیه)
اسماعیل راشدی(بیمارستان آیت الله طالقانی)
ملیحه خلوتی(بیمارستان 15 خرداد)
در بخش کارشناسان نمونه؛ 
آذر خواستار(بیمارستان امام حسین (ع))
سعیده نوری(بیمارستان لقمان)
آرش توکلی(بیمارستان امام حسین(ع))
نسرین فرساد وفائی(معاونت درمان)
شهره سادات میرباقری(معاونت درمان)