صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

آینده مهاجرت راتغییر دهید/ سرمایه گذاری در امنیت غذایی و توسعه روستایی را جدی بگیریم

از سال 1945، 24 مهرماه (16 اکتبر) روز جهانی غذا نامگذاری شده است، شعار روز جهانی غذا در سال 2017 "آینده مهاجرت راتغییر دهید، سرمایه گذاری در امنیت غذایی و توسعه روستایی" نامگذاری شده است.
دکتر فرناز اهدائی وند مدیر گروه سلامت جمعیت، خانواده و تغذیه معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان این مطلب گفت: در این روز سازمان‌های بین المللی با هدف حساس سازی و کسب حمایت سیاسی به منظور برقراری امنیت غذا و تغذیه، در جهت ریشه کنی گرسنگی و کاهش سوء تغذیه تلاش می کنند. 
وی افزود: با گرامیداشت این روز و توجه به توسعه روستایی نه تنها می‌توان فرصت های تجاری و شغل برای جوانان با تولید محصولات کشاورزی ایجاد کرد بلکه می‌تواند منجربه افزایش امنیت غذایی، معیشت بیشتر، دسترسی بهتر حمایت‌های اجتماعی، کاهش اختلاف بر سر منابع طبیعی و راه حل‌های جلوگیری از تخریب محیط زیست و تغییرات آب و هوایی شد.
دکتر فرناز اهدائی‌وند درخصوص معنی گرسنگی توضیح داد: گرسنگی به معنای کمبود موادغذایی است که سیری شکمی حاصل نمی شود. نوع دیگری ازگرسنگی وجود دارد که گرسنگی سلولی نامیده می شود. دراین نوع گرسنگی مواد مغذی لازم برای رشد و نموکودکان، سلامت بزرگسالان و عملکرد صحیح سلول فراهم نمی‌شود. 
وی افزود: گرسنگی سلولی ممکن است خود را به سرعت نشان ندهد و حتی سال ها به طول انجامد ولی می تواند بر روی بهره هوشی، ایجاد بیماری های مزمن، توان کاری افراد و رشد توسعه ملی یک جامعه تاثیرگذار باشد. بنابراین بایستی در بحث آموزش به خانوارها و حساس سازی سیاست گذاران این نکته را در نظر داشت که سیری شکمی به تنهایی کافی نیست و باید بحث سیری سلولی و برنامه ریزی های مرتبط با آن درنظر گرفته شود.
در ادامه مدیر گروه سلامت جمعیت، خانواده و تغذیه معاونت امور بهداشتی در خصوص برنامه های معاونت امور بهداشتی دانشگاه به منظور گرامیداشت این روز گفت: با همکاری و هماهنگی مراکز و شبکه های تحت پوشش معاونت امور بهداشتی دانشگاه، برنامه های متنوعی از قبیل  اجرای برنامه های حمایتی تغذیه کودکان با همکاری کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی مانند برنامه مشارکتی حمایتی بهبود تغذیه کودکان دارای سو تغذیه و برنامه تامین یک وعده غذایی گرم در روستا مهدها، آموزش و فرهنگ سازی مدیریت مصرف غذا با هدف پیشگیری از اضافه وزن و چاقی و کاهش ضایعات غذا در قالب برگزاری جلسات آموزشی، جشنواره های غذای سالم، ارسال پیامک، نصب پلاکارد، توزیع رسانه و ... در مراکز و پایگاههای سلامت تحت پوشش دانشگاه، مهدکودک ها، مدارس، ادارات، کارخانجات، خانه‌های سلامت، اجرا می‌گردد. 
همچنین توزیع رسانه‌های آموزشی در سامانه اتوبوس رانی، میادین میوه و تره بار و...؛ از دیگر برنامه های معاونت بهداشتی برای آگاهی دادن به آحاد جامعه است که با هماهنگی سازمان های ذیربط انجام خواهد شد.
 


١٧:٢٦ - دوشنبه ٢٤ مهر ١٣٩٦    /    عدد : ٥٢٨٥٥    /    تعداد نمایش : ٧١٢