صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

نظارت دانشگاه بر مراکز درمانی تحت پوشش، 29 درصد بیشتر شد

دکتر میرهاشمی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به انجام بیش از 3000 بازدید نظارتی در نه ماهه ابتدایی سال 96، جزئیات این بازدیدها را تشریح کرد.
دکتر میرهاشمی رسالت معاونت درمان دانشگاه را، نظارت بر کلیه مراکز درمانی دولتی و خصوصی، تامین نیروی پزشکی و پیراپزشکی برای مراکز درمانی تابعه با هدف پیشگیری و درمان و ارتقاء سطح سلامت جامعه، بهبود کمی و کیفی وضعیت فضاهای درمانی، ساماندهی خدمات بیمارستانی برای دسترسی عادلانه مردم به خدمات درمانی مناسب بیان کرد.
وی با اشاره به این که دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، درمان نزدیک به نیمی از جمعیت شهر تهران ( حدود ۵میلیون و۳۰۰ هزار نفر ) را تحت پوشش دارد اظهار داشت: این دانشگاه ۸۰۰۰ مطب، ۴۵۷ درمانگاه عمومي وتخصصي، ۴۴ مركز جراحي محدود، ۸۷۰ مركز درمان سوء مصرف مواد، ۱۸۷۲ موسسه پیراپزشکی (شامل آزمایشگاه، فيزيوتراپي، كاردرماني، توانبخشی و غيره) و  همچنین 19 بیمارستان دانشگاهي و ۵۱ بیمارستان خصوصی را تحت پوشش خود دارد. که نشان از گستردگی و حجم بالای فعالیت های این معاونت است.
سرپرست معاونت درمان با اشاره به رشد 29 درصدی بازدیدهای نظارتی نسبت به سال 95 گفت: با توجه به گستردگی منطقه جغرافیایی، تعداد بالای مراکز و جمعیت تحت پوشش، نبود اطلاعات دقیق از برخی از مراکز درمانی خصوصا مطب های شخصی، عدم توجه به برخی از فرایندها توسط کادر درمانی بدلیل برخی عادت های رایج، تشدید بازدیدهای نظارتی بعنوان یک استراتژی مهم از سال 94در دستور کار معاونت قرار گرفت؛ و امسال نیز با تلاش کلیه همکاران تنها در بخش مدیریت نظارت و اعتباربخشی توانستیم از 2386 بازدید در سال 95 به 3085 بازدید در نه ماهه سال 96 برسیم، که رشد 29 درصدی را نشان میدهد.  
وی با اعلام مراجعه 837687 نفر به اورژانس های بیمارستان های دولتی و جابجایی 4117 بیمار در بین مراکز درمانی در نه ماهه سال جاری گفت: در طول این نه ماه حوادث و رویدادهای مختلفی در شهر تهران، محدوده دانشگاه و حتی در سطح کشور رخ داده است، که مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی معاونت، مددکاری اجتماعی و ستاد بحران دانشگاه تمام تلاش خود را در ارائه خدمت رسانی به نحو مطلوب انجام داده است. 
سرپرست معاونت درمان درخصوص وضعیت بیماری های خاص نیز گفت: علاوه بر انجام 1230 مورد اعمال جراحی در زمینه پیوند کلیه، قلب، ریه، کبد و مغز استخوان در شش ماهه اول سال 96، با 205 تخت دیالیز در بخش دولتی و 374 تخت در بخش خصوصی به 2360 بیمار دیالیزی خدمات درمانی ارائه می شود. 
دکتر میرهاشمی با اشاره به اینکه بازدیدهای نظارتی تنها گوشه یی از خدمات این معاونت است، افزود: تدوین پروژه نقشه راه درمان ایران ۱۴۰۴، نظارت بر رعایت تعرفه ها در بخش دولتی و خصوصی، نظارت بر روند اجرای صحیح برنامه های طرح تحول نظام سلامت، جمع آوری اطلاعات خدمات پر هزینه و پر مصرف در بیمارستان های تابعه و تحلیل هزینه های بیمارستانی، برگزاری کمیسیون قانونی امور آزمایشگاه ها، صدور پروانه ها و پرتوپزشکی، بازدید ارزیابی فضاهای فیزیکی از مراکز و موسسات پزشکی و پیراپزشکی،  انجام ارزیابی ایمنی بیمار در بیمارستانهای تحت پوشش، استانداردسازی 5 پروتکل درمانی در حوزه زنان و زایمان، پیگیری راه اندازی سیستم نوبت دهی یکپارچه دانشگاهی، تهیه و تدوین برنامه ریزی استراتژیک ۵ ساله معاونت درمان، برگزاری کمیته در حوزه های مختلف از جمله اقدامات مهم در حوزه معاونت درمان است.
وی از اجرای موفق طرح نیدکپ در بیمارستان مهدیه، کاهش 3/1 درصدی سزارین نسبت به سال 95، راه اندازی واحد مراقبت پرستاری در منزل در بیمارستان های دولتی، آموزش اصول و مبانی ایمنی بیمار برای دستیاران تخصصی و کادر درمانی مراکز، شناسایی 1662 مادر پرخطر با اجرای برنامه موربیدیتی، گسترش نفوذ حوزه روابط عمومی و کسب رتبه برتر در حوزه اطلاع رسانی در سطح دانشگاه بعنوان فعالیت های ویژه حوزه معاونت یاد کرد.
دکتر میرهاشمی در خاتمه موفقیت های حوزه درمان را مدیون تلاش های پرسنل دلسوز و با تجربه این حوزه دانست و ضمن تشکر از ایشان، از حمایت های رئیس دانشگاه، معاونین و مدیران دانشگاهی و حمایت های وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی تشکر و قدردانی کرد.
 


١٦:١٢ - چهارشنبه ٢٠ دی ١٣٩٦    /    عدد : ٥٦٧٤٤    /    تعداد نمایش : ٦٩٣