صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

سمینار" تصویربرداری زنان"برگزار می شود/رادیولوژیست‌ها خط اول شناسایی سرطان‌های زنان

 سمینار دوروزه "تصویربرداری زنان"توسط انجمن رادیولوژی ایران و با همکاری گروه رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، 27-26 بهمن ماه درهتل ارم تهران برگزار می شود.

دکتر مرتضی صانعی‌طاهری مسئول کمیته زنان و مامایی انجمن رادیولوژی ایران و مدیرگروه رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درآستانه برگزاری این سمینار با اشاره به اینکه رادیولوژیست‌ها خط اول شناسایی سرطان‌های زنان هستند، گفت: ‌در صورت تشخیص به موقع، تصمیم‌گیری در درمان سرطان سریع‌تر انجام می‌گیرد

وی افزود: رادیولوژیست‌ها دستیاران رادیولوژی ازجمله مخاطبین این سمینار بوده و مباحث مربوط به بیماری‌های زنان، سرطان‌های زنان و پزشکی قانونی مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد.

مدیرگروه رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد:‌ چندین پنل تخصصی باحضور اساتید و متخصص زنان در ارتباط با سرطان رحم، دهانه رحم، تخمدان مورد بررسی قرارخواهد گرفت. همچنین پنل پزشکی قانونی باحضور متخصصین پزشکی قانونی در مورد خطاهای پزشکی و مباحث قانونی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

دکتر صانعی با بیان اینکه رادیولوژیست‌ها خط اول شناسایی برخی از بیماری‌ها به شمار می‌روند و این مسئله از طریق سونوگرافی که در دسترس بوده و یک روش غیرتهاجمی به شمار می‌رود، اظهار داشت:‌ در صورت تشخیص به موقع، تصمیم‌گیری در درمان سریع‌تر انجام گرفته و اگر نیاز به MRIو سی‌تی‌اسکن باشد رادیولوژیست‌ها اقدام کرده و می‌توانند نوع، محل این ضایعه، سایز و مرحله بیماری را تشخیص دهند و براساس آن نوع درمان جراحی، شیمی‌درمانی در صورت لزوم صورت گیرد.

مسئول کمیته زنان و مامایی انجمن رادیولوژی ایران بیان داشت: بیماری‌های غیرسرطانی در زنان که سبب خونریزی غیرطبیعی ناشی از پولیپ و فیبروم در زنان می‌شود، توسط رادیولوژیست‌ها قابل تشخیص بوده، همچنین مباحث نازایی در زنان و مردان و مانیتورینگ تخمک‌ یا فولیکول و کیست‌های تخمدانی که سبب مشکلات در زنان شده همچنین موضوع آندومتریوز در این سمینار مورد توجه قرار گرفته و توسط اساتید و صاحبنظران برجسته مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد.

مدیرگروه رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: مباحث سونوهیستروگرافی (تزریق مایع به داخل رحم زیر گاید سونوگرافی برای تشخیص پولیپ، چسبندگی و میوم زیر مخاطی)، همچنین هیستروسالپنگوگرافی (تزریق ماده حاجب به رحم جهت بررسی آنومالی رحم و لوله رحمی) نیز در این کنگره مورد بحث قرار می‌گیرد.

لازم به ذکر است که دبیر این سیمنار دکتر مرتضی صانعی طاهری و دبیر علمی سمینار نیز دکتر الهام کشاورز می باشد و 10 امتیاز بازآموزی نیز برای شرکت کنندگان به همراه خواهد داشت. همچنین علاقمندان جهت دریافت اطلاعات بیشتر می توانند با  دبیرخانه دائمی کنگره ها به شماره: 44462078-021 تماس حاصل کرده و یا به آدرس: www.isr.org.irمراجعه کنند.

 


١٢:١٤ - دوشنبه ٢٣ بهمن ١٣٩٦    /    عدد : ٥٨١٦٦    /    تعداد نمایش : ٦٠٦