صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

بازدید وزیر بهداشت کشور موریتانی از خانه بهداشت افجه و مرکز خدمات جامع سلامت لواسان

"پرفسور کان بوبکر" وزیر بهداشت موریتانی و هیات همراه وی، با هدف توسعه روابط بین دو کشور و آشنایی با نظام شبکه بهداشتی؛ شنبه 26 اسفندماه از خدمات ارایه شده در خانه بهداشت افجه و مرکز خدمات جامع سلامت لواسان که از مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است، بازدید کردند.
دکتر عرشی معاون امور بهداشتی دانشگاه در این بازدید از بهورزان به عنوان خط مقدم پیشگیری و ارایه خدمات اولیه در سیستم بهداشت کشور یاد کرد و به بیان نقش و جایگاه آنان در سلامت جمعیت روستایی تحت پوشش پرداخت.
وی افزود: هر مرکز خدمات جامع سلامت به طور میانگین به 12500 نفر خدمت ارایه می کند.  
معاون امور بهداشتی دانشگاه در ادامه به بیان مباحثی از قبیل چگونگی ایجاد و سابقه خانه های بهداشت در ایران، لزوم تربیت بهورز، شرح وظایف و تحصیلات بهورزان، اجزای PHC، برنامه دهگردشی و سطوح ارجاع از خدمات عمومی به تخصصی و فوق تخصصی پرداخت.
در ادامه علائینی، بهورز خانه بهداشت افجه نیز درمورد جمعیت و خانوار تحت پوشش، خدمات ارائه شده در خانه بهداشت، ثبت خدمات و ایجاد پرونده الکترونیکی در سامانه سیب توضیحاتی را برای هیات بازدید کننده ارائه کرد.
وزیر بهداشت موریتانی با هیئت همراه در ادامه از بخش‌های مختلف مرکز خدمات جامع سلامت لواسان نظیر پزشک خانواده، دهان ودندان، بهداشت روان، بهداشت خانواده، تغذیه، بیماری ها، سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس، آزمایشگاه، داوطلبین سلامت و بهداشت محیط نیز بازدید کردند.
همچنین گزارش مبسوطی از اقدامات و عملکرد هر واحد توسط مسئول برنامه به بازدیدکنندگان ارائه شد. 
در پایان دیدار، وزیر بهداشت کشور موریتانی از خدمات ارایه شده در خانه بهداشت افجه و مرکز خدمات جامع سلامت لواسان ابراز رضایت کرد. 
"پرفسور کان بوبکر" ارائه خدمات به کلیه گروه‌های سنی و تحت پوشش قرار دادن افراد از بدو تولد را یکی از نقاط قوت سیستم سلامت کشور ایران دانست. 
وی همچنین اظهار امیدواری کرد تا بتواند برای کشورش از این سیستم الگو برداری کند. 
گفتنی است تیمی از وزارت بهداشت و معاونت امور بهداشتی دانشگاه نیز هیات بازدید کننده موریتانی را همراهی می کردند.
 


١٣:٣٢ - يکشنبه ٢٧ اسفند ١٣٩٦    /    عدد : ٥٩٧٣١    /    تعداد نمایش : ٤٤٦