صفحه اصلي > اخبار > اخبار دانشگاه 
 


کانون دانش آموختگان راه اندازی می شود/ دکتر پیوندی: هویت دانشگاه و دانش ‏آموختگان ناگسستنی است

کانون دانش آموختگان راه اندازی می شود/ دکتر پیوندی: هویت دانشگاه و دانش ‏آموختگان ناگسستنی است

رئیس دانشگاه در آئین یکپارچه دانش آموختگی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: حضور در آیین باشکوه دانش آموختگان دانشگاه مایه سرور و مباهات این‏جانب است. پایان پرافتخار دوران تحصیلات شما فرزندان برومند ایران اسلامی، و ورودتان به عرصه خدمت برای ارتقای سلامت هم‏ میهنان را تبریک عرض می‏کنم. 
دکتر علی اصغر پیوندی خطاب به دانش آموختگان گفت: شما عزیزان دانش ‏آموخته دانشگاهی هستید که پیشگام اصلاحات در آموزش پزشکی کشور بوده و در آخرین رتبه‏ بندی آموزشی دانشگاه‏ های علوم پزشکی کشور جایگاه نخست را کسب نموده است. حفظ برتری و پیشگامی این دانشگاه مسؤولیت همه ماست و امیدوارم درخشش شما در عرصه خدمت و در مقاطع بعدی تحصیلی بر افتخارات این دانشگاه بیافزاید.
دکتر پیوندی اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی پاسخگویی اجتماعی را به عنوان رسالت ویژه خود برگزیده است. پاسخگویی اجتماعی به معنی توجه حداکثری به نیازها، انتظارات، و تقاضاهای جامعه و تلاش حداکثری برای برآورده کردن این نیازها، انتظارات، و تقاضاها و پذیرفتن مسؤولیت مشکلات سلامت جامعه پیرامونی است. در راستای همین رسالت به همه شما عزیزان برای تمرکز بر نیازهای جامعه و هم ‏میهنان در دوران فعالیت حرفه‏ ای توصیه می‏کنم. کوله بار دانش و مهارت پزشکی بدون نگرش صحیح و جامع نسبت به سلامت، بدون توجه به نیاز جامعه، بدون ارتباط با مردم، و بدون عشق و ایثار نسبت به هم ‏میهنان و هم‏نوعان ارزشی ندارد.
وی مهمترین راهبرد برای تحقق رسالت پاسخگویی اجتماعی را پایبندی دانش آموختگان علوم پزشکی به موازین اخلاق حرفه ‏ای دانست. دکتر پیوندی تأکید کرد: مایه مباهات صاحبان حرف پزشکی است که از دیرباز آراسته به اخلاق حرفه ای بوده ‏اند و همین، جایگاه والا و منزلت اجتماعی ایشان را سبب شده است. امروز صیانت از این جایگاه والا رسالت تک تک ماست. در آیین ما ضمانت پایبندی به اخلاق حرفه ‏ای بیش از سایر جوامع است. شما امروز در پیشگاه خدا برای پایبندی به موازین اخلاق حرفه‏ ای‏مان سوگند یاد می‏کنید.
رئیس دانشگاه تصریج کرد: اگر آموزش‏های دانشگاهی در رشته ‏های علوم پزشکی با درک عمیق توام باشد، دانش‏ آموختگان این رشته‏ ها که موضوع تحصیلشان معطوف به پیچیده ‏ترین مخلوقات خدا بوده است، به مراتب والایی از خداشناسی و درک عظمت خالق دست می‏ یابند. رمز موفقیت اسطوره‏ های طبابت در ایران هم تلفیق دانش و مهارت با معرفت الهی و اخلاق بوده است. هر چه بیشتر می ‏آموختند بیشتر در برابر عظمت خالق خضوع و خشوع می‏کردند و بیشتر در می‏ یافتند که سلامتی و بیماری به دست خداست و طبیبان در طول اراده الهی، جزء ناچیزی از زنجیره اسباب و علل هستند. 
وی ابراز امیدواری کرد: همواره در ارایه خدمات سلامت به هم ‏میهنان به قداست حرفه خود و مسؤولیت خطیرتان در پیشگاه الهی واقف باشید و خداوند در این امر مقدس یاورتان باشد.در سختی‏ها به یاد خدا باشید و اجازه ندهید دغدغه‏ ها و اشتغالات مادی بر کیفیت خدماتتان تاثیر بگذارد.
دکتر پیوندی در توصیه دیگر به دانش آموختگان دانشگاه گفت: اهتمام به آموزش مداوم و حفظ روزامدی علمی را فراموش نکنید. علوم پزشکی روز به روز و لحظه به لحظه در معرض تغییر است. موفقیت در حرفه ‏های گروه پزشکی در گروی حفظ روزامدی علمی و بکارگیری بهترین شواهد علمی موجود برای ارایه خدمات سلامتی است. از ظرفیت برنامه ‏های آموزش مداوم برای حفظ روزامدی علمی به صورت شایسته بهره ‏برداری نمایید.   
وی ضمن تأکید بر تداوم ارتباط دانش آموختگان و دانشگاه گفت: هویت دانشگاه و دانش ‏آموختگان در هم تنیده و ناگسستنی است. رشد و تعالی آینده شما نشانه موفقیت و مایه افتخار ماست. توسعه و پیشرفت دانشگاه هم همواره مایه افتخار شماست. از این منظر حفظ ارتباط دانش ‏آموختگان با دانشگاه ضروریست. ضمن اعلام آمادگی برای حمایت از ابتکارات دانش آموختگان برای حفظ ارتباط با یکدیگر و دانشگاه، از همکارانم در معاونت دانشجویی و فرهنگی انتظار دارم برای سازماندهی ارتباط مداوم دانش آموختگان با دانشگاه در قالب سازمان یا کانون دانش‏ آموختگان با مشارکت خود این عزیزان برنامه ‏ریزی نمایند.
دکتر پیوندی تصریح کرد: انتظار دارم در سازماندهی موضوع دانش‏ آموختگان پیش ‏بینی‏ هایی بشود که این عزیزان بتوانند از برخی تسهیلات دانشگاه استفاده کنند، در فعالیت‏های خدماتی و علمی توسط شبکه دانشگاه پشتیبانی شوند، فعالانه برای موفقیت‏های حرفه ‏ای آتی توسط دانشگاه پایش و پشتیبانی شوند و در توسعه و تعالی دانشگاه خودشان امکان مشارکت داشته باشند. خوشبختانه ظرفیت‏های روزافزون ابزارها و فن‏آوری‏های ارتباطی، چنین سازماندهی را آسان کرده و امروز بهانه‏ای برای گسست میان دانش‏آموختگان و دانشگاه پذیرفتنی نیست.
رئیس دانشگاه با تأکید بر حمایت دولت از فعالان حوزه سلامت اظهار داشت: امیدوارم با تداوم سرمایه ‏گذاری مادی و معنوی دولت در حوزه سلامت، شرایط مطلوب برای شکوفایی استعدادهای دانش آموختگان علوم پزشکی فراهم گردد. توجه به خواسته ‏ها و انتظارات جامعه پزشکی و جلب مشارکت ایشان در تصمیم ‏سازی‏ها برای ارتقای کیفیت خدمات پزشکی ضروریست. وی ادامه داد: هیچ برنامه ‏ای برای اصلاحات در نظام سلامت بدون مشارکت جامعه پزشکی با موفقیت همراه نخواهد بود. بر این اساس دولت وظیفه دارد شرایط مورد انتظار جامعه پزشکی به ویژه دانش ‏آموختگان جوان را تامین نماید تا با امید و انگیزه کافی به ارایه خدمات مطلوب به هم ‏میهنان بپردازند.از دانش ‏آموختگان علوم پزشکی هم انتظار می‏رود فعالانه و با رویکرد علمی و منطقی در تعیین سرنوشت حرفه ای خود و اصلاح نظام سلامت مشارکت نمایند.
دکتر پیوندی همچنن از دست‏ اندرکاران برگزاری این مراسم در معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه قدردانی کرد و خطاب به دانش آموختگان گفت: بار دیگر ورود شما عزیزان به عرصه پرافتخار خدمت برای ارتقای سلامت هم ‏میهنان را پس از چندین سال تلاش و مجاهدت علمی خدمت شما و خانواده ‏های گرانقدرتان تبریک عرض می‏کنم. برای شما در همه عرصه ‏های زندگی به ویژه در زندگی حرفه ‏ای‏تان آرزوی موفقیت و بهروزی دارم و از خداوند متعال برای شما و خانواده‏ های محترمتان سلامت و سعادت مسئلت می‏کنم.
وی اذعان داشت: وظیفه خود می‏دانم در این فرصت از زحمات همه استادان و اعضای هیات علمی دانشگاه در دوران تحصیل شما عزیزان تشکر و قدردانی کنم. افراد زیادی از خانواده بزرگ دانشگاه طی سالهای تحصیل شما تلاش کردند تا امروز شما توفیق ورود به عرصه خدمت به سلامت هم ‏میهنان را کسب کنید. بدون شک علیرغم تلاش‎های مدیران و کارکنان و استادان دانشگاه، مجموعه امکانات و خدماتی که تقدیم شما شد در برابر شایستگی‏ های شما با کاستی‏ هایی همراه بود. همین‏جا بابت کاستی‏ های احتمالی که در دوران تحصیل مواجه شدید از همه شما عزیزان پوزش می‏ طلبم.
رئیس دانشگاه در پایان گفت: امیدواریم این کاروان علم و معرفت را با همراهی شما در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به سرمنزل مقصود برسانیم.