صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


ارائه 35 میلیون خدمات بهداشتی دهان و دندان در طرح تحول سلامت

ارائه 35 میلیون خدمات بهداشتی دهان و دندان در طرح تحول سلامت

همزمان با بزرگداشت روز دندانپزشکی، همایش دومین سالگرد طرح تحول سلامت دهان و دندان 21 فروردین ماه در هتل المپیک برگزار شد. 
این مراسم با حضور دکتر هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر علی اکبر سیاری معاون بهداشت وزارت بهداشت، دکتر سید محمد هادی ایازی معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت، دکتر سعید عسگری دبیر شورای سلامت دهان وزارت بهداشت و کلیه روسا و معاونین بهداشت و درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برگزار شد. 
دکتر حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت در این مراسم ضمن بزرگداشت روز دندانپزشکی، مطالبی در راستای اجرای طرح تحول سلامت دهان و دندان بیان نمود. 
ارائه 35 میلیون خدمت دهان و دندان طی دو سال گذشته
 دکتر علی اکبر سیاری در این همایش با بیان این مطلب که طی دو سال از شروع طرح تحول سلامت دهان و دندان در وزارت بهداشت 35 میلیون خدمت ارائه شده و این خدمات در 30 سال گذشته بی سابقه بوده است، اظهار داشت: در این مدت 1250 دندانپزشک و 1500 دستیار دندانپزشک برای نخستین بار جذب شبکه بهداشت و درمان کشور شدند. 
وی افزود: در طی دو سال گذشته برای 59 هزار و 525 مدرسه در مقطع ابتدایی شامل 7 میلیون دانش آموز کشور وارنیش فلوراید تراپی انجام شد. اطلاعات این دانش آموزان تحت پرونده الکترونیک سلامت دهان ثبت شده و برای یک میلیون و 600 هزار دانش آموز نیز فیشور سیلانت از سطح دوم خدمات ارائه شد. 
معاون بهداشت با اشاره به اینکه وقتی این طرح شروع شد فقط 100 نیروی انسانی داشتیم و الان بیش از 1250 نیروی دهان و دندان داریم، گفت: این نیروها قبلا فقط 90 دقیقه و الان 200 دقیقه در روز خدمات انجام می دهند. 
وی افزود: 5. 5 درصد از اعتبارات پزشک خانواده روستایی به این طرح اختصاص یافت. 533 یونیت دندانپزشکی راه اندازی شد. هرچند هنوز خدمات در شهر کامل نیست و باید فعال تر شود. 
 
شبکه خیرین در حوزه سلامت دهان و دندان راه اندازی می شود
دکتر سید محمد هادی ایازی معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت در طی این همایش اظهار داشت: دندانپزشکان در کشور می توانند برای رونق کلینیک های سیار دندانپزشکی، به صورت داوطلبانه مانند کاروان خیریه نورآوران سلامت کمک کنند و در ایام مختلف سال در نقاط محروم کشور حضور یابند. 
دکتر ایازی از راه اندازی شبکه خیرین در حوزه سلامت دهان و دندان در کشور خبر داد و گفت: اقدامات لازم برای ثبت این شبکه خیریه در وزارت کشور انجام شده و تا هفته آینده مجوز آن صادر می شود و بنا داریم این شبکه را در تمام دانشگاه های علوم پزشکی گسترش دهیم و برای سایر بیماری ها نیز کلینیک های سیار را تهیه و توزیع کنیم. 
 وجود 13 دندان پوسیده، کشیده و پر شده در افراد گروه سنی 35 تا 44 سال
دکتر سعید عسگری دبیر شورای سلامت دهان وزارت بهداشت در دومین سالگرد طرح تحول سلامت دهان و دندان و بزرگداشت روز دندانپزشکی، اظهار داشت: بر اساس آخرین پیمایش انجام شده، شاخص DMF )تعداد دندانهای پوسیده، کشیده و پر شده) در گروه سنی 35 تا 44 سال، حدود 13 است که شامل 6 دندان کشیده، 4 دندان پوسیده و 3 دندان پر شده است و این مقدار، بسیار زیاد است. 
 
وی در ادامه خاطرنشان کرد: در کودکان 5 تا 6 سال، میزان DMF بیش از 5 دندان و در کودکان 12 ساله، حدود 2 دندان است اما بر اساس استانداردهای جهانی، ایران در گروه کشورهایی قرار دارد که میزان شاخص DMF نسبتا کمی دارد. 
گفتنی است در حاشیه این همایش گروه بهداشت دهان و دندان معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی عملكرد خود را در راستای طرح تحول سلامت در غرفه ای كه با هدف ارائه عملكرد دانشگاه‌ها و دانشكده های علوم پزشكی سراسر كشور برپا شده بود، ارائه نمود. 
دکتر هاشمی وزیر بهداشت با حضور در غرفه ها از تلاش‌های صورت گرفته در این حوزه قدردانی نمود. 
در طی این بازدید پیام تشکر حدود 200 دانش آموز از وزیر بهداشت در خصوص اجرای طرح وارنیش فلوراید تراپی دانش آموزی توسط دکتر عرشی معاون امور بهداشتی دانشگاه به ایشان اهدا شد. 
همچنین دکتر سیاری، دکتر ایازی، دکتر حریرچی، دکتر عسکری، دکتر صمدزاده رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت و دکتر پیوندی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی از نمایشگاه جنبی همایش بازدیدکردند و از نزدیک با فعالیتهای انجام شده در زمینه سلامت دهان و دندان در حوزه این دانشگاه آشنا شدند.