صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

تازه های کتاب/ با کتاب ایمنی مواد شیمیایی آشنا شوید

کتاب ایمنی مواد شیمیایی نوشته دکتر پویان کیان و دکتر ارقامی توسط انتشارات فدک ایساتیس در 500 نسخه سال ۱۳۹۶ انتشار یافت.
در این کتاب که توسط دکتر مصطفی پویان استادیار گروه مهندسی بهداشت حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و دکتر شیرازه ارقامی دانشیار گروه مهندسی بهداشت حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی زنجان به رشته تحریر درآمده است، مولفان سعی کردند تصویری به روز و نسبتا جامع از مبحث ایمنی شیمیایی ارایه دهند.
امروزه زندگی انسان ارتباطی تنگاتنگی با مواد شیمیایی گوناگون دارد، مزایای استفاده از این مواد در بهبود کیفیت زندگی چنان است که زنجیره تولید، حمل، فروش و کاربرد مواد شیمیایی، تجارتی بسیار سودآور را در دنیا پدید آورده است. 
با وجود مزایای بی شمار صنایع شیمیایی متاسفانه جوامع انسانی متحمل خسارت های عظیم ناشی از حوادث شیمیایی شده است. از این رو در دهه های اخیر تلاشهای بین المللی چشمگیری برای بهبود ایمنی زنجیره تولید و کاربرد مواد شیمیایی صورت گرفته که بخش عمده ای از این تلاشها برعهده سازمان های بین المللی و ناظر بر یکپارچه سازی استانداردهای شناسایی، طبقه بندی، بسته بندی و حمل و نقل و نگهداری مواد شیمیایی خطرناک می باشد. 
معمولا فراوانی وقوع حوادث شیمیایی که براثر واکنشهای مواد شیمیایی پدید می آید، بالا نیست ولی پیامد آنها بسیار شدید می باشد. به همین دلیل یکی از مباحث اصلی در ایمنی صنعتی و ایمنی جامعه، کنترل این گونه حوادث است. ایمنی مواد شیمیایی دربردارنده گستره ای از اقدامات فنی و مدیریتی در مراحل خرید، حمل و نقل، ذخیره سازی و کاربرد مواد شیمیایی است و ایمنی مواد شیمیایی به ویژه در صنایع فرایندی اهمیت فراوانی دارد. 
این کتاب مشتمل بر 10 فصل و 279 صفحه می باشد که مباحثی نظیر آشنایی با صنایع و مدیریت ایمنی شیمیایی، شناسایی طبقه بندی و برچسب گذاری مواد شیمیایی، سیستم جهانی طبقه بندی و برچسب گذاری مواد شیمیایی، آشنایی با تجهیزات فرآیندی، حوادث شیمیایی، مخازن ظرف و بسته بندی مواد شیمیایی، نگهداری ایمن مواد شیمیایی، حمل و نقل پیمانه ای مواد شیمیایی و حمل پیوسته مواد شیمیایی از عناوین فصول این کتاب می باشند.
علاقمندان می توانند برای تهیه این کتاب به دفتر انتشارات فدک ایساتیس به نشانی تهران، خیابان انقلاب، خیابان اردیبهشت، بین لبافی نژاد و جمهوری، ساختمان 10 مراجعه کرده یا به منظور کسب اطلاعات بیشتر با شماره 66482221-66481096 تماس بگیرند.
 
برای مشاهده صفحات اول کتاب اینجا کلیک کنید.
 


١٢:٢٣ - دوشنبه ١٣ آذر ١٣٩٦    /    عدد : ٥٥٠٦٦    /    تعداد نمایش : ٥٣٢