صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

شیطنت های بیش از حد کودکان را جدی بگیریم

دکتر منصور بهرامی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه اختلال رفتاری یکی از بیماری های شایع در بین کودکان است، گفت: بین 15 تا 20 درصد کودکان ایرانی دارای اختلالات رفتاری هستند. 
دکتر منصور بهرامی افزود: اضطراب، افسردگی، کم تمرکزی، بیش فعالی و اوتیسم ازجمله اختلالات رفتاری است که برخی از کودکان به آن مبتلا هستند. وی اظهارداشت: علایم بالینی کودکان دارای اختلالات رفتاری برحسب نوع بیماری متفاوت است به طور مثال شیطنت های بیش از حد و بی دقتی از علایم بالینی بیش فعالی است.  
دکتر بهرامی خاطرنشان کرد: اختلالات رفتاری در همه کشورها وجود دارد، اما کشورهای پیشرفته درتلاش هستند تا به موقع افراد مبتلا به این بیماری را شناسایی و نسبت به درمان آنها اقدام کنند. وی سن بروز علایم بالینی این بیماری در کودکان را 2 تا 3 سالگی اعلام کرد و گفت: معمولا در ایران این کودکان در مهد یا مدرسه شناسایی می شوند و تازه به فکر درمان آنان می افتیم که این زمان دیر است و باید این افراد را زودتر شناسایی و نسبت به درمان آنها اقدام کرد. 
 
کودکان مبتلا به بیماری های مزمن تا چهار برابر به اختلال رفتاری دچار می شوند
وی ادامه داد: کودکانی که مبتلا به بیماری های مزمن از جمله قلبی و عصبی هستند سه تا چهار برابر سایر کودکان به اختلال رفتاری مانند اضطراب و افسردگی دچار می شوند. عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: این افراد سه تا چهار برابر سایر کودکان هم دچار اختلال خواب می شوند. دکتر بهرامی بیان کرد: افراد مبتلا به اختلال رفتار ممکن است داروی خود را به موقع مصرف نکنند و بداخلاقی هم داشته باشند که این موضوع بر روند بهبودی آنان تاثیر منفی می گذارد و ممکن است بیماری این افراد تشدید شود. 
 
پزشکان درهنگام درمان بیماری های مزمن جسمی، باید به مشکلات روانی کودکان نیز توجه کنند
وی ادامه داد که پزشکان در هنگام درمان بیماری های مزمن جسمی از جمله دیابت و سرطان ها، باید به روحیه و روان کودک هم توجه کافی داشته باشند تا درطول مدت درمان بیماری جسمی دچار مشکلات رفتاری و روانی نشوند. دکتر بهرامی بیان کرد: استرس های ناشی از محیط بیمارستان، تزریقات، جراحی ها و درد ناشی بیماری، منشا اضطراب های طولانی در کودکان خواهند شد. 
دکتر بهرامی درخصوص شیطنت های کودکان گفت: گاهی اوقات شیطنت های کودکان را به حساب بچگی آنان می گذاریم، اما این موضوع می تواند ریشه در اختلالات رفتاری آنها داشته باشد و در صورتی که شیطنت های کودکان از حد معمول بیشتر شد باید به روانپزشک مراجعه کرد. دکتر بهرامی به استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد در این زمینه اشاره کرد و افزود: سازمان های مردم نهاد مانند محک علاوه بر کم کردن بار مالی از خانواده، می توانند زمینه ارایه خدمت بهتر را به کودکان مبتلا به اختلالات رفتاری توام با بیماری های جسمی نیز فراهم کنند. 
 


١٢:٤٣ - دوشنبه ١٦ اسفند ١٣٩٥    /    عدد : ٤٣٦٨٣    /    تعداد نمایش : ١٢٠١