صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

کلینیک خرخر راه اندازی شد/خواب راحت با رفع این اختلال

دکتر قربانی متخصص گوش، حلق و بینی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری از آغاز بکار کلینیک  فوق تخصصی خرخر در این بیمارستان خبر داد.
دکتر جهانگیر قربانی متخصص گوش، حلق و بینی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: خرخر علامتی است که نشان می دهد هنگام خواب مسیر تنفس بیمار تنگ شده است. گاهی این تنگی در حد خفیف بوده و تنها موجب مزاحمت برای دیگران می شود. اما در مواردی که تنگی و انسداد راه هوایی شدیدتر است، غیر از خرخر، بیمار دچار افت اکسیژن و ایست تنفس در حین خواب می شود. 
وی هدف از راه اندازی این کلینیک را تشخیص و درمان به موقع این بیماران ذکر کرد و گفت: متاسفانه عدم درمان مناسب موجب ایجاد خواب آلودگی در روز، اختلال تمرکز، افت حافظه، تصادفات رانندگی، مشکلات و ناتوانی جنسی، تشدید فشار خون و دیابت و حتی سکته های قلبی و مغزی خواهد شد.
این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به روند درمان بیماران مبتلا به خرخر اظهار داشت: بیماران مراجعه کننده به این کلینیک تحت معاینات دقیق فوق تخصصی قرار گرفته و آندوسکوپی بینی، سینوس، حلق و حنجره از آنها انجام می گیرد. برخی از این بیماران نیازمند انجام تست خواب یا پلی سومنوگرافی هستند که روش دقیقی برای تعیین شدت افت اکسیژن خون و دفعات ایست تنفس است و در تصمیم گیری و انتخاب روش درمان مناسب بسیار مهم می باشد.
وی افزود: یکی از جدیدترین و بهترین روشهای بررسی راه هوایی، اندوسکوپی حین خواب یا DISE است که در صورت لزوم برای  بیماران انجام می شود تا محل تنگی راه هوایی مشخص  شود.
بیمارستان دکتر مسیح دانشوری یکی از مراکز فوق تخصصی آموزش و درمان اختلالات خواب است. تشخیص و درمان اختلالات خواب در این مرکز مانند مراکز معتبر دنیا بصورت چند تیمی و با همکاری متخصصان مختلف از رشته های مرتبط انجام می گیرد و اساتید دیگری از جمله دکتر پریسا عدیمی فوق تخصص ریه و فلوشیپ خواب نیز از همکاران این کلینیک هستند.
گفتنی است کلینیک خرخر بیمارستان دکتر مسیح دانشوری روزهای یکشنبه از ساعت15-13 در محل درمانگاههای این بیمارستان دایر می باشد.
 


١٧:٠١ - دوشنبه ٢٩ آبان ١٣٩٦    /    عدد : ٥٤٤٩٨    /    تعداد نمایش : ١٣١٦